Data: 06.12.2024 (piątek)
Godzina: 19.00
Miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: 16+
Czas trwania: 60 min. (bez przerwy)
Wstęp: bezpłatny/ ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja miejsc
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: redpegasus.puppets@gmail.com
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcami i uczestniczkami warsztatów.
To normalne, że kiedy jest się młodym, wierzy się w swoją nieśmiertelność. I prędzej czy później przychodzi moment, w którym tę wiarę się traci. Z różnych powodów. Wypadek, śmierć kogoś znajomego, choroba rówieśnika. To może być też półrak. Czyli taki nie dość dobry, taki, który nie spełnia oczekiwań. Bo nawet chorować nie można po swojemu. A czy można się z tego śmiać?
Spektakl jest wielowymiarową próbą artystycznego przetworzenia kryzysu, jakim jest choroba nowotworowa. To opowieść o młodej kobiecie, której życie nagle zaciągnęło hamulec ręczny.
Koncepcja, scenariusz, wykonanie: Marynia Janus
Reżyseria: Tomek Jeziorski
Wsparcie produkcyjne: Wiktor Moraczewski
Realizacja światła: Tomasz Krukowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
W ramach projektu działała grupa warsztatowa dla kobiet z doświadczeniem choroby nowotworowej. W czasie czteromiesięcznej, twórczej pracy wykorzystywane były techniki autoterapeutyczne, w szczególności lalkoterapia.
Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć uczestniczek cyklu warsztatowego, która jest opowieścią o sile, determinacji, odwadze i pięknie.
Fotografia: Marta Żylak
Make-up: Maja Nadolska
Stroje i stylizacja: Patrycja Plesiak
Modelki: Joanna Bąk, Małgorzata Packa, Małgorzata Rymkiewicz, Dorota
Sokołowska, Agnieszka Stępień i Marynia Janus
Marynia Janus – lalkarka, aktorka, producentka teatralna, pedagog teatru, lalkoterapeutka, teatrolog – wieloboistka teatralna. Doktor nauk humanistycznych i magister sztuki. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie teatr oraz laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Absolwentka kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, kulturoznawstwa, spec. produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim oraz pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała też na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Ukończyła kurs lalkoterapii „Muñecoterapia Chile” akredytowany przez UNIMA. Uczestniczy w kursie dramaterapia kliniczna prowadzonego przez Polską Szkołę Dramaterapii. Pracuje nad autorskimi spektaklami i akcjami performatywnymi pod szyldem Teatr Czerwony Pegaz. Projektuje i wykonuje lalki teatralne i terapeutyczne tworząc markę Red Pegasus Puppets. Ciągle rozwija swoje doświadczenie warsztatowe, pracując z różnorodnymi grupami: dziećmi, młodzieżą, seniorami, osobami z niepełnosprawnością intelektualną, ale też studentami uniwersytetu i słuchaczami studium aktorskiego.
Tomasz Jeziorski – absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi (reżyseria, scenariopisarstwo). Jego prace były prezentowane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Locarno, Vancouver, Madrycie, Sankt Petersburgu, Tampere, Wiedniu, Sibiu. Od 2009 roku na stałe współpracuje z amerykańskim reżyserem teatralnym Robertem Wilsonem jako twórca projekcji wideo (video design). W swojej pracy artystycznej współpracował również z takimi artystami jak Laurent Chetouane, Tilman Hecker czy Herbert Grönemeyer, dla którego przygotował projekcje na trasę promującą album „Dauernd Jetzt”. W 2015 roku został finalistą konkursu Papaya Young Directors i odbył rezydencję artystyczną w Watermill Center w Nowym Jorku. W 2023 roku otrzymał Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w konkursie SCRIPT PRO za scenariusz „Mały człowiek” oraz III Nagrodę w konkursie SCRIPT WARS 2023 za scenariusz „Forma otwarta”.
Projekt „PÓŁRAK” – smutnawy stand-up z lalkami realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.
Marynia Janus jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
Projekt odbywa się dzięki wsparciu i współorganizacji Fabryki Sztuki w Łodzi.