Data: 1 września 2024 / niedziela
Godzina: 19:00
Miejsce: Scena, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Bilety: 30 zł (ulgowy) / 40 zł (normalny)
Sprzedaż biletów: przez portal kicket.com (płatność online) / w biurze festiwalowym (płatność gotówką lub kartą/zbliżeniowo)
Czas trwania: 90 minut (bez przerw)
Wiek widzów: bez ograniczeń
- Spektakl w języku polskim i niemieckim
- Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę z twórcami
- Rozmowę poprowadzi Małgorzata Jabłońska. Rozmowa prowadzona będzie w języku polskim.
Nasz spektakl to opowieść o opuszczaniu przestrzeni. Opowieść o przechodzeniu do innego wymiaru, czy to z powodu zmęczenia, snu, wspomnień, lęków, czy śmierci. Nawet z najgorszego koszmaru następuje przebudzenie, wtedy doceniamy uczucie ulgi. Przebudzić możemy się też z pięknego snu, wówczas musimy zmierzyć się z rzeczywistością. Tutaj oniryzm poezji Baczyńskiego współgra z dualizmem przestrzennym kompozycji Schuberta i koresponduje z muzyczną grą na granicy jawy i snu w utworach Müllera z cyklu „Winterreise”.
„Eine Winterreise / Zimowa Podróż. Schubert/Müller/Baczyński” to wielopoziomowy projekt w 24 obrazach/scenach/pieśniach, w którym muzyka Franza Schuberta i wiersze Wilhelma Müllera przeplatają się z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To samotna podróż w głąb ludzkiej duszy, w jej najmroczniejsze otchłanie, pogoń za światłem, które zmienia się w ostateczną ciemność.
Gdzie jest słońce, gdzie jest światło, gdzie jest ciepło, gdzie jest życie, kiedy następuje przebudzenie?
Troje młodych ludzi – z ponadczasowymi pytaniami o siebie i swoją teraźniejszość – nie znajduje odpowiedzi. Ciężar rzeczywistości jest dla nich zbyt duży, ale siła tęsknoty za światem, który zna miłość – wciąż żywa. To ludzie pogrążeni w melancholii, otoczeni myślami o śmierci, która nieustannie im towarzyszy, jednocześnie oświetleni promieniem nadziei. Franz Schubert i Wilhelm Müller – naznaczeni chorobą. Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta, wycieńczony wojną, umierający w 1944 roku, w Powstaniu Warszawskim, w wieku 23 lat. W ich życiorysach przeplatają się opresyjne czasy i emocjonalne cierpienie. Pozostaje jedyne, najważniejsze wołanie – o człowieczeństwo i sens życia.
Ciała Schuberta i Müllera wymykają się życiu, a ich umysły komentują – jakby obaj, w ciągu ostatnich 24 godzin własnego istnienia, byli dla siebie jedynymi towarzyszami. W słowach Baczyńskiego rysuje się odmienna perspektywa. To spojrzenie młodzieńca, który – dzięki intensywności swojej poezji – dodaje życiu siły i duszy. Schubert podróżuje w kierunku wiecznej zimy. Baczyński pozostaje latem. Niemiłość - nie-kochać. To wisi nad nim jak los. Dlatego z pasją podąża za najważniejszą pierwotną siłą, do niej chce powrócić – do miłości.
Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest niemal całkowicie nieznana w świecie niemieckojęzycznym. Z okazji 80 rocznicy jego śmierci i 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, pragniemy to zmienić i – poprzez spektakl „Winterreise” - zachęcić do stworzenia niemieckojęzycznych przekładów