Wernisaż 11 września 2017, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Bałuty Filia nr 9, ul. Chryzantem 2.
Ekspozycja udostępniona dla publiczności do 3 listopada 2017.
Impulsem do powstania prezentowanego cyklu była trwająca od 2012 roku współpraca Damiana Idzikowskiego ze Stowarzyszeniem „Na co dzień i od święta” przy powstawaniu 27 malowideł stanowiących Ścieżkę Murali Pamięci. Podobnie jak w przypadku murali i tym razem autor sięgnął do archiwalnych fotografii z Litzmannstadt Ghetto. Dzieci z 27 malowideł rozsianych po bałuckich kamienicach są naturalnej wielkości – z niewielkich zdjęć zostały powiększone do ludzkich wymiarów. Na ekspozycji „Pocztówki z pamięci” widzimy dzieci znane z murali, ale nie tylko. Niewielkich rozmiarów grafiki i obiekty graficzne są niczym karty pocztowe przesiąknięte cytatami ze zdjęć. Rozpoznajemy sylwetki ludzi i ich charakterystyczne gesty. Artysta nie skupił się jednak na dokumentalistycznym przedstawieniu osób widniejących na fotografiach, a oddaniu tragicznego doświadczenia ludzi zamkniętych w getcie. Małe formy graficzne nieraz zatarte, wyblakłe, pozbawione szczegółów obrazują naturę pamięci i wychodzącego poza znak plastyczny.
Damian Idzikowski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom w 2015 roku w Pracowni Technik Łączonych prof. Sławomira Ćwieka oraz Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu prof. Gabriela Kołata. Obecnie pracuje na rodzimej uczelni w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej prowadzonej przez prof. Krzysztofa Wieczorka.
Projekt „Dzieci Bałut - murale pamięci” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”.
Kurator wystawy: Katarzyna Tośta
Pocztówki z pamięci - wystawa
- kategoria:
- Wystawy i pokazy
12.09.2017 - 04.11.2017
11.09.2017
Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” wspólnie z Filią nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty.