Różnorodność w teatrze: praktyki i historie | spotkanie dyskusyjne w Fabryce Sztuki

autor:

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

29.11.2024

Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne „Różnorodność w teatrze: praktyki i historie”, odbywające się w ramach wydarzenia "Kultura równości”. Spotkanie zamyka i podsumowuje tegoroczną edycję programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.

Różnorodność w teatrze: praktyki i historie | spotkanie dyskusyjne w Fabryce Sztuki

Data: 29.11.2024 (piątek)
Godzina: 12.00-14.00 
Miejsce: sala A_218, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul Tymienieckiego 3 
Czas trwania: 2 godziny (z przerwą)
Wstęp: wolny, bezpłatny

Spotkanie dyskusyjne, w którym wezmą udział praktyczki_cy, teoretyczki_cy i edukatorki_rzy poświęcone będzie zagadnieniu różnorodności w środowisku teatralnym (i nie tylko), zwłaszcza w kontekście płci i seksualności. Wspólnie przyjrzymy się temu, jak w historii polskiego teatru podejmowano temat nienormatywnych tożsamości i jak to robi się dzisiaj. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób edukacja w instytucjach kultury może stać się narzędziem do budowania bezpiecznej przestrzeni dla różnorodności, za pomocą jakich narzędzi można promować równość i szacunek dla odmienności.


Moderator: Stanisław Godlewski 
Gościnie/ goście: Julia Jakubowska, Weronika Jóźwiak, Joanna Krakowska, Edmund Krempiński

Stanisław Godlewski – teatrolog, krytyk teatralny, sekretarz redakcji „Pamiętnika Teatralnego”, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze obejmują teatr XX i XXI wieku, krytykę teatralną w wymiarze teoretycznym i praktycznym, biografistykę teatralną i splot badań feministycznych i teatralnych. Autor książki „Towarzyszka broni. Strategie współczesnej polskiej krytyki teatralnej”, redaktor „Mocna w kryzysie. Antologia współczesnej polskiej krytyki teatralnej” i „Kolektywy teatralne, artystyczne i badawcze” (razem z Ewą Guderian-Czaplińską). Członek Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych (w kadencji 2020-2024 – sekretarz zarządu), dwukrotny laureat konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla najlepszego młodego krytyka teatralnego (edycja V i X). Członek sieci „Performing Arts in Contexts”. Wykładowca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Julia Jakubowska – aktorka, studentka Reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ukończyła Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Od 15 lat związana z Teatrem CHOREA, gdzie zagrała w spektaklach, m.in.: „Bachantki", „TOV/Dobro”, „Oratorium Dance Project”, „Grotowski – próba odwrotu”, „Śmierć na gruszy”. W CHOREI prowadzi warsztaty teatralne i ruchowe. Realizowała również projekty społeczno-artystyczne, m.in.: „O miłości”, „Wszędodomni” i „Abramka Fest”. Część życia spędziła w Budapeszcie, gdzie działała z kolektywem artystycznym Stereo Akt, realizując liczne spektakle, m.in.: „Europen Freaks”, „Last Change Clinic”, „Etykiety”, „Promenade”, „We hear You”. Na Węgrzech współpracowała także z Operetką Budapesztańską, z Péterem Kárpáti (spektakle „Dwie Kobiety”, „Gala”), oraz Veroniką Szabó (spektakl „Queendom”). Zagrała w filmach: „Schyłek Dnia” (reż. Laszló Némesa), „Guerilla”, „Simone, une femme du siècle” (reż. Olivier Dahan), „Dark Woods” (serial izraelski, reż. Dalit Kahan), „Black Spider” (reż. Markus Fischer), „Instant Love” (reż. Kinga Kornak), „Hadik” (reż. Sikora Janos), „Trumph of The Heart” (reż. Antonio D’Ambrosio). W 2014 otrzymała nagrodę Francesc Candel za pracę na rzecz integracji imigrantów w Kataloni, podczas pracy nad spektaklem na festiwalu teatralnym Fira Tarrega. W 2019 roku nominowana przez krytyków węgierskiego magazynu „Teatr” do nagrody aktorskiej za spektakl „Gala”. W 2020 roku jej filmowy debiut reżyserski – „Księżniczka”, w którym zagrała też główną rolę, został wyselekcjonowany do amerykańskiego festiwalu filmowego Indie Short Fest w LA. W 2020 roku wyreżyserowała cykl video-instalacji „W wieży zamknięta” oraz spektakl „Księżniczki”, a w 2023 spektakl „Lady Zamość” podczas Zamojskiego Lata Teatralnego.

Weronika Jóźwiak – trenerka edukacji seksualnej, równościowej i antywypaleniowej. Antropolożka kultury. Producentka i koordynatorka kampanii antydyskryminacyjnych – Dziewczyny do polityki i Dziewczyny do polityki lokalnej, projektów edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych, facylitatorka procesów grupowych. Współautorka kampanii Edukacja Seksualna Polska i szkoleń SAFE (Sexuality, Assertiveness, Feminism, Equality) oraz narzędzi edukacyjnych, m.in. książki „O dzielnych księżniczkach i pięknych królewiczach”. Przez sześć lat główna koordynatorka Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Joanna Krakowska – absolwentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zatrudniona w Instytucie Sztuki PAN w Zakładzie Historii i Teorii Teatru od 1989 roku; w latach 1999-2013 w redakcji Almanachu Sceny Polskiej, od 2011 w Pracowni Teatru Współczesnego, od 2024 także w redakcji "Pamiętnika Teatralnego". Wieloletnia redaktorka działu eseistyki miesięcznika "Dialog", wykładowczyni Akademii Teatralnej od 2016 roku. Stypendystka Fulbrighta. W latach 1996-2016 współwłaścicielka Oficyny Wydawniczej Errata, specjalizującej się w wydawaniu książek akademickich i eseistycznych, która w okresie swojej działalności opublikowała ponad pięćdziesiąt tytułów przede wszystkim z dziedziny historii teatru, kulturoznawstwa, teorii i historii literatury. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2021) za książkę Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi i Nagrody im. Jerzego Giedroyca (2017) za książkę PRL. Przedstawienia. Dwukrotnie nagradzana przez Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych (PTBT) za Najlepszą Książkę Roku (2019, 2020) i dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Edmund Krempiński – transpłciowy performer, aktor oraz artysta wizualny pochodzący z Łodzi. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiego ASP. W swojej twórczości bazuje przede wszystkim na własnym ciele (które uznaje za podstawowe medium wszystkich prac) oraz na ekspresji, którą mu ono umożliwia. Inspiracje czerpie głównie z własnego wnętrza – traum, fantazji, seksualności i nostalgii. Estetycznie zanurzony jest w kampie, pornografii i popkulturze. W 2023 został pierwszym otwarcie transpłciowym aktorem zatrudnionym w polskim teatrze repertuarowym (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi). Jest laureatem nagrody krytyków sztuki na 14. edycji konkursu Najlepsze Dyplomy.


Wydarzenie na FB

WWW organizatora 

Zobacz również:

wtorek, 12 listopada 2024

 -  Festiwal (Roz)grzańców w Manufakturze

Festiwal (Roz)grzańców w Manufakturze

Jak umilić sobie zimne, jesienne wieczory? Najlepiej biorąc udział w listopadowym festiwalu grzańców w Manufakturze. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
12.11.2024 - 30.11.2024 00:00
 -  Reportaże z podwórek. Inspirowane Wańkowiczem w Miejskiej Strefie Kultury

Reportaże z podwórek. Inspirowane Wańkowiczem w Miejskiej Strefie Kultury

W listopadzie w MSK będzie bardzo dużo nowości, w tym nowe projekty! Jesienią będziemy realizować projekt "Reportaże z podwórek. Inspirowane Wańkowiczem" więcej

12.11.2024 - 29.11.2024 10:00

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

piątek, 15 listopada 2024

FESTIWAL PUCCINIOWSKI w Teatrze Wielkim

Festiwal Pucciniowski - od „Cyganerii" do „Turandot" - 100-lecie śmierci kompozytora! więcej

Teatr Wielki w Łodzi (Plac Dąbrowskiego)
15.11.2024 - 22.12.2024 00:00
 -  RAMEN FESTIVAL 2024

RAMEN FESTIVAL 2024

Od pierwszych jesiennych dni myślimy już tylko o jednym… rozgrzewającej misce RAMENU! więcej

15.11.2024 - 24.11.2024 00:00

poniedziałek, 18 listopada 2024

 -  Bezpłatne zajęcia sportowe z MOSiR

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

18.11.2024 - 22.11.2024 00:00

środa, 20 listopada 2024

Co jest grane na Górnej? II Przegląd Muzyczny Zespołów i Solistów w MSK

Miejska Strefa Kultury zaprasza do udziału w II Przeglądzie Muzycznym Zespołów i Solistów w Ośrodku Górna! więcej

Miejska Strefa Kultury: Górna - Ośrodek Górna (Łódź, ul. Siedlecka 1)
20.11.2024 00:00
 -  „Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

„Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 8. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
20.11.2024 09:00

"Tubylcy" - spektakl z warsztatami w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na sztukę Glenna Waldrona "Tubylcy" w reżyserii Ewy Pilawskiej. więcej

Teatr Powszechny w Łodzi, Mała scena (ul. Legionów 21)
20.11.2024 09:00
 -  Darmowe lekcje golfa dla seniorów w City Golf Łódź

Darmowe lekcje golfa dla seniorów w City Golf Łódź

Ruszają bezpłatne zajęcia dla początkujących seniorów 55+. Od listopada w każdą środę od 11:00 do 13:00 będziemy dzielić się naszą pasją i zachęcać do zdrowego wysiłku. więcej

City Golf Łódź (ul. Elektronowa 4)
20.11.2024 11:00
Kontakt