Łódź Wielu Kultur 2024: Piknik Międzypokoleniowy w Centrum Dialogu

autor:

Park Ocalałych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

08.09.2024

Zapraszamy na kolejny z Pikników zapowiadających Festiwal Łódź Wielu Kultur (4-13 października 2024, wcześniej Festiwal Łódź Czterech Kultur). Spotykamy się w dawnym terminie Festiwalu, kiedy przyglądaliśmy się „czterem kulturom”. Tym razem tworzymy przestrzeń do wspólnego bycia w Parku Ocalałych przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – proponujemy międzypokoleniowe spotkanie z kulturą tworzoną z myślą o dzieciach.

Pilne wasze sprawy/ważne wasze plany/ale pamiętajcie/że my tu czekamy! – śpiewają Tęgi Chłopy, a my 55 lat po lądowaniu człowieka na Księżycu, tuż po wakacjach zapraszamy Was na spotkanie z nieco inną „Rakietą”!

8 września 2024 roku w godz. 15.00-19.00, w niedzielę, wystartujemy z programem Małego Festiwalu Łódź Wielu Kultur, czyli wydarzeniami adresowanymi do rodzin, do dzieci i bliskich im dorosłych. Idea Małego Festiwalu opiera się na budowaniu bliskości między małymi i dużymi odbiorcami sztuki, a Piknik Międzypokoleniowy będzie do tego idealnym wstępem i okazją, by zaprosić Was na festiwalowe, rodzinne wydarzenia.

SCENA GŁÓWNA

godz. 15:00 -18:00 DJ FAGOT / Wstęp wolny

DJ FAGOT (Grzegorz Fajngold) – współzałożyciel i kompozytor takich łódzkich zespołów jak 19 Wiosen, Już Nie Żyjesz, Demolka, Procesor Plus, Salvezza.  Od ponad 20 lat również grywa jako DJ w polskich i zagranicznych klubach imprezy tematyczne od foxtrota, disco, punk po electro i muzykę rozrywkową. Od roku jest też właścicielem Muzeum Mundurów Policyjnych w Łodzi, w którym mieści się kolekcja ponad 160 uniformów. 

godz. 18.00 „Rakieta!” – koncert zespołu Tęgie Chłopy / Wstęp wolny 

JURTA OPOWIEŚCI

godz.15.00 „LALA. HISTORIA PEWNEGO CUDU” – storytelling / tłumaczenie na Polski Język Migowy / (7+) / Obowiązują zapisy 

Opowieść na podstawie autobiografii ocalałego z Holokaustu Romana Kenta „Jedynym wyjściem była odwaga” (Biblioteka Centrum Dialogu im M. Edelmana, Łódź, 2020) i książeczki dla dzieci „Mój pies Lala” tego samego autora. Historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa w trudnych czasach trafiła do opowiadaczki Beaty Frankowskiej dzięki Marianowi Turskiemu, który był przyjacielem Romana Kenta ze szkolnej ławy i z łódzkiego getta. Według autora, „jest to opowieść o dzieciach i ich ukochanym psie, lecz przede wszystkim… w rozumieniu dziecka, którym byłem, historia Lali jest historią cudu”. Dzięki sile opowieści przeniesiemy się do przedwojennej Łodzi i będziemy przeżywać małe radosne przygody z Romkiem, jego rodzeństwem i Lalą. A kiedy przyjdzie trudny czas wojny, to Lala nauczy małego Romka, czym jest prawdziwa miłość i da małemu chłopcu nadzieję i siłę na przetrwanie.

Dlatego, choć minęło już tyle lat od tamtych wydarzeń, opowieść o Lali wciąż żyje w rodzinnej pamięci dzieci i wnuków Romana Kenta. Posłuchajcie jej i Wy, by zagościła także w Waszych sercach i przyniosła wzruszenie i siłę, których wszyscy potrzebujemy. Opowieści towarzyszy muzyka i pieśni w języku hebrajskim i w jidysz.

  • Scenariusz i opowiadanie: Beata Frankowska
  • Muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka

Ograniczona liczba miejsc. Zapisy pod wskazanym linkiem: https://forms.gle/5kzJ5hfFJhNHoY3w7 

godz. 17.00 „JAK WODA, BAŚNIE I OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA ROMÓW”– żywe słuchowisko/storytelling / tłumaczenie na Polski Język Migowy / (5+) / Obowiązują zapisy 

Opowieści i baśnie – romskie i o Romach. O tym, czemu jak ptaki rozpierzchli się po świecie i jak rozpoczęli długą wędrówkę. O krainie, w której nikt nie tańczył i nie śpiewał. O dziewczynie, która umiała rozmawiać z ptakami. O tym, skąd wzięły się skrzypce… Zapraszamy na wspólną wędrówkę, od pustynnego Rajastanu, przez Bałkany po zupełnie polskie leśne ścieżki. Będziemy wspólnie czarować, śpiewać, tańczyć, a nawet stworzymy prawdziwą Orkiestrę Paszczową!

Wykonawcy:

  • Katarzyna Jackowska-Enemuo – autorka opowieści, śpiew, akordeon, perkusjonalia
  • Mateusz Szemraj: oud, cymbały, rubab, telenka
  • Olena Yeremenko: skrzypce, śpiew

Ograniczona liczba miejsc. Zapisy pod wskazanym linkiem: https://forms.gle/5kzJ5hfFJhNHoY3w7 

WARSZTATY

godz. 15:00-18:00 ANIMACJE CYRKOWE / Wstęp wolny

Akademia Cyrkowa EDUARDO zaprasza na pokazy, warsztaty, animacje cyrkowe, podczas których można spróbować swoich sił w takich dyscyplinach cyrkowych jak żonglowanie, chodzenie na szczudłach, stanie na równoważni, manipulowanie różnymi cyrkowymi rekwizytami (talerzyki, obręcze, maczugi, diabolo, flowerstick). Wokół Akademii będą strefy: baniek mydlanych, gdzie każdy może spróbować tworzyć małe, duże i ogromne bańki mydlane, strefę malucha z kolorowymi patyczkami, plenerową, dużą jengą, dominem. Towarzyszyć nam będzie szczudlarz, jako kolorowa, ogromna postać, z daleka świetnie widoczna będzie zapraszać do konkursów i animacji.

godz. 15:00-18:00 NIEPLAC ZABAW – warsztaty z projektowania przestrzeni do zabawy / Wstęp wolny 

Co stanie się, gdy zbierze się grupę zaangażowanych ludzi, spisze ich pomysły i odda architektowi, który przełoży je na projekt architektoniczny? Innymi słowy – jak będzie wyglądało miejsce do zabawy w Parku Ocalałych? Dowiesz się tego na wrześniowym pikniku. Na warsztatach zaprezentujemy koncepcję Nieplacu Zabaw. Będzie okazja do przedyskutowania wybranych rozwiązań i zgłoszenia swoich uwag. Projekt zostanie przedstawiony w sposób zrozumiały dla dzieci, a dyskusja przybierze formę zabawy, dlatego zapraszamy całe rodziny.

godz. 15:00-18:00 wiATRAKCJE – warsztaty z robienia wiatraków / Wstęp wolny  

Podczas warsztatów wykonamy kolorowe wiatraczki, niegdyś popularne ludowe zabawki, które ucieszą najmłodszych, a dorosłym przypomną beztroskie dzieciństwo. Będzie to przepiękny element pikniku! 

godz. 15:00-16:00 ,,Romano Kheliben” – warsztaty tańca romskiego / (+10) / Obowiązują zapisy  

Zapraszamy na warsztaty tańca romskiego „Romano Kheliben”, które poprowadzą Samira i Rita Sorochińskie – asystentki kulturowe z Ukrainy pochodzenia romskiego, pracownice Fundacji w Stronę Dialogu. Warsztaty rozpoczną się od wykładu Rajmunda Siwaka, który przybliży historię i znaczenie tańca w kulturze romskiej. Dowiecie się, jak taniec pełni rolę opowieści o życiu, tęsknotach i radościach, które odzwierciedlają się w rytmach płynących z serca. Taniec to nie tylko ruch w takt muzyki – to język, który wyraża emocje, opowiada historie i łączy ludzi ponad granicami kulturowymi. Przyjdźcie, by poznać bogactwo tej niezwykłej tradycji i nauczyć się, jak wyrazić siebie poprzez taniec! 

Obowiązują zapisy! Osoby zainteresowanie prosimy o zgłaszanie się pod podanym linkiem: https://forms.gle/5TxVSGEoqH5W1t3CA

godz. 16.00-17.00 WARSZTATY BĘBNIARSKIE / (+8) / Obowiązują zapisy 

Gra na autentycznych afrykańskich bębnach, to wspaniała zabawa, która odkrywa w ludziach nieznane wcześniej talenty, relaksuje i uczy przekraczania własnych ograniczeń. Bębny są najprostszym i najbardziej naturalnym narzędziem osobistego kontaktu z muzyką. Rytmiczne uderzanie dłonią w drżącą membranę z naturalnej skóry, w skupionym kręgu pozytywnie nastawionych ludzi, budzi niezwykłe emocje i wyzwala ogromną siłę w każdym człowieku, zarówno małym, jak i tym bardzo dorosłym.

