Lodzermenscha przemysłowy język postępu - cykl wakacyjnych warsztatów w Muzeum Miasta Łodzi

autor:

Muzeum Miasta Łodzi (91-056 Łódź, ul. Ogrodowa 15)

29.08.2019

Wakacyjna propozycja Muzeum Miasta Łodzi ma być odpowiedzią na potrzebę przywrócenia zapomnianego słownictwa i łódzkich regionalizmów językowych.

Jeszcze stosunkowo do niedawna większość mieszkańców Łodzi stanowili pracownicy włókienniczych fabryk czy zakładów rzemieślniczych, a słownictwo związane z ich miejscem pracy wypełniało uliczne i domowe rozmowy. Dziś jednak niewiele pozostało po przemysłowym charakterze miasta, a postęp technologiczny wyparł tradycyjne zawody, których przedstawicieli jeszcze 100 lat temu można było znaleźć na niemal każdej łódzkiej ulicy. Wakacyjna propozycja Muzeum Miasta Łodzi ma być odpowiedzią na potrzebę przywrócenia zapomnianego słownictwa i łódzkich regionalizmów językowych. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli poznać tajniki zawodów łodzian z początku XX wieku, a w części warsztatowej spróbować swych siły podczas tworzenia wyjątkowych prac plastycznych.

Cykl warsztatów realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych"

 

Tematy:

Anatomia Lodzermenscha - łódzka droga do kariery: 04.07.2019, 01.08.2019

Gryzipiórki i grube ryby w łódzkim kantorze: 11.07.2019, 08.08.2019

Huk przędzarki, stukot krosna - codzienność robotników w Łodzi: 18.07.2019, 22.08.2019

Od rymarza do bednarza - zawody, które odchodzą w zapomnienie: 25.07.2019, 29.08.2019

 

Wstęp: płatny, bilety w cenie 1 zł/ os.  (warsztaty dla uczestników indywidualnych, do 25 osób)

Kontakt/ zapisy: Dział Edukacji Muzeum Miasta Łodzi

692 926 319, 423 071 382, edukacja@muzeum-lodz.pl

 

 

 

Warsztaty odbywają się w każdy czwartek lipca i sierpnia 2019 (oprócz 15.08.2019), godz. 10:30 - 12:00

Zobacz również:

czwartek, 13 sierpnia 2020

Wakacje włoskich smaków w Manufakturze

Do 16 sierpnia na rynku Manufaktury będzie gwarnie, kolorowo, aromatycznie i smacznie. Uwielbiany przez łodzian Jarmark Włoski Fiere del Gusto&buon Gusto znów gości w... więcej

28.07.2020 - 16.08.2020

Letni Festiwal Filmowy TME Polówka 2020

GIRLS czyli kobiety na pierwszym planie na TME Polówce! Najbliższa sekcja TME Polówki będzie należeć do nich! Za kamerą i przed nią! Niebezpiecznych i... więcej

09.08.2020 - 13.08.2020

Letnia Akademia Muzyki na Górnej - lekcje dla każdego

U nas można i śpiewać i grać na gitarze - proponujemy Wam zajęcia z profesjonalnym trenerem wokalnym oraz prawdziwym wirtuozem gitary. Zajęcia są indywidualne i... więcej

Ośrodek Kultury Górna (93-138 Łódź, ul. Siedlecka 1)
10.08.2020 - 14.08.2020

Noc Spadających Gwiazd

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na Noc Spadających Gwiazd. Spotykamy się w środę 12 sierpnia o 22.00 - w tym roku wyjątkowo nie w Ogrodzie Botanicznym, a na... więcej

Błonia Łódzkie
12.08.2020 - 13.08.2020

Plac Zabaw Twórczych. Pocztówka z podwórka 2020

„Plac Zabaw Twórczych. Pocztówka z podwórka” to cykl wakacyjnych wydarzeń dla dzieci wraz z rodzicami. Program obejmuje interdyscyplinarne warsztaty artystyczne,... więcej

Ośrodek Kultury Górna (93-138 Łódź, ul. Siedlecka 1)
12.08.2020

MANUFAKTURA na wakacje!

Podróż Muzycznym Tramwajem po Manufakturze, Piłka nożna i rugby na plaży, Latynoskie rytmy, Darmowa zabawa w Bajkowym Labiryncie, Półkolonie w Experymentarium, Muzeum... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
12.08.2020

UKS SMS - treningi piłkarskie

UKS SMS organizuje zajęcia sportowe w formie gier i zabaw w poniedziałki i środy więcej

Stadion SMS
12.08.2020

Wakacyjne warsztaty z EC1

Zawsze w dni robocze o godz. 11:00 oraz w weekendy o godz. 12:00. Rok szkolny dobiegł właśnie końca, ale zabawa z nauką nie kończy się nigdy! Przekonamy Was o tym... więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3)
12.08.2020
Zajęcia ze znajomości znaków drogowych i zasad poruszania się zgodnie z przepisami ruchu drogowego i poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego - jazda na placu w miasteczku ruchu drogowego.  -  fot. Paweł Łacheta

Bezpieczne Wakacje z Rowerem

Zajęcia ze znajomości znaków drogowych i zasad poruszania się zgodnie z przepisami ruchu drogowego i poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego - jazda na placu... więcej

12.08.2020
Kontakt