Łódź Young Fashion 2022

24.11.2022

To oni będą rewolucjonizować światowe wybiegi i kreować trendy przyszłości. Już za trzy tygodnie za sprawą Łódź Young Fashion Łódź stanie się stolicą młodej mody. W ogłoszonym dziś programie wydarzenia nie brakuje zrealizowanych ze światowym rozmachem pokazów w czasie finałów konkursów Złota Nitka i Fashion Film Festival czy Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru ASP, ale też ogólnodostępnych wystaw, debat i warsztatów z udziałem osobistości rodzimej branży.

Szósta edycja Łódź Young Fashion – jednego z najważniejszych wydarzeń dla młodych projektantów w naszym kraju – odbędzie się w dniach 24-26 listopada, a organizowana jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź.

– To ważne wydarzenie dla całego środowiska, dlatego nie zabraknie atmosfery czerwonych dywanów, pokazów na światowym poziomie, a w jury i na widowni zasiądą najważniejsze osoby w branży: projektanci czy dziennikarze najważniejszych modowych tytułów – zapowiada Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. – Jednak głównymi bohaterami tych trzech dni będą młodzi projektanci, ich kolekcje i ich nowatorskie spojrzenie na modę – podkreśla. Stąd w programie obecność takich projektantów jak Mikołaj Żurek, laureat zeszłorocznej edycji konkursu Złota Nitka. Dlatego również do współtworzenia wydarzenia zaangażowani zostali studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Konkursy, nagrody, błysk fleszy

Wydarzeniem o najdłuższej, bo blisko 30-letniej, tradycji jest konkurs „Złota Nitka” skierowany do profesjonalnych projektantów i debiutantów. Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu tak ważne, jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu. W tegorocznej edycji o statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez Miasto Łódź ubiega się piętnastu projektantów, wybranych spośród blisko stu nadesłanych zgłoszeń. Zwycięzcę poznamy 26 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP, w czasie wyreżyserowanej przez Magdalenę Rozenfeld gali finałowej, którą poprowadzą Olivier Janiak i Karolina Malinowska. Oprócz finałowych pokazów konkursowych, tego dnia zobaczyć będzie można również najnowszą kolekcję Mikołaja Żurka.

Nie mniejsze emocje budzi Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru organizowana od 1995 roku, a promująca dyplomantów Instytutu Ubioru. Przez lata wydarzenie zyskało niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie, za reżyserię którego odpowiada w tym roku Adrianna Grudzińska-Pham.

W programie Łódź Young Fashion ważne miejsce zajmuje też organizowany po raz drugi Międzynarodowy Konkurs „Fashion Film Festival”. Jest on skierowany do młodych twórców ubioru, tkaniny czy biżuterii, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami zaangażowanymi w produkcję filmu. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników z całego świata. Zwycięzca zostanie ogłoszony 25 listopada, podczas gali, którą wyreżyseruje Tomasz Armada, uznany przez amerykański magazyn Vogue za jednego z najciekawszych projektantów młodego pokolenia.

Modowe pokolenia, czyli wystawy ŁYF

Tegoroczna edycja Łódź Young Fashion stanie się przestrzenią dialogu wielu pokoleń polskiego świata mody za sprawą wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dokumentującej blisko trzy dekady „Złotej Nitki” – najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów. Konkurs pozwolił zaistnieć wielu znanym dziś projektantom, wśród których wymienić można m.in. Mikołaja Żurka, Agatę Wojtkiewicz, Łukasza Jemioła, duet Paprocki&Brzozowski czy Adriana Krupę. Wystawa „30 lat wokół Złotej Nitki” w CMWŁ, której kuratorem i autorką koncepcji jest prof. Dorota Sak, zaprezentuje także najnowsze dokonania projektowe laureatów konkursu. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada.

Tego samego dnia, również w CMWŁ, otwarta zostanie wystawa „COSTUMES and CONTEMPLATION” przygotowana przez wykładowców i studentów Wydziału Projektowania Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Kuratorami tej wystawy są Renata Maldutienė, Agnetė Voverė, Magdalena Gonera oraz Michał Szulc. To pierwsze z cyklu wydarzeń przygotowywanych wspólnie przez projektantów reprezentujących różne generacje twórców związanych z wileńską uczelnią. Wśród nich są akademicy z wieloletnim doświadczeniem w branży mody. Inni dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową, rozwijając również własne marki. Wszystkie prezentowane obiekty są kostiumami, ale w zamyśle twórców mają przede wszystkim skłaniać do refleksji na temat współczesnych problemów społecznych i kulturalnych. Wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oglądać będzie można do stycznia.

Warsztaty, debaty, spotkania

Tegoroczna edycja to również bogaty program warsztatów, zarówno z dziedziny szeroko pojętego biznesu modowego, jak i dziedzin typowo artystycznych. Zajęcia odbędą się w nowoczesnych przestrzeniach Akademickiego Centrum Designu, mieszczącego się w zrewitalizowanym zabytkowym budynku na Księżym Młynie. Uczniowie, studenci, ale też po prostu osoby zainteresowane proponowaną tematyką mogą dowiedzieć się więcej na temat rysunku żurnalowego czy projektowania ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem. Mogą też wziąć udział w warsztatach z kostiumu scenicznego lub warsztatach fotograficznych albo od Marcina Świderka – szefa działu mody „Elle” – dowiedzieć się, jak nawiązywać relacje z mediami, blogerami i przećwiczyć z nim sposoby przygotowywania pakietów prasowych. O najnowszych trendach – phygital future i #fashiontech, łączących w handlu doświadczenia fizyczne i cyfrowe, opowiadać będą eksperci Modivo. Zaś Martyn Roberts z Fashion Scout mówić będzie o strategiach komunikacji i wykorzystaniu filmu do promocji mody.

Z kolei wschodząca gwiazda branży – Lola Banet, wybrana fotografem roku w konkursie ELLE Style Awards 2022, poprowadzi mistrzowskie warsztaty fotograficzne przygotowane we współpracy z Mecenasem Głównym ŁYF – Porsche Centrum Łódź.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie debata „Gdzie znikają polscy projektanci?”, którą poprowadzą Marcin Świderek – redaktor działu mody oraz zastępca redaktor naczelnej magazynu ELLE oraz Marta Kowalska – redaktorka prowadząca serwis elle.pl. Rozmawiać oni będą o losach polskich projektantów i o tym, co stoi na ich drodze do sukcesu.

Zaproszenia na galę finałową „Złotej Nitki” zdobyć będzie można w konkursach w kanałach społecznościowych Łódź Young Fashion. Szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących już wkrótce dostępne będą na stronie www.lodzyoungfashion.com.

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.

JURY ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2022

ZŁOTA NITKA

FINALIŚCI KONKURSU ZŁOTA NITKA

  1. Volha Aleksandrovich
  2. Jan Chodorowicz
  3. Edyta Róża Gierach
  4. Mateusz Jagodziński
  5. Dominika Janerka-Woźnica
  6. Paweł Kaźmierowski
  7. Wiktoria Krupińska
  8. Wiktoria Łaskawiec
  9. Maja Pilarek
  10. Artur Ryba
  11. Barbara Rydz
  12. Ewelina Szymańska
  13. Krystian Szymczak
  14. Nataliya Tsirka
  15. Maurycy Zylber

JURY KONKURSU ZŁOTA NITKA 

  1. Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi
  2. dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni – Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi
  3. Marta Kowalska – Elle.pl
  4. Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”
  5. Agnieszka Ścibior – stylistka
  6. Mariusz Przybylski – projektant mody
  7. Mikołaj Żurek – laureat Złotej Nitki 2021
  8. Aneta Dalbiak – Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  9. Karolina Limbach – stylistka magazynu „Elle”

FASHION FILM FESTIVAL

JURY FASHION FILM FESTIVAL

  1. Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi
  2. dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni – prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
  3. Maja Naskrętska – stylistka magazynu „Elle” i „Glamour”
  4. prof. dr hab. Piotr Mikucki – dziekan Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi
  5. Mikołaj Komar – redaktor naczelny magazynu „K MAG”
  6. Dorota Szulc – fotografka mody
  7. Agnieszka Woszczyńska – reżyserka filmowa
  8. Gsus Lopez – reżyser filmów modowych
  9. Florentina Leitner – projektantka, zwyciężczyni Fashion Film Festival 2021
  10. Martyn Roberts – założyciel Fashion Scout 

GALA DYPLOMOWA INSTYTUTU UBIORU ASP

FINALIŚCI GALI DYPLOMOWEJ

  1. Patryk Biernacki
  2. Katarzyna Czapla
  3. Paulina Daszuk
  4. Dawid Duma
  5. Edyta Gierach
  6. Mateusz Jagodziński
  7. Aleksandra Jakubczyk
  8. Paulina Jankowska
  9. Paweł Kaźmierowski
  10. Rafał Klacza
  11. Elliott Kubiak
  12. Wiktoria Łaskawiec
  13. Joanna Pawlaczyk
  14. Maja Pilarek
  15. Barbara Rydz
  16. Jagoda Staniszewska
  17. Weronika Surdacka

JURY GALI DYPLOMOWEJ INSTYTUTU UBIORU

  1. Joanna Skrzydlewska – Wiceprezydent Miasta Łodzi
  2. dr Przemysław Wachowski – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
  3. Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”\
  4. prof. dr. Renata Maldutienė – Dziekan Wydziału Projektowania Mody Vilniaus Dailės Akademija
  5. Magdalena Kacalak – redaktorka mody „Wysokich Obcasów”
  6. Marcin Różyc – kurator w CMWŁ, redaktor Vogue.pl
  7. Karla Gruszecka – redaktorka mody Vogue.pl, stylistka
  8. Piret Puppart – Head of Fashion Department Estonian Academy of Fine Arts
  9. Joanna Lorynowicz – redaktor naczelna magazynu „Elle”

PROGRAM

24 listopada 2022 (czwartek)

10.00-13.00

Warsztaty „Rysunek żurnalowy”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

12.00-13.30

Warsztaty Phygital future & #fashiontech. Każdy z nas jest klientem przyszłości

Prowadzenie: Aleksandra Szol, dyr. E-commerce MODIVO

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

13.30-17.30

Warsztaty „Projektowanie ubioru metodą rysunkową
w oparciu o inspiracje sztuką lub designem”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek,

 

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

10.00–15.00

„Warsztaty z kostiumu scenicznego”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Izabela Stronias 

 

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

20.00-22.00

 GALA DYPLOMOWA INSTYTUTU UBIORU

ASP, Budynek Centrum Promocji Mody, I piętro, Aula

25 listopada 2022 (piątek)

9.00-17.00

„Warsztaty fotograficzne z Lolą Banet”

Masterclass we współpracy z Porsche Centrum Łódź, Mecenasem Głównym ŁYF

Studio

10.00-13.00

Warsztaty „Projektowanie ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, prof. ASP

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15 Łódź

13.30–17.30

Warsztaty „Rysunek żurnalowy”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, prof. ASP

 

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

10.00-15.00

„Warsztaty z kostiumu scenicznego Koncepcja i koordynacja: dr hab. Izabela Stronias

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

14.00-16.00

Warsztaty „Public relations w branży mody” Marcin Świderek, ELLE Polska

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

12.00-13.30

Warsztat ze specjalistami z branży „Visual Merchandising – magia ekspozycji produktu”

Prelegenci: Wiktor Omen i Katarzyna Borońska

Akademickie Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

17.00-17.30

Wernisaż wystawy „30 lat wokół Złotej Nitki”

Kurator i autor koncepcji: Prof. Dorota Sak

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
ul. Piotrkowska 282

17.30-18.00

Wernisaż wystawy „COSTUMES and CONTEMPLATION”

Kuratorzy: Renata Maldutienė, Agnetė Voverė, Magdalena Gonera oraz Michał Szulc

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 

ul. Piotrkowska 282

20.00

 GALA FASHION FILM FESTIVAL

ASP, Budynek Centrum Promocji Mody, I piętro, Aula

26 listopada (sobota)

10.00-12.00

„Warsztaty fotograficzne z Lolą Banet”

Masterclass we współpracy z Porsche Centrum Łódź, Mecenasem Głównym ŁYF

Studio

11.30–14.00

„Projektowanie ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem” Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek

 

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

12.00

„Gdzie znikają polscy projektanci?”

Debata ELLE Polska. Wstęp wolny

Prowadzenie: Marcin Świderek, redaktor działu mody oraz zastępca redaktor naczelnej magazynu ELLE oraz Marta Kowalska, redaktorka prowadząca serwis elle.pl.

ASP, Budynek Centrum Nauki i Sztuki, 

Biblioteka 

14.00-15.30

„Rysunek żurnalowy” Koncepcja i koordynacja: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

10.00-15.00

„Warsztaty z kostiumu scenicznego”

Koncepcja i koordynacja: dr hab. Izabela Stronias 

Studio fotograficzne Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi

12.00-13.30

Jak przygotować markę do współpracy z agencją modową. Współpraca między marką a agencją.

Prowadzenie: eksperci GPoland

Prelegenci: Eliza Radomska, Paweł Kalata, Olga Lemańska

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

14.00-15.00

Masterclass Fashion Films and Strategic Brand Communications

Prowadzenie:  Martyn Roberts, Fashion Scout

Akademickim Centrum Designu – ul. Księży Młyn 13/15

20.00-22.00

GALA FINAŁOWA KONKURSU ZŁOTA NITKA

ASP, Budynek Centrum Promocji Mody, I piętro, Aula

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

piątek, 31 stycznia 2025

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2025

Jakie słowo będzie królować w lutym? Już po raz dziewiąty, razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń zapraszamy Was na 10 dni wielkiej pizzowej uczty. więcej

31.01.2025 - 09.02.2025 00:00

niedziela, 2 lutego 2025

Festiwal Minerałów i Biżuterii - "Skarby Ziemi" w EC1

Spotkajmy się na Festiwalu Minerałów i Biżuterii - "Skarby Ziemi" Łódź! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
02.02.2025 10:00

Dinozaury - warsztaty dla dzieci w Hampton by Hilton Łódź City Centre

Dzieciaki przygotują: - wielkiego stojącego dinozaura - bardzo głodnego dinozaura - dinozaura kukiełkę - opaskę na rękę dinozaura - dinozaura zakładkę 10:00-11:30 - warsztaty dla dzieci 6-8 lat… więcej

Hampton by Hilton Łódź City Center (ul. Piotrkowska 157)
02.02.2025 10:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.02.2025 10:00

Jest lodowisko, jest zabawa w Porcie Łódź

Możecie cieszyć się zimową zabawą na naszym lodowisku, zlokalizowanym na parkingu podziemnym, niedaleko wejścia do sklepu IKEA. Lodowisko czynne jest codziennie, a bilet pozwala na jazdę bez limitu… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
02.02.2025 10:00
 -  Warsztaty dla najnajów w Teatrze Lalek Arlekin

Warsztaty dla najnajów w Teatrze Lalek Arlekin

Warsztaty dla dzieci od 6. do 24. miesiąca życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
02.02.2025 10:00
Kontakt