Mehendi na Święto Diwali na Piotrkowskiej 85

Natura - Dom Marty i Stafana Poprawy Jakości Życia (90-423 Łódź, Piotrkowska 85)

09.11.2018

W piątkowy wieczór 9 listopada artystka - Iwona Salamon zaprasza na wyjątkowe spotkanie. Będzie to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia artystycznemu malowaniu henną zwaną Mehendi. Jeśli jeszcze nie wiesz jak to jest być pomalowanym henną to serdecznie zapraszam. Będzie można samemu spróbować swoich sił w malowaniu henną lub trochę prościej czyli poddać się mojemu malowaniu.

Zdjęcie promujące wydarzenie: Mehendi na Święto Diwali na Piotrkowskiej 85 -  fot. mat. Iwona Salamon
Zdjęcie promujące wydarzenie: Mehendi na Święto Diwali na Piotrkowskiej 85 , fot. mat. Iwona Salamon

Proces malowania. Sam proces malowania jest bardzo relaksujący i wyciszający. Będziemy malować naturalną henną z Indii. Henna zasycha na ciele około 15 min i utrzymuje się przez 7 dni. Przyjdź ze swoim ulubionym wzorem! 

Trochę historii o malowaniu henną czyli mehendi. Ta niezwykła sztuka pojawiła się już w starożytnym Egipcie, gdzie kolorem czerwonym pozyskiwanym z lawsonii, ozdabiano włosy, dłonie, stopy i paznokcie. Ślady henny zostały wykryte na rękach egipskich mumii, sprzed pięciu tysięcy lat. W Indiach, znaleziono malowidła naskalne przedstawiające postać kobiecą ze wzorami mehendi na dłoniach i stopach.

Znaczenie mehendi. Egipcjanie byli przekonani, że umieszczenie na ciele mumii odpowiednich wzorów sprawi, iż zmarły bez przeszkód przeniesie się na tę drugą stronę. Najbardziej spopularyzowała się w Indiach, gdzie początkowo była zarezerwowana dla panien młodych na ich uroczystość zaślubin. Zadaniem malunków na ciele panny młodej była ochrona przed złymi życzeniami zazdrosnych, zaś im dłużej malunek się trzymał na skórze, tym lepiej wróżyło to harmonii małżeństwa. Uważa się, że im bogatszy wzór, tym szczęśliwsze będzie życie rodzinne. Wzory z henny często miały za zadanie odpędzić zły urok, lub złe duchy, kiedy komuś wyjątkowo nie wiodło się w życiu. Wykonywano je równolegle z rytuałami neutralizującymi zło.

Iwona Salamon
z wykształcenia rzeźbiarka i nauczycielka plastyki, która w ostatnich latach uczyła w Singapurze i dużo podróżowała po Azji i własnie tam poznała technikę malowanie henną. Swój dyplom nauczycielski i arteterapeutki uzyskała studiując w Irlandii. Posiada duże doświadczenie w nauczaniu dzieci i dorosłych, które zdobyła prowadząc warsztaty plastyczne w Polsce i za granicą. 

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na facebookowym wydarzeniu oraz pod numerem +48 507 899 685.
Inwestycja: 30 zł.

Organizator: Iwona Salamon

Czas i miejsce:
9 listopada (piątek) 2018, godz. 17:00-21:00
Natura - Dom Marty i Stefana Poprawy Jakości Życia
90-423 Łódź, ul. Piotrkowska 85 (domofon 53)
https://www.facebook.com/Natura.Lodz/
https://www.facebook.com/hennowanie/

Powiązane aktualności

Polecane wydarzenia

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt