Pokaz filmów poprzedzi jeszcze prelekcja Daniela Muzyczuka, która przybliży praktykę artystyczną Agaty Ingarden, jak również zaplecze teoretyczne jej twórczości.
Plan wydarzenia:
17.00 Oprowadzanie kuratorskie Daniela Muzyczuka po wystawie "Agata Ingarden. EmoPolis".
18.00 Prelekcja Daniela Muzyczuka. Następnie projekcja 6 filmów z serii "The House".
The Eyes (04’25 min)
The House (04’10 min)
The Womb (04’13min)
The Ears (04’25 min)
The Garden (04’26min)
The Arm (04’41 min)
Całość 27min.
Filmy Agaty Ingarden z serii "The House "powstały jednocześnie z serią krótkich opowiadań pod tym samym tytułem. We wspomnianych tekstach artystka buduje pewien mikrokosmos: nadmorską rezydencję wraz z okalającym ją ogrodem, gdzie grupa wczasowiczów oddaje się powtarzalnym rozrywkom, zanurzonym we wszechogarniającym poczuciu nudy. Szczegóły w przypominanych przy stole opowieściach, bagatelne elementy codziennych rytuałów oraz pozornie błahe wydarzenia urastają w opisanym przez Ingarden środowisku do rangi sensacji i obrastają mitami. Niczym w "Kosmosie "Witolda Gombrowicza, nuda staje się tu pretekstem do myślenia i działania w niekonwencjonalny sposób. Wszystko, co z początku miały służyć "zabijaniu czasu", z dnia na dzień nabiera jednak coraz większej powagi. Sam czas staje się, skądinąd, czymś szalenie względnym – trudno odróżnić każdy dzień od poprzedniego, a wszelką nowość w nadmorskim odludziu od przypadków opisanych ze szczegółami w trakcie którejś z wielu podobnych kolacji. Prace filmowe z cyklu "The House "są scenografią dla opowiadanych historii. Człowiek schodzi tu jednak na dalszy plan; dom wydaje się opustoszały, a wytwory ludzkiej działalności przenikają się nieustannie z tym, co nieludzkie. Nie wiadomo czy opowiedziane historie dopiero się zdarzą czy już pozostawiły swój ślad na powierzchni materii.
Arkadiusz Półtorak
---
BIO
Agata Ingarden (ur. 1994 w Polsce) mieszka i pracuje między Paryżem a Atenami. Przy tworzeniu rzeźb używa różnych mediów, łącząc prace wideo, performans, dźwięk i tekst. Jej praktyka skupia się na znaczeniu materiałów, których używa, a zainteresowania dotyczą posthumanistyki, socjologii, science fiction i budowania narracji mitycznych. Jej prace były pokazywane m.in. w Palais de Tokyo, Paryż (2019); Frac, Île-de-France, Paryż (2019); Mo.Co, La Panacée, Montpellier (2019); Künstlerhaus, Wiedeń (2020); Muzeum Sztuki w Łodzi (2021); Art Encounters Biennial, Timișoara (2021); CAPC, Bordeaux (2022); Centro de Cultura Digital, Mexico City (2023); 15. Biennale w Gwangju w Korei Południowej (2024). W 2021 roku otrzymała nagrodę specjalną w konkursie Future Generation Art Prize.
---
fot. Agata Ingarden,The Arm, 2018 © Agata Ingarden i Muzeum Sztuki w Łodzi
ms², ul. Ogrodowa 19
Wstęp: w cenie biletu na wystawę + 2 zł