Podczas warsztatów dzieci aktywnie uczestniczą we wspólnej zabawie z muzyką. Zabawy muzyczno-ruchowe, śpiewanie piosenek, tańce, interaktywne bajki oraz wspólne granie na instrumentach to podstawa każdego spotkania z dziećmi. Formuła warsztatów (grupy do 25 osób) pozwala na to, by każde dziecko dostało swój instrument i mogło osobiście zaangażować się we wspólne granie.

Prowadzenie: Małgorzata i Bartosz Gułajowie

Obowiązują zapisy! Osoby zainteresowanie prosimy o zgłaszanie się pod podanym linkiem: https://forms.gle/5TxVSGEoqH5W1t3CA

godz. 17.00 KULTURA FIZYCZNA – warsztaty z Tao Yin / Wstęp wolny 

Tao Yin – droga do wnętrza, praktyka ruchowo-oddechowa, pochodząca z Chin sprzed ponad 3 000 lat. Uważa się, że stanowi fundament dla wywodzących się z niej sztuk walki Tai Chi i Kung Fu. Składają się na nią ćwiczenia gimnastyczne oraz oddechowe zalecane osobom w każdym wieku. Po krótkiej rozgrzewce przechodzimy do płynnych delikatnych ruchów połączonych z oddechem, które uspokajają umysł oraz harmonizują całe ciało. Istotą tych ćwiczeń jest gromadzenie, uzupełnianie i usprawnianie przepływu energii Qi w organizmie. Do wielu korzyści płynących z praktykowania Tao Yin zaliczamy między innymi: wzmocnienie układu odpornościowego, podniesienie poziomu witalności oraz przywrócenie wewnętrznego spokoju. 

Prowadzenie: Anna Osmulska Holistycznie 

INNE WYDARZENIA

godz. 15.00-19.00 Akcja Edukacyjna STOWARZYSZENIA DIALOGU MŁODZIEŻY

Sprawdź co robimy – akcja edukacyjna Stowarzyszenia Dialogu Młodzieży.  

Stoisko łódzkiej organizacji pozarządowej, założonej przez osoby nastoletnie. Wspólnie działają na rzecz młodzieży, promując dialog, współpracę i aktywne uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Stowarzyszenie jest współorganizatorem debat oksfordzkich, które znajdą się w programie Festiwalu Łódź Wielu Kultur. Podczas spotkań piknikowych możecie posłuchać co osoby nastoletnie mają ciekawego do powiedzenia, jak chcą zabierać głos i jak widzą zmiany (także pokoleniowe)

godz. 15.00-19.00 ZACZYTANA ŁÓDKA – stoisko księgarni dla dzieci

Księgarnia Zaczytana Łódka to prawdziwe królestwo wyobraźni i kreatywności! Oprócz bogatej oferty książek, zarówno klasycznych bajek, jak i najnowszych tytułów, regularnie organizuje kreatywne warsztaty z książką. Tym razem spotkacie ją na Pikniku międzypokoleniowym w Parku Ocalałych. Wypłyń z Zaczytaną Łódką po niezapomnianą przygodę.

godz. 16.00 – 17.00 SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI DOROTĄ COMBRZYŃSKĄ – NOGALĄ – przy stoisku Zaczytanej Łódki 

Dorota Combrzyńska-Nogala to Łodzianka, polonistka, surdopedagog, autorka książek obyczajowych: „Naszyjnika z Madrytu”- nagrodzonego Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta „Piątej z kwartetu” oraz „Wytwórni Wód Gazowanych”.

Jej książka dla dzieci „Bezsenność Jutki” otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012, natomiast „Syberyjskie przygody Chmurki” zdobyły wyróżnienie w konkursach na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz na Książkę Przyjazną Dziecku. Powieść „Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć” wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2023 roku otrzymała nagrodę literacką w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Odysejki”!

godz. 15:30 SPACER DIAGNOSTYCZNY PO UL. WOJSKA POLSKIEGO / Wstęp wolny / zbiórka przy rzeźbie Abramka Koplowicza  (przed głównym wejściem do Centrum Dialogu)

Społeczni Opiekunowie Drzew zapraszają na spacer diagnostyczny ulicą Wojska Polskiego. Chcesz zabrać głos, docenić albo zasugerować, jak robić coś inaczej? Dołącz do aktywnych spacerowiczów. To może być przejaw troski. I nadziei… W ramach projektu „Zieleń w procesie rewitalizacji Łodzi” możesz wziąć udział we współtworzeniu raportu społecznego.

Podczas spaceru wspólnie przyjrzymy się drzewom, zieleńcom, terenom biologicznie czynnym, by ustalić, jaką zmianę przyniosła zieleni przebudowa realizowana w latach 2022-2024. Spróbujemy zdiagnozować, czy nastąpiła poprawa czy pogorszenie kształtu i stanu zieleni (niskiej i wysokiej). Opowiemy Wam w czasie spaceru, jakie dane już zebraliśmy, poprosimy też o podzielenie się z nami wiedzą na temat zmian w zieleni, jakie zaszły w diagnozowanym obszarze od 2016 roku. Z uwagą odnotujemy i zweryfikujemy każde Wasze spostrzeżenie. Zebrane dane przedstawimy w postaci raportu społecznego późną wiosną 2025 roku. Zadanie jest finansowane w ramach realizacji Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO-3) ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dziękujemy!

Prowadzenie: Justyna Makulec, Szymon Iwanowski (Mapa Drzew Łodzi, Stowarzyszenie Społeczni Zaangażowani)

godz. 17.30 WERNISAŻ WYSTAWY „OBIEKTYWNIE” / Wstęp wolny

Podczas Pikniku odbędzie się wernisaż wystawy prac uczestników kreatywnego projektu fotograficznego dla młodzieży „OBIEKTYWNIE”. Projekt trwający od lipca tego roku ma za zadanie pobudzić ciekawość świata oraz rozwinąć kreatywność wśród młodych Łodzian i Łodzianek! Wernisaż jest o tyle niezwykły, że prace wykonane są przez międzynarodową grupę młodzieży! Będzie można podziwiać fotografie ukazujące Łódź na nowo.

Warsztaty, jak i cały proces tworzenia prac fotograficznych, był prowadzony przez Yulię Aurelię – fotografkę, organizatorkę projektów integracyjnych, autorkę 5 wystaw fotograficznych w Łodzi, współautorkę inspirującego i edukacyjnego bloga fotograficznego. Yulia jest także członkinią Łódzkiego Centrum Wielokulturowego (projekt realizowany przez Centrum Służby Rodzinie oraz Fundację Koper Pomaga), które w swoich celach ma pracę na rzecz integracji osób cudzoziemskich z lokalną społecznością, pokazując przy tym piękno Łodzi!

godz. 15:00 – 19:00. STREFA GASTRO:

  • FILIŻANA CAFFE // KAWIARNIA – kawy, ciasta, herbata, łakocie
  • WEGETARIAŃSKIE FRYTKI I HAMBURGERY 
  • BISTRO CENTRUM SŁUŻBY RODZINIE – przepyszne obiady domowe
  • RoWeLove – stoisko z przepysznymi rzemieślniczymi lodami naturalnymi

Program pikniku już dostępny także na stronach i w social mediach Festiwalu Łódź Wielu Kultur i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Zapraszamy na stronę Festiwalu Łódź Wielu Kultur (4-13 października)

Bądź na bieżąco i zaobserwuj festiwalowe profile:

Facebook

Instagram

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

niedziela, 19 stycznia 2025

 -  Nie taki królik i gryzoń egzotyczny

Warsztaty weterynaryjne - Nie taki królik i gryzoń egzotyczny w Orientarium Zoo Łódź

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe warsztaty weterynaryjne: „Nie taki królik i gryzoń egzotyczny…” – jak oswoić się z przyjmowaniem egzotycznych pacjentów w gabinecie lekarza weterynarii. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
19.01.2025 09:00

Kosmiczna przygoda - warsztaty dla dzieci w Hotelu Campanile

Warsztaty odbędą się w hotelu Campanile, Piłsudskiego 27. więcej

19.01.2025 10:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
19.01.2025 10:00

Jest lodowisko, jest zabawa w Porcie Łódź

Możecie cieszyć się zimową zabawą na naszym lodowisku, zlokalizowanym na parkingu podziemnym, niedaleko wejścia do sklepu IKEA. Lodowisko czynne jest codziennie, a bilet pozwala na jazdę bez limitu… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
19.01.2025 10:00

Styczniowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

Z szerokim uśmiechem zapraszamy do udzia­łu w styczniowych Twór­czych Warsz­ta­tach w Fabryce Sztuki. Warsz­ta­ty pro­wa­dzo­ne przez świet­nych in­struk­to­rów, prze­zna­czo­ne są dla dzie­ci,… więcej

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)
19.01.2025 11:00
Kontakt