Ostatni król Rzeczpospolitej Obojga Narodów - postać tyleż ciekawa, zasłużona, co kontrowersyjna i wzbudzająca do dziś mieszane uczucia. Z jednej stromy reformator, patron artystów, mecenas sztuki, odnowiciel życia kulturalnego Polski przedrozbiorowej, współtwórca reform Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja. Z drugiej zaś kochanek carycy Katarzyny Wielkiej, targowiczanin, ostatni władca, który odszedł w niesławie.
Marcello Bacciarelli - nadworny malarz i portrecista króla, jeden z współtwórców narodowej szkoły malarstwa polskiego. Zajmował się także w imieniu króla zakupami nowych dzieł do monarszej kolekcji, nadzorował królewskie rezydencje i ogrody. Był także twórcą pierwszej szkoły malarstwa, która miała ogromny wpływ na kolejne pokolenie polskich malarzy.
Z okazji 260. rocznicy elekcji i koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego zapraszamy do Galerii Sztuki Dawnej! Podczas spotkania przy portrecie króla pędzla Bacciarellego, pochodzącym z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, przyjrzymy się bliżej życiu i dokonaniom obu tych niezwykłych postaci.
Prowadzenie:
Maria Milanowska - Dział Sztuki Dawnej MPH
Tomasz Helbik – Dział Edukacji MPH
Z cyklu: Środa z kulturą – seria wykładów dla indywidualnych dorosłych, podczas których zostaną nie tylko przybliżone ciekawostki z życia wybranych wybitnych polskich malarzy, ale również zaprezentowane zagadnienia z historii sztuki, historii kultury, mody i obyczajowości XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.
Zapisy od 06.11.: edu.herbst@msl.org.pl
tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 15 zł
Do zobaczenia!