Miasto opowiedziane językiem sztuki

Łódź Czterech Kultur zdradza pierwsze szczegóły programu.

Łódź Czterech Kultur, 2019 -  mat. prasowe Organizatora

Jej piosenki śpiewali Iggy Pop czy David Byrne, ona sama zaś wyrasta na legendę paryskiej sceny muzycznej. Za sprawą festiwalu po raz pierwszy w Polsce wystąpi Keren Ann. Wśród pierwszych artystów ogłoszonych przez kuratorów wrześniowej imprezy są również: Teatro Sardegna z Sardynii, Magdalena Kumorek i Mariusz Zaniewski ze swoimi premierami, a także Zespół KAMP! z ponad generacyjnym projektem tanecznym i gośćmi, takimi jak Izabela Trojanowska. W sekcji sztuk wizualnych między innymi Julita Wójcik, autorka tęczy na warszawskim Placu Zbawiciela.

Hasłem tegorocznej edycji jest Współistnienie, a głównym jej bohaterem współczesne miasto, ponieważ tym razem festiwal koncentruje się nie na historii, a na dzisiejszym, wielkomiejskim obliczu Łodzi.

– Przez działania artystyczne, te współbrzmiące i te pozostające w kontraście, przyjrzymy się technikom współistnienia i konfliktom. Zastanowimy się czy umiemy świadomie dostrzec i akceptować inność często zniekształconą przez stereotypy, porozmawiamy o możliwości dialogu pomimo różnic pokoleniowych, odmiennych poglądów, innego spojrzenia na sztukę – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Przykładem perfekcyjnego muzycznego współbrzmienia i niecodziennych kooperacji muzycznych jest koncert Keren Ann zaplanowany w Filharmonii Łódzkiej.

– W ciągłej muzycznej podróży między Paryżem, Nowym Jorkiem i Tel-Aviwem Keren zdążyła mocno zaznaczyć swoją obecność na francuskiej scenie muzycznej, zarówno jako wokalistka, jak i kompozytorka oraz autorka tekstów. Po jej piosenki sięgali Iggy Pop, Emanuelle Seigner czy David Byrne’a, a polska publiczność usłyszy ją w utworach z najnowszej, wydanej zaledwie kilka tygodni temu płyty, ale też z muzykami Quatuor Debussy w projekcie łączącym śpiew, muzykę gitarową z klasycznym brzmieniem kwartetu smyczkowego – zapowiada Marcin Tercjak, kurator muzyczny festiwalu. Jego kolejna propozycja to koncert zespołu Kamp!, którego tytuł Hot Dance Party nie pozostawia wątpliwości, że taneczne wydarzenie w Klubie Wytwórnia odwołuje się do stylistyki lat 80. i 90. – Ponadczasowe hity Kraftwerk czy Pet Shop Boys zostaną na nowo zinterpretowane przez Kamp!, jeden z najważniejszych zespołów muzyki elektronicznej w Polsce, oraz jego gości, takich jak Izabela Trojanowska, Piotr Zioła czy Kev Fox – wyjaśnia Tercjak i zapowiada, że w festiwalowym programie nie zabraknie też innych wydarzeń muzycznych, jak choćby koncerty Charlotte Brandi czy Daniela Spaleniaka, jednak ich szczegóły dopiero poznamy. – Razem z Leszkiem Biolikiem pracujemy też nad dużym projektem, którego bohaterem będzie miasto. Wkrótce będziemy mogli powiedzieć więcej – dodaje Tercjak.

Zaproszenie Joanny Szumacher i Katarzyny Stańczak – kuratorek sekcji sztuk wizualnych festiwalu  przyjęła Julita Wójcik, która stworzy autorską instalację w przestrzeni miejskiej.

– Współistnienie to słowo wewnętrznie sprzeczne. Zawiera w sobie dwa zaprzeczenia i zaproszenie do ich przezwyciężenia. Dlatego jest tak dobrym komentarzem dla kondycji współczesnych społeczeństw i znakomitym punktem wyjścia do rozważań na temat dzisiejszej wielokulturowości Łodzi – podkreślają Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak. Do tych rozważań zaprosiły Dominikę Olszowy, Norberta Delmana, Katyę Shadkovską, Janę Shostak, Irminę Rusicka, Kaspra Lecnima, Stacha Szumskiego i Lilianę Piskorską, których prace złożą się na festiwalową wystawę w Pasażu Lido.

Sporo będzie się dziać w sekcji teatralnej, której kuratorką jest Agata Duda-Gracz. Będą to zarówno premiery jak monodram Magdaleny Kumorek czy spektakl Mariusza Zaniewskiego, ale też głośne już tytuły, jak Macbettu Teatro Sardegna i Compagnia Teatro Persona z Sardynii, Ambona ludu Wojciecha Kuczoka wyreżyserowana przez Piotra Kruszczyńskiego w poznańskim Teatrze Nowym, czy Spólnota Teatru Układ Formalny.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a sam festiwal odbędzie się już po wakacjach, od 6 do 14 września. Tradycyjnie już istotną część festiwalu stanowić będą wydarzenia edukacyjne – lekcje, cykle spotkań i spacerów, zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, dotyczące wielokulturowości Łodzi, które pomagają lepiej zrozumieć złożoną historię miasta.
Impreza zagości między innymi w Teatrze im. Stefana Jaracza, Klubie Wytwórnia, Fabryce Sztuki, Teatrze Muzycznym, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

– Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła około 17 tysięcy uczestników, ekwiwalent reklamowy wyniósł prawie cztery miliony. Festiwal zatem z jednej strony wpisał się na stałe w kalendarz kulturalny Łodzi, jako wydarzenie lubiane, oczekiwane i ciągle się rozwijające, z drugiej, jest doskonałym narzędziem jej promocji. Siłą festiwalu jest jego konsekwencja: od 18 lat pokazujemy, że dzielące nas różnice mogą być tym, co – paradoksalnie – nas łączy, spaja i rozwija jako wspólnotę. Że „inny” nie musi oznaczać „obcy”, nie musi być zagrożeniem, a inspiracją i okazją do rozwoju – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, realizujące program opracowany przez kuratorów. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja 400 000 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wsparcie sponsorów i partnerów.

 

Zobacz również:

niedziela, 5 kwietnia 2020

1-30 kwietnia 2020 r. | Terminarz Rady Miejskiej w Łodzi

Terminarz spotkań organizowanych w Radzie Miejskiej w Łodzi od 1 do 30 kwietnia 2020 roku. więcej

Urząd Miasta Łodzi (ul. Piotrkowska 104)
05.04.2020

Dzienniki pokładowe - improwizowany spektakl internetowy

"Dzienniki pokładowe" - czyli historia nie z tej ziemi. Jeśli zawsze pragnęliście być jak Bruce Willis w Armagedonie, czy może chcieliście ratować Matta Damona (w... więcej

05.04.2020

„Geniusz i potwór” Ingmar Bergman

Zapraszamy na wykład MArioli Wiktor z cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego więcej

05.04.2020

IMPRO Atak. Bajkowy Poranek

Zapraszamy na Bajkowy poranek teatralny online! więcej

05.04.2020

Sportowa Akademia Veolia Junior

Za nami ponad dwa tygodnie izolacji i ograniczeń związanych z ogłoszoną na całym świecie pandemią wirusa SARS-CoV-2. Choć to my, dorośli w największym stopniu zmagamy... więcej

05.04.2020

Kultura on-line dla dzieci

Łódzkie Centrum Wydarzeń wraz z Wydziałem Kultury i instytucjami kultury z Łodzi przygotowały na kolejne dni stałe propozycje dla dzieci i rodziców. ... więcej

05.04.2020
Grafika promująca wydarzenie: ATAK Gigantów | Festiwal Roślin Owadożernych w Hali Expo-Łódź  -  fot. mat. Festiwal Roślin Owadożernych - Łódź

ODWOŁANE: ATAK Gigantów | Festiwal Roślin Owadożernych w Hali Expo-Łódź

Festiwal to największa na świecie żywa wystawa, którą tworzą eksponaty z blisko 40 państw. Wyjątkowe pokazy, prelekcje i mnóstwo niezwykłych atrakcji dla dzieci i... więcej

Expo-Łódź (93-590 Łódź, Aleja Politechniki 4)
05.04.2020
Grafika promująca wydarzenie: Światowa Wystawa Orchidei, Bonsai i Sukulentów | Festiwal Roślin Owadożernych w Hali Expo-Łódź -  http://festiwalroslin.pl/lodz/

ODWOŁANE: Światowa Wystawa Orchidei, Bonsai i Sukulentów | Festiwal Roślin Owadożernych w Hali Expo-Łódź

Prawdziwa eksplozja kwiatów! Kilkanaście tysięcy najwspanialszych orchidei, ponad stuletnie drzewka bonsai i zjawiskowe sukulenty z całego świata odwiedzą Łódź! Poczuj... więcej

Expo-Łódź (93-590 Łódź, Aleja Politechniki 4)
05.04.2020

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

1-30 kwietnia 2020 r. | Terminarz Rady Miejskiej w Łodzi

Terminarz spotkań organizowanych w Radzie Miejskiej w Łodzi od 1 do 30 kwietnia 2020 roku. więcej

Urząd Miasta Łodzi (ul. Piotrkowska 104)
06.04.2020
Kontakt