Szermierka Historyczna Bronią Go-Now to dyscyplina, która łączy w sobie bogate, polskie tradycje w szermierce, z nowoczesnymi możliwościami. Jest bezpieczną formą aktywności, dlatego pierwsze szlify w tym rodzaju szermierki mogą zdobywać już nawet ośmiolatki. Broń Go – Now jest stylizowana na oręż historyczny, ale całkowicie bezpiecznej dla startujących. -Jest to broń naszej konstrukcji, zbudowana z użyciem stosownych materiałów – wyjaśnia Dariusz Wadowski, organizator zawodów i prezes Fundacji Go-Now – Sztywny rdzeń takiego miecza lub szabli obudowany jest miękką, amortyzującą otuliną piankową. Oczywiście stosujemy ochraniacze, ale walki mogłyby odbywać się nawet bez nich. Dlatego nasza broń jest bardzo ceniona przez członków bractw rycerskich, którzy z jej pomocą ćwiczą przed turniejami.
W niedzielę (21.01) zawodnicy walczyć będą w dwóch kategoriach – miecz długi i szabla, podzieleni na grupy wiekowe. - Przyjadą szermierze z całej Polski reprezentujący szermierkę historyczną różnych styli i różnych epok historycznych - od średniowiecza do XX wieku. Można powiedzieć, że jest to swoista konfrontacja walk na broń białą – dodaje Dariusz Wadowski.
Na arenie w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, zmagać się będzie blisko 30 zawodników. Młodzi szermierze podzieleni zostali na sześć kategorii wiekowych. Finały oraz pokazy specjalne będą prezentowane od godz. 10 do ok. 18.
Oprócz zmagań finałowych zaplanowano również dwa pokazy: o godz. 11:30 zaplanowano pokaz szermierki rehabilitacyjnej – autorskiego programu z wykorzystaniem metodyki szermierczej Fundacji Go-Now, która pracuje na co dzień z osobami z lekkim upośledzeniem umysłowym, po porażeniu mózgowym oraz z zespołem Downa.
Z kolei o godz. 15 goście Manufaktury będą mieli szansę uczestniczyć w Ceremonii Fechtschule. To honorowe zmagania szermierzy, mające na celu pokazanie ich kunsztu oraz doskonalenie własnych umiejętności w walce bronią historyczną. – W ten sposób podkreślamy bezpośredni i bliski związek pomiędzy szermierką Go-Now a dawnymi europejskimi sztukami walki. Zawodnicy walczą dowolną, wybraną przez siebie bronią. Szermierz wychodzący na planszę wyzywa na pojedynek innego szermierza. Walczą do pierwszego trafienia. Zawodnik trafiony sygnalizuje ten fakt podniesieniem ręki. Po wszystkich walkach szermierze sami wybierają spośród siebie szermierza, który jest ich zdaniem najbardziej godny wyróżnienia – tłumaczy Dariusz Wadowski.
Organizator mistrzostw, Fundacja Go-Now, zajmuje się promowaniem i propagowaniem szermierki historycznej, nawiązującej do tradycji polskiej sztuki szermierczej.