Premiera spektaklu „Tańce w Ballybeg" w Teatrze Jaracza

autor:

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (ul. Jaracza 27)

11.05.2024

Michael maluje przed widzami ciąg obrazów, kolaży, które przywołują wspomnienia i pomagają w odszukaniu samego siebie i swojej tożsamości.

spektakl „Tańce w Ballybeg", fot. Aleksandra Foster
spektakl „Tańce w Ballybeg", fot. Aleksandra Foster

Brian Friel napisał Tańce w Ballybeg w roku 1990. Bohaterkami sztuki jest pięć sióstr, ich wuj oraz syn jednej z nich, Michael. To on, jako dorosły już mężczyzna, opowiada nam historię gorzkiej sielanki, jaką było jego dzieciństwo. Spędził je w towarzystwie ciotek i matki, w świecie pogrążonym w melancholii, zmierzającym ku tragedii prozaicznej, nieefektownej, szarej jak on sam. Tańczenie do muzyki z radia, w którym ciągle psują się baterie, przynosi Kate, Chris, Agnes, Maggie i Rose – głównym postaciom utworu – ulgę, sprawia jedyną, czystą, nieskażoną troską przyjemność, pozwala na moment zapomnieć o biedzie, niepewności i smutku naznaczających ich codzienność. Z jej trudami radzą sobie wspólnie. Dokąd mogą. Przychodzi bowiem taki czas, kiedy tylko rozdzielając się, mogą przetrwać. Michael wie, czym się to skończyło, jak niewiele udało się dzięki temu zyskać, a jak dużo, bez mała wszystko, stracić.  

Obsada: Aleksandra Posielężna, Anna Sarna, Marcin Włodarski, Iga Biaduń (gościnnie), Klaudia Michalik (gościnnie), Eliza Sondaj (gościnnie), Paweł Audykowski (gościnnie).

Czas trwania spektaklu: 175 minut z jedną przerwą

Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium 

Spektakl powstał we współpracy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania w Łodzi


Bilety na spektakl „Tańce w Ballybeg”

KONTAKT

Biuro Obsługi Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
Telefon: 42 662 33 33
Mail: bow@teatr-jaracza.lodz.pl

Kasa biletowa Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
Telefon: 42 662 33 33/35
Mail: bilety@teatr-jaracza.lodz.pl

Social media: Facebook, Instagram

Zobacz również:

Kontakt