RPS 2024: EINE WIN­TER­RE­ISE / PO­DRÓŻ ZIMORA | polska premiera spektaklu w Fabryce Sztuki

autor:

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

01.09.2024

Mocnym zakończeniem XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy: Przebudzenia będzie polska premiera spektaklu EINE WIN­TER­RE­ISE / ZI­MO­WA PO­DRÓŻ. Do Łodzi powróci uznany na całym świecie bas – Łukasz Konieczny.

RPS 2024: EINE WIN­TER­RE­ISE / PO­DRÓŻ ZIMORA | polska premiera spektaklu w Fabryce Sztuki

Data: 1 wrze­śnia 2024 / nie­dzie­la
Go­dzi­na: 19:00
Miej­sce: Sce­na, Fa­bry­ka Sztu­ki w Ło­dzi, ul. Ty­mie­niec­kie­go 3
Bi­le­ty: 30 zł (ulgo­wy) / 40 zł (nor­mal­ny)
Sprze­daż bi­le­tów: przez por­tal kic­ket.com (płat­ność on­li­ne) / w biu­rze fe­sti­wa­lo­wym (płat­ność go­tów­ką lub kar­tą/zbli­że­nio­wo)

Czas trwa­nia: 90 mi­nut (bez przerw)
Wiek wi­dzów: bez ogra­ni­czeń

  • Spek­takl w ję­zy­ku pol­skim i nie­miec­kim
  • Po wy­da­rze­niu za­pra­sza­my na roz­mo­wę z twór­ca­mi
  • Roz­mo­wę po­pro­wa­dzi Mał­go­rza­ta Ja­błoń­ska. Roz­mo­wa pro­wa­dzo­na bę­dzie w ję­zy­ku pol­skim.

Nasz spek­takl to opo­wieść o opusz­cza­niu prze­strze­ni. Opo­wieść o prze­cho­dze­niu do in­ne­go wy­mia­ru, czy to z po­wo­du zmę­cze­nia, snu, wspo­mnień, lę­ków, czy śmier­ci. Na­wet z naj­gor­sze­go kosz­ma­ru na­stę­pu­je prze­bu­dze­nie, wte­dy do­ce­nia­my uczu­cie ulgi. Prze­bu­dzić mo­że­my się też z pięk­ne­go snu, wów­czas mu­si­my zmie­rzyć się z rze­czy­wi­sto­ścią. Tu­taj oni­ryzm po­ezji Ba­czyń­skie­go współ­gra z du­ali­zmem prze­strzen­nym kom­po­zy­cji Schu­ber­ta i ko­re­spon­du­je z mu­zycz­ną grą na gra­ni­cy jawy i snu w utwo­rach Mül­le­ra z cy­klu „Win­ter­re­ise”.

„Eine Win­ter­re­ise / Zi­mo­wa Po­dróż. Schu­bert/Mül­ler/Ba­czyń­ski” to wie­lo­po­zio­mo­wy pro­jekt w 24 ob­ra­zach/sce­nach/pie­śniach, w któ­rym mu­zy­ka Fran­za Schu­ber­ta i wier­sze Wil­hel­ma Mül­le­ra prze­pla­ta­ją się z po­ezją Krzysz­to­fa Ka­mi­la Ba­czyń­skie­go. To sa­mot­na po­dróż w głąb ludz­kiej du­szy, w jej naj­mrocz­niej­sze ot­chła­nie, po­goń za świa­tłem, któ­re zmie­nia się w osta­tecz­ną ciem­ność.

Gdzie jest słoń­ce, gdzie jest świa­tło, gdzie jest cie­pło, gdzie jest ży­cie, kie­dy na­stę­pu­je prze­bu­dze­nie?

Tro­je mło­dych lu­dzi – z po­nad­cza­so­wy­mi py­ta­nia­mi o sie­bie i swo­ją te­raź­niej­szość – nie znaj­du­je od­po­wie­dzi. Cię­żar rze­czy­wi­sto­ści jest dla nich zbyt duży, ale siła tę­sk­no­ty za świa­tem, któ­ry zna mi­łość – wciąż żywa. To lu­dzie po­grą­że­ni w me­lan­cho­lii, oto­cze­ni my­śla­mi o śmier­ci, któ­ra nie­ustan­nie im to­wa­rzy­szy, jed­no­cze­śnie oświe­tle­ni pro­mie­niem na­dziei. Franz Schu­bert i Wil­helm Mül­ler – na­zna­cze­ni cho­ro­bą. Krzysz­tof Ka­mil Ba­czyń­ski – pol­ski po­eta, wy­cień­czo­ny woj­ną, umie­ra­ją­cy w 1944 roku, w Po­wsta­niu War­szaw­skim, w wie­ku 23 lat. W ich ży­cio­ry­sach prze­pla­ta­ją się opre­syj­ne cza­sy i emo­cjo­nal­ne cier­pie­nie. Po­zo­sta­je je­dy­ne, naj­waż­niej­sze wo­ła­nie – o czło­wie­czeń­stwo i sens ży­cia.

Cia­ła Schu­ber­ta i Mül­le­ra wy­my­ka­ją się ży­ciu, a ich umy­sły ko­men­tu­ją – jak­by obaj, w cią­gu ostat­nich 24 go­dzin wła­sne­go ist­nie­nia, byli dla sie­bie je­dy­ny­mi to­wa­rzy­sza­mi. W sło­wach Ba­czyń­skie­go ry­su­je się od­mien­na per­spek­ty­wa. To spoj­rze­nie mło­dzień­ca, któ­ry – dzię­ki in­ten­syw­no­ści swo­jej po­ezji – do­da­je ży­ciu siły i du­szy. Schu­bert po­dró­żu­je w kie­run­ku wiecz­nej zimy. Ba­czyń­ski po­zo­sta­je la­tem. Nie­mi­łość - nie-ko­chać. To wisi nad nim jak los. Dla­te­go z pa­sją po­dą­ża za naj­waż­niej­szą pier­wot­ną siłą, do niej chce po­wró­cić – do mi­ło­ści.

Twór­czość Krzysz­to­fa Ka­mi­la Ba­czyń­skie­go jest nie­mal cał­ko­wi­cie nie­zna­na w świe­cie nie­miec­ko­ję­zycz­nym. Z oka­zji 80 rocz­ni­cy jego śmier­ci i 80 rocz­ni­cy wy­bu­chu Po­wsta­nia War­szaw­skie­go, pra­gnie­my to zmie­nić i – po­przez spek­takl „Win­ter­re­ise” - za­chę­cić do stwo­rze­nia nie­miec­ko­ję­zycz­nych prze­kła­dów jego wiel­kich dzieł. Po­ezja Ba­czyń­skie­go jest świa­tłem i ko­lo­rem – jest wzru­sza­ją­ca i nie­po­wta­rzal­na.

W spek­ta­klu „Win­ter­re­ise” Śpie­wak jest oso­bą ano­ni­mo­wą, jest po­sta­cią me­ta­fo­rycz­ną, któ­ra mie­rzy się z te­raź­niej­szo­ścią, jed­no­cze­śnie pró­bu­jąc przed nią uciec. Tan­cerz jest jego al­ter ego, jego part­ne­rem spa­rin­go­wym, od­gry­wa rolę Boga i Dia­bła, mi­ło­ści i śmier­ci. Obaj pró­bu­ją opi­sać i zro­zu­mieć sens te­raź­niej­szo­ści – wraz ze wszyst­ki­mi jej ka­ta­stro­fa­mi, wy­nisz­cze­niem pla­ne­ty, woj­na­mi, mi­gra­cja­mi, cha­osem i gło­dem.


www organizatora

wydarzenie na FB

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

poniedziałek, 27 stycznia 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

27.01.2025 - 31.01.2025 00:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
27.01.2025 10:00

Jest lodowisko, jest zabawa w Porcie Łódź

Możecie cieszyć się zimową zabawą na naszym lodowisku, zlokalizowanym na parkingu podziemnym, niedaleko wejścia do sklepu IKEA. Lodowisko czynne jest codziennie, a bilet pozwala na jazdę bez limitu… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
27.01.2025 14:00

Akademia Polskiego Filmu | Styczeń 2025 | w Muzeum Kinematografii

Zapraszamy na styczniowe zajęcia z Akademii Polskiego Filmu. więcej

Muzeum Kinematografii w Łodzi (Łódź, plac Zwycięstwa 1)
27.01.2025 17:00

Kolacja dla głupca w Teatrze Muzycznym

KOLACJA DLA GŁUPCA – to hit teatralny, od lat grany na deskach wielu światowych teatrów! To znakomita gra aktorska, wartka, zabawna akcja i zaskakujący finał. więcej

Teatr Muzyczny w Łodzi (ul. Północna 47/51)
27.01.2025 17:30
Kontakt