Noc Zmysłów. Piknik z okazji letniego przesilenia w Centrum Dialogu

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

23.06.2024

Łódź Wielu Kultur i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na NOC ZMYSŁÓW. Z okazji letniego przesilenia, w atmosferze pikniku w Parku Ocalałych, spotkajmy się 23 czerwca w godz. 16:00-21:00 by być ze sobą, w kontakcie z przyrodą. Będziemy tańczyć, śpiewać, pleść wianki i bransoletki, robić lampiony, kadzidła i tatuaże.

NOC ZMYSŁÓW. PIKNIK Z OKAZJI LETNIEGO PRZESILENIA

Wierzymy, że w świecie wojen i kryzysów ekologicznych wspólnotowe działania związane zarówno z obrzędowością, jak i obcowaniem ze sztuką, niosą nam otuchę, nadzieję i ocalenie. Że wspólnie możemy wyobrazić sobie miasto przyszłości – oparte na empatii, trosce o każde istnienie, dialogu między kulturami ludzkimi i nieludzkimi.

„Łódź Wielu Kultur: Noc Zmysłów” to pierwsze z cyklu wydarzeń artystycznych i społecznych zapowiadających Festiwal Łódź Wielu Kultur (wcześniej Festiwal Łódź Czterech Kultur), który odbędzie się w dniach 4-13 października 2024. Festiwal jest organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

PROGRAM:

STOISKA WARSZTATOWE // STOISKA Z ATRAKCJAMI:

/// 16:00-19:00 Warsztaty o zwierzętach wokół nas 

Noc Przesilenia letniego jest szczególnym czasem, podczas którego człowiek skupia się bardziej na naturze. Owady, ślimaki czy wije funcjonują w naszym otoczeniu, jednak często ich nie zauważamy. Niektóre z nich stały się podstawą legend lub elementami mitologii, które stymulowały wyobraźnię naszych przodków oraz oddziałują na nas dziś. Zapraszamy do poznania różnorodności otaczającego nas świata bezkręgowców oraz poznania ciekawostek na temat ich wpływu na kulturę. Kto wie... Być może okaże się, że nawet w naszych łódzkich rzekach skrywają się mitologiczne bestie?
Dzięki studentom i studentkom z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, a właściwiej członom i członikiniom Sekcji Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ będą mieli Państwo okazję do przyjrzenia się bliżej zwierzętom bezkręgowym w ich naturalnym środowisku  ściółka, kora, patyki, woda! Biolodzy opowiedzą także o świetlikach oraz kwiatach używanych do plecenia wianków podczas nocy świętojańskiej! 
Wstęp wolny!

/// 16:00-19:00 Juka Wianki

Nieodłącznym elementem Nocy Świętojańskiej są wianki. Proces ich plecenia może wydawać się skomplikowany, jednak pod okiem profesjonalnej artystki nie jest to nic trudnego. Podczas Pikniku będziecie mogli stworzyć swój własny, nie powtarzalny wianek z różnego rodzaju kwiatów! Warsztat poprowadzi Ewa Maruszewska – artystka, florystka.
Wstęp wolny!

/// 16:00-19:00 Warsztat z robienia lampionów

Podczas warsztatu uczestnicy wykonają lampiony ze słoików, które zostaną ozdobione gałązkami, suszonymi roślinami, koralikami, papierem, koronkami i sznurkiem. Po zrobieniu własnego lampionu będzie można wraz z innymi "ponieść światło". Warsztat poprowadzi Jolanta Królicka – artystka plastyk. 
Wstęp wolny!

16:00-19:00 Warsztat z kadzideł
Zanurz się w magicznej atmosferze nocy świętojańskiej i naucz się, jak własnoręcznie tworzyć aromatyczne kadzidła z lokalnych ziół.

Odkryjesz sekrety tradycyjnych receptur oraz dowiesz się, jak wykorzystać kadzidła w codziennym życiu do relaksu, medytacji i oczyszczania przestrzeni.
W programie: wprowadzenie do aromatycznego świata ziół i aromaterapii, praktyczne warsztaty tworzenia kadzideł ziołowych. Nie przegap okazji, by celebrować najkrótszą noc w roku w towarzystwie natury i wspaniałych ludzi! Warsztat poprowadzi Monika Opieka – artystka olfaktoryczna oraz perfumiarka. 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (do 21 czerwca do godz. 12:00) ! LINK DO ZAPISÓW

16:00-19:00 Tatuaże z henny

Podczas Pikniku będziecie mogli zrobić sobie tatuaż z henny. Sposród wielu wzorów będzie można wybrać ten, który najbardziej do Was pasuje. Tatuaże będą robione przez grupę trzech kobiet z Indii, które są "Heena artists", a są to: Eram Ansari, Avni Jain, Simme Kazi. 
WSTĘP WOLNY.

21:00: Fire show

Fireshow jest niezwykle widowiskowym show, charakteryzujące się ogromną dynamiką. Stworzone z miłości do tańca i sztuki cyrkowej.
Pokaz miesza ze sobą pierwotny żywioł ognia z efektami specjalnymi-pirotechniką. Dziewczyny w niezwykłym tańcu nawiążą do naszych słowiańskich korzeni dodając szczyptę nowoczesnej energii i dźwięku. To połączenie sprawi że nie da się oderwać wzroku od pokazu, a emocje zostaną z Wami na długo. Przed Wami wystąpi grupa fireshow Spirit of Fire w składzie: Patrycja Hajdys oraz Wiktoria Borkowska.

– Nasze łączne doświadczenie w sztuce kręcenia ogniem jest już dawno pełnoletnie. Obie zakochałyśmy się w żywiole ognia od pierwszego wejrzenia. Tworzenie pokazów oraz występy na scenie są naszą pasją i sposobem na życie. Oprócz pokazów fireshow zajmujemy się również sztukami cyrkowymi takimi jak żonglerka czy szczudlarstwo. Poza pokazami w życiu codziennym, zajmujemy się edukowaniem dzieci oraz zaszczepieniem w nich ciekawości do otaczającego na świata. Uważamy że sztuka i wyobraźnia jest niezbędna w rozwoju człowieka – mówią artystki. 
WSTĘP WOLNY!

16:00-19:00 Warsztat tkania na palcach ochronnych bransoletek
Stwórz razem z Jarosłowianką swoją własną bransoletkę/pasek ochronny – amulet utkamy własnoręcznie na palcach. Według starosłowiańskich (białoruskich) zwyczajów ludzie świętując przesilenia i równonoce tkali dla siebie specjalne paski/bransoletki, tak aby zapewnić sobie ochronę na kolejne miesiące. Używali przy tym trzech podstawowych kolorów: czerwonego, białego i czarnego. Każdy z kolorów według niektórych podań symbolizuje odpowiednio: biały – przejście (rytuał przejścia, np. narodziny, zaślubiny, przemiana, śmierć); czerwony – ogień, życie; czarny – ziemia, woda, życie. Dzięki własnoręcznie utkanej bransoletce do kolejnej równonocy na pewno poczujesz się bezpiecznie. Warsztat poprowadzi Jarosława Druch – specjalistka w gimnastyce słowiańskiej oraz tworzeniu tradycyjnych bransoletek. 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (do 21 czerwca do godz. 12:00) ! LINK DO ZAPISÓW

STOISKA W STREFIE GASTRO (czynna w godzinach Pikniku)

Wegańskie jedzenie – więcej informacji wkrótce!

NieWinni
Podczas Pikniku będzie okazja do wypicia dobrego wina oraz prosecco, które będą zapewnione dzięki naszej łódzkiej winiarni NieWinnym! 

Łódzka kranówka // Stoisko ZWiK
Podczas Pikniku będziecie mięli okazję do odpoczynku i nawodnienia się łódzką kranówką. Woda będzie dostępna przez cały czas trwania wydarzenia.

ARTYSTYCZNY PROGRAM WYDARZENIA: 

/// 16.00-21.00 400 METRÓW KWADRATOWYCH NADZIEI – inauguracja projektu teatralnego w reżyserii Michała Zadary 

W czasie Pikniku pragniemy zainicjować – w Parku Ocalałych – projekt ocalania natury. Pozostawiamy do jej dyspozycji pas zieleni o powierzchni 400 m2. Niech toczy się na nim dzikie życie biologiczne – nienaruszone przez człowieka. Zapraszamy do aktywnej nieingerencji i obserwowania, co dzieje się w trawie i ponad nią: dziś, jutro i w ciągu kolejnych lat. Zdawajcie nam relacje z obserwacji przyrody i swoich odczuć:

Michał Zadara – reżyser znany ze znakomitych adaptacji klasycznej i współczesnej literatury, ale także z odważnych, eksperymentalnych przedstawień – w trakcie Festiwalu Łódź Wielu Kultur zrealizuje spektakl, w którym największą rolę odegrają nie-ludzcy performerzy: rośliny, bezkręgowce, małe ssaki, słońce, ziemia, woda... Punktem wyjścia w myśleniu o projekcie były dla artysty praktyka i badania Isabelli Tree – pisarki i działaczki ekologicznej propagującej działania na rzecz rozwoju dzikich biosfer na zagospodarowanych wcześniej terenach. W trakcie Festiwalu Łódź Wielu Kultur  na wyznaczonej przestrzeni 400 m2  odbędzie się artystyczne podsumowanie zapoczątkowanych działań (a raczej ludzkich nie-działań) w dwóch odsłonach... O których więcej dowiecie się już wkrótce. 

MUZYCZNY PROGRAM WYDARZENIA: 

/// 16:00-19:00 / DJ Kat:ya

DJ Kat:ya to zakochana w wolniejszych elektronicznych brzmieniach łodzianka, od dwóch lat opowiadająca swoje muzyczne historie zza konsolety. Zgrabnie porusza się między łagodnymi organicznymi dźwiękami a mocniejszym beatem, tworząc spójną opowieść, a całość okraszając etnicznymi inspiracjami z całego świata. 

/// 19:00 / Muzyczny rytuał przejścia / Cossus Cossus

Członkowie składu to Adam Lewartowski, Karolina Finc, Łukasz Trzaska
Cossus Cossus zaprosi nas do wspólnego doświadczenia uzdrawiającej mocy muzyki transformującej w postaci improwizowanego koncertu. Podążając za rytmem naszych oddechów i korzystając z pomocy m.in. mis tybetańskich, Shrutti boxa i innych dalekowschodnich instrumentów, zanurzamy się w głębiny oczyszczającej wibracji dźwiękowej. Muzyka, tworzona w czasie rzeczywistym, będzie odpowiadać na zmieniające się potrzeby i emocje zgromadzonych osób, prowadząc nas przez symboliczne etapy przemiany i odrodzenia. Poprzez uważne słuchanie i włączanie się do improwizacji muzycznej, będziemy skupiać uwagę na obecnym momencie, co umożliwi nam lepsze zanurzenie się w rytuale oraz zrozumienie jego symbolicznego znaczenia. 

/// 20:00 / Koncert zespołu Sutari 
Zespół Sutari tworzą Basia Songin (śpiew, Wilk, Sowa, bębny, looper), Kasia Kapela (śpiew, skrzypce, kankles, bębny, beatbox), Dobromiła Życzyńska (śpiew, skrzypce, bębny). Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni i komponują własne utwory, oparte na różnorodnych kobiecych tradycjach muzycznych. 
Na koncercie w Łodzi zespół Sutari wykona piosenki z repertuaru „Siostry rzeki” oraz premierowego albumu „#kołysankidlaświata", w którym artystki tkają pieśni, przeganiają zło, wzywają do pokoju.


Więcej informacji pod linkiem

Link do Facebooka Centrum Dialogu

Link do Instagrama Centrum Dialogu

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

13.01.2025 - 17.01.2025 00:00

wtorek, 14 stycznia 2025

 -  Wędrówka Nabu

„Wędrówka Nabu" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl teatralny dla widzów od 7. roku życia i całych rodzin. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
14.01.2025 09:00
 -  Plakat do spektaklu Opowieści z Narnii

Opowieści z Narnii w Teatrze Pinokio

„Opowieści z Narnii” to międzypokoleniowa, familijna propozycja repertuarowa dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
14.01.2025 09:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
14.01.2025 10:00
 -  Zemsta, fot. Krzysztof Bieliński

Spektakl „Zemsta” w Teatrze Jaracza

Zemsta Aleksandra Fredry należy do klasyki polskiej literatury, wyznacza kanon komedii, jest wzorem komizmu sytuacyjnego i słownego humoru. To arcydzieło polszczyzny i jeden z najbardziej krytycznych… więcej

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (ul. Jaracza 27)
14.01.2025 10:00
 -  Wędrówka Nabu

„Wędrówka Nabu" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl teatralny dla widzów od 7. roku życia i całych rodzin. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
14.01.2025 11:00
Kontakt