Wernisaż 6 października 2017, godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Bałuty Filia nr 2, ul. Łagiewnicka 118.
Ekspozycja będzie udostępniona dla publiczności do 30 listopada 2017 ( w godzinach pracy placówki).
Ekspozycja płócien autorstwa Piotra Saula, asystenta na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, wprowadza mieszkańców Bałut w tegoroczną już szóstą edycję projektu „Dzieci Bałut – Murale Pamięci”. Przez sześć lat realizacji tego przedsięwzięcia powstało 27 malowideł stanowiących Ścieżkę Murali Pamięci. Ekspozycja sprowadza graffiti z bałuckich murów do namacalnego wymiaru poprzez umieszczenie obrazów dzieci tragicznie doświadczonych podczas II wojny światowej w przestrzeni biblioteki. Płótna z wizerunkami dzieci naturalnej wielkości wykonane techniką graffiti, czyli tą samą, która posłużyła do namalowania wszystkich murali Ścieżki Pamięci, wtapiają się w przestrzeń bibliotecznych regałów i czytelni.
Wernisaż wystawy będzie pretekstem, by jej kurator – Katarzyna Tośta – przybliżyła ideę projektu „Dzieci Bałut – murale pamięci”, który jest przypomnieniem najmłodszych ofiar niemieckiej okupacji na ziemiach łódzkich – dzieci polskich, żydowskich i romskich.
Pomysłodawczyni projektu opowiadając w szczególności skupi się na losach bohaterów prezentowanych płócien: żydowskich dzieci żyjących na Bałutach przed II wojną światową; tych które w 1941 roku były deportowane z Europy zachodniej do Litzmannstadt Getto i ofiar tzw. Wielkiej Szpery, kiedy wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia.
Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pn. „Dzieci Bałut – murale pamięci” w nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w Litzmannstadt Getto doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 75 lat temu na Bałutach, odwzorowane są na podstawie archiwalnych fotografii.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”
Projekt od 2014 roku realizowany jest na zasadzie licencji CC BY NC ND / uznanie autorstwa
– użycie niekomercyjne
– bez utworów zależnych 3.0 Polska
Pomysłodawczyni projektu i kurator wystawy
Katarzyna Tośta
tel. 609 796 549
Płótna pamięci - wystawa
- kategoria:
- Wystawy i pokazy
07.10.2017 - 01.12.2017
06.10.2017
Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” wspólnie z Filią nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty.