Premiera spektaklu Teatru Ponadczasowi "Chcesz to mnie bierz - czyli za parawanem" w AOIA

autor:

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)

15.03.2024

Dołączcie do naszej niezapomnianej podróży przez magiczne lata dwudziestolecia międzywojennego!

Premiera spektaklu "Czesz to mnie bierz, czyli za parawanem" Teatru Ponadczasowi

Premiera spektaklu "Chcesz to mnie bierz - czyli za parawanem" Teatru Ponadczasowi już 15 i 16 marca o 19:00. Przenieśmy się wspólnie do świata pełnego kabaretowych szlagierów i sentymentalnych wspomnień za jedyne 27 zł kupując bilet online.

Teatr Ponadczasowi, który współpracuje z naszym ośrodkiem blisko 10 lat. Jest to amatorska, senioralna grupa teatralna prowadzona przez Aleksandrę Czerczyńską. Najbliższa premiera dotyczyć będzie historii kabaretu Dwudziestolecia Międzywojennego.

Opis spektaklu:

Był to okres kiedy Polska po latach niewoli odzyskała niepodległość i cały kraj niemalże zachłysnął się wolnością, twórcy poczuli się zwolnieni z ciężaru i obowiązku cierpienia za miliony . Można, a nawet trzeba było cieszyć życiem bawić słowami ,które obiecywało mnóstwo doznań.

Jak grzyby po deszczu powstawały Kabarety ,w których jak w lustrze odbijały się wszelkie przejawy życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. ,,Qui Pro Quo", ,,Morskie Oko", ,,Miraż", ,,Ali Baba", “Sfinks", ,,Czarny kot" itd.

Tutaj powstawały szlagiery, do których teksty pisali znakomici poeci J.Tuwim, A.Słonimski, A.Włast, T. Boy- Żeleński, J.Jurandot, K. Tom, M. Hemar. Trzech z nich urodziło się w Łodzi.W połączeniu ze znakomitymi kompozycjami wybitnych muzyków, królowały nie tylko w kabaretach lecz także na dancingach, w kawiarnianych ogródkach i na ulicach, z sentymentem śpiewane są do dziś. W scenariuszu prezentujemy wybitne monologi oddające klimat tych szalonych lat między wojnami. Spektakl oparty jest o wiedzę historyczną, z odniesieniami do Łodzi. Piękne kostiumy, muzyka grana na żywo, w połączeniu z świetną interpretacją, zapowiada bardzo interesujące widowisko, które pozwoli na chwilę uciec od rzeczywistości gdzieś w powleczoną patyną sentymentu przeszłość, gdzieś na granicy jawy i snu.

Tęsknota
Gdyby tak ujrzeć raz jeszcze dawną Łódź
W Grand Cafe bajeczny zapach bezy czuć
Na Piotrkowskiej kupić
bukiecik kowali
I posłuchać jak się Tuwim z Gałczyńskim spierali.
W Teatrze ujrzeć smutne Andrzejewskiej oczy
Na łódki do Helenowa wyskoczyć
Gdyby choć na chwilę wrócił tamten czas
Nie wróci- trudno on i tak jest w nas.

~ Wiersz zainspirowany wierszem Mariana Hemara o Warszawie.

Spektakl trwa 2,5 h plus 15 minut przerwy.
Premiera odbywać się będzie w
piątek 15 oraz sobotę 16 marca o godzinie 19:00


Wiecej informacji:

Miejse: ul. Zachodnia 55/56 Łódź

Cena biletów:  online: 27 zł / stacjonarnie w dniu spektaklu: 30 zł

Bilety On-line

Link do wydarzenia

Zobacz również:

Kontakt