Zbiór esejów Stefana Chwina „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku" będzie pretekstem do rozmowy o spadku polskiego romantyzmu i fantazmatów romantycznych w historii polskiej kultury i społeczeństwa. Czy ta narracja to nasze przekleństwo? Czy można ją wykorzystywać politycznie? Czy potrzebujemy rewizji romantycznego spadku i czy to w ogóle możliwe?
Pogodzenie samobójstwa altruistycznego z chrześcijaństwem było wielkim zadaniem, które zrealizowała polska kultura w całej pełni.
Polski samobójca altruistyczny jawił się jako behawioralny wzór dla Najwyższego. Wielu Polaków uwierzyło, że nie ma żadnej sprzeczności między Jezusem, który umarł za wielu na krzyżu i Karolem Levittoux, który umarł za wielu na płonącej więziennej pryczy.
Stefan Chwin - pisarz, eseista, krytyk literacki i historyk literatury związany z Uniwersytetem Gdańskim. Jako naukowiec zajmuje się głównie romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej. Jest autorem kilkudziesięciu książek, zarówno powieści, jak zbiorów eseistycznych i tekstów krytycznoliterackich, m.in. „Hanemanna”, „Esther”, „Złotego pelikana”, „Żony prezydenta”, „Doliny radości”, „Dziennika dla dorosłych”, „Wakacyjnej miłości”, „Panny Ferbelin”, „Srebrzyska” oraz książek z pogranicza historii kultury i historii fantazmatów „Samobójstwa jako doświadczenia wyobraźni”,„Samobójstwa i grzechu istnienia”, „Oddać życie za Polskę. Samobójstwa altruistycznego w kulturze polskiej XIX wieku”.
Przemysław Czapliński - polski krytyk literacki, profesor literatury współczesnej. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Przemysław Czapliński jest autorem wielu szkiców krytycznych oraz książek krytycznoliterackich poświęconych polskiej literaturze współczesnej. Najważniejsze to: „Poetyka manifestu literackiego 1918 – 1939”, „Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976 – 1996”, „Literatura polska 1976-1998. Przewodnik po prozie i poezji”(wraz z Piotrem Śliwińskim), „Wzniosłe tęsknoty. Nostalgie w prozie lat dziewięćdziesiątych”, „Mikrologi ze śmiercią: motywy tanatyczne we współczesnej literaturze polskiej”, „Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90”, „Świat podrobiony. Krytyka i literatura wobec nowej rzeczywistości” , „Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000. Wydarzenia, dyskusje, bilanse, Kraków 2003 (wraz z: Maciejem Lecińskim, Elizą Szybowicz, Błażejem Warkockim), „Efekt bierności. Literatura w czasie normalnym”, „Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości”, „Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje”, „Resztki nowoczesności. Dwa studia o literaturze i życiu”, „Poruszona mapa”.
____________________________________________
Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima i XV Festiwal Puls Literatury są współfinansowane z Dotacji Urzędu Miasta Łodzi.
XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Fundacji PZU.