Wydarzenie w ramach 12. Festiwalu Kultury bez Barier (15 - 20 października)
Żywe obrazy – Tableau vivant – to salonowa zabawa, efektowne zakończenie spektaklu teatralnego czy uświetnienie festynu. Uczestnicy żywego obrazu za pomocą postawy, ubioru, mimiki odtwarzali wybraną scenę. Inspirowano się dziełami malarskimi, sięgano do scen z literatury oraz wydarzeń historycznych. Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX.
W publikacji „Obrazy żywe” Marii Gerson-Dąbrowskiej czytamy: Niechże dzieła artystów polskich będą naszymi mistrzami przy urządzaniu obrazów żywych. Czerpmy z tej niezawodnej i niewyczerpanej skarbnicy.
Zapraszamy na warsztaty będące okazją do aktywnego odbioru sztuki wizualnej – wybranych obrazów prezentowanych na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Porozmawiamy o wybranych pracach, wysłuchamy audiodeskrypcji, poznamy przedstawioną na płótnach historię. Spróbujemy wcielić się w bohaterów dzieł prezentowanych na wystawie w Galerii Sztuki Dawnej. W transformacji pomogą nam własnoręcznie przygotowane stroje i rekwizyty.
Prowadzenie: Katarzyna Kończal
Pełen program Festiwalu Kultury bez Barier na stronie festiwalu: www.fkbb.pl. Rezerwacje miejsc od 3 października na stronie festiwalu.
Zapraszamy!