Zmiennokształtność to siła przekreślająca granice pomiędzy myśleniem i działaniem, tworzeniem i destrukcją, organizmami i materią, życiem i śmiercią. Metamorfoza przeraża – rodzi kształty nieoswojone i nieprzewidywalne. Może także fascynować, kojarzyć się z wolnością i ucieczką przed normami. Odnalezienie się w tej dynamice i wykorzystywanie plastyczności ciała, materii i relacji jest umiejętnością wartą rozwijania. Polem eksperymentów z formą może być sztuka. Ćwiczy w rozciąganiu granic, przekraczaniu ich i wykreślaniu nowych. Oswaja ze zmianą.
Artysta eksplorował potencjał metamorfozy przede wszystkim w swoich rysunkach. Eksperymentalny charakter tych prac nie tylko wiąże się z odkrywaniem nowych tematów i sposobów ekspresji, ale stanowi też klucz do zrozumienia twórczości autora jako działania skoncentrowanego na procesie. Rysunki były dla niego metodą tworzenia i myślenia: wizualnym dziennikiem pozwalającym na bieżąco notować ewolucję siebie i świata. Zmiennokształtność pozwala analizować Eisensteina i odwrotnie – Eisenstein staje się metodą w myśleniu o zmiennokształtności.
Aleksandra Jach – historyczka sztuki, kuratorka. Ostatnie projekty: "Awangarda i socrealizm" (festiwal teatralny, wspólnie z Martą Olejniczak i Piotrem Olkuszem, Teatr Nowy, Łódź, 2014); "Wszystko się ze sobą łączy" (program performatywny, festiwal Odnalezione w tłumaczeniu, Gdańsk, 2015); "Czas nie-ludzki, BWA Opole, 2016); „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” (wystawa, wspólnie z Pauliną Kurc-Maj, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2017). Pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.
„Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda”
Wystawa oparta jest na cytatach i fragmentach, które spaja hasło „filmowości”. Eisensteina fascynowała umiejętność manipulowania doświadczeniem czasu i przestrzeni za pomocą różnych gatunków artystycznych. Dlatego na wystawie obecne są odniesienia do twórczości inspirujących go artystów pracujących nie tylko z filmem, ale także z rysunkiem czy animacją (Miguel Covarrubias, Walt Disney, Honoré Daumier, J.J. Grandville, Jean Painlevé, Saul Steinberg). „Filmowość” dzieł sztuki była dla Eisensteina warunkiem reprezentacji plazmatycznych cech materii i organizmów. Prace Marcela Broodthaersa, Wandy Czełkowskiej, Władysława Hasiora, Petera Kassovitza, Grzegorza Kowalskiego, Any Mendiety, Hanny Nowickiej, Allana Schneidera, Piotra Kopika czy Franciszki Themerson, zestawione w przestrzeni wystawy z dorobkiem Eistensteina, rozwijają intuicje reżysera i teoretyka i udowadniają, jak bardzo temat zmiennokształtności jest aktualny w sztuce współczesnej.
Więcej informacji o wystawie na stronie Muzeum i na facebookowym wydarzeniu.
Dodatkowe informacje:
Kurator: Aleksandra Jach
Inicjator projektu: Tomasz Majewski
Niektóre prace prezentowane na wystawie zawierają treści, które mogą być odebrane jako kontrowersyjne. Wstęp dla osób niepełnoletnich jedynie za zgodą opiekunów.
Wstęp wolny.
Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi
Czas i miejsce:
26 sierpnia (niedziela) 2018, godz. 17.00-19.00
23 września (niedziela) 2018, godz. 17.00-19.00
Wystawa czynna: 22 czerwca (piątek) - 23 września (niedziela) 2018
ms1, 90-734 Łódź, ul. Więckowskiego 36
tel. +48 (42) 633 97 90
e-mail: muzeum@msl.org.pl
https://msl.org.pl/ms/info/ms1,37.html
Muzeum Sztuki w Łodzi
ms1, 90-734 Łódź, Więckowskiego 36
ms2, 91-065 Łódź, Ogrodowa 19
www.msl.org.pl
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.