Polski GROM oraz amerykańskie Navy Seals szkolą się tak, by zwyciężać, a nie ginąć, choćby w najsłuszniejszej sprawie. Jak wyglądają kulisy misji wojskowych? Jak wygląda współpraca najlepszych jednostek specjalnych na świecie? Na te i wiele innych pytań odpowiada Naval w swojej najnowszej książce „Camp Pozzi. Grom w Iraku” (Wydawnictwo Bellona). Naval odsłania kulisy operacji, które do tej pory były owiane milczeniem, a także udowadnia, jak ważne są braterstwo, współpraca i profesjonalizm w wojskowym fachu. Działając w wyjątkowo ciężkich warunkach, tym bardziej kluczowe stało się w Iraku braterstwo broni, sojusznicza współpraca i profesjonalizm polskich GROM-owców, który zadziwił Amerykanów. Naval przez czternaście lat służył w GROM-ie jako operator w zespole bojowym. Połowę tego czasu spędził na zagranicznych misjach. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.
GROM i Navy SEALs szkolą się tak, by zwyciężać, a nie ginąć, choćby w najsłuszniejszej sprawie.
Pod osłoną nocy zdobyli skomplikowane terminale przeładunkowe w pobliżu portu Umm Kasr. Innej nocy zapobiegli wysadzeniu jednej z największych tam rzecznych w Iraku. Bagdad, (...), (...) i jeszcze wiele innych miast dowiadywało się o pochwyceniu w ich okolicy członków znienawidzonego reżimu Saddama Husajna czy też przestępców, zwących się teraz dumnie bojownikami, dopiero o poranku z miejscowej prasy czy sąsiedzkich plotek.
„Bogom nocy równi”, tytuł jednego z rozdziałów Camp Pozzi, został zaczerpnięty z książki pod tym samym tytułem. Jej autor, Sergiusz Piasecki, określił tym mianem pracowników i współpracowników polskiego wywiadu w II RP. Czy bogom nocy równi byli także operatorzy GROM-u i Navy SEALs podczas II wojny w Zatoce Perskiej?
Przed bogami nocy nie ma kryjówki, a wojna, podobnie jak i morze, nie wybacza…
/Więcej informacji o książce na stronie Empiku/
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o spotkaniu na stronie Empiku i na facebookowym wydarzeniu.
Na spotkanie wstęp wolny.
Organizatorzy: empik, Naval Polska - sposób na przetrwanie i Wydawnictwo Bellona
Czas i miejsce:
13 listopada (wtorek) 2018
godz. 18.00-20.00
Salon Empik Łódź Manufaktura
91-071 Łódź, ul. Karskiego 5
kom.: +48 224 627 250
e-mail: obsluga.klienta@empik.com
http://www.empik.com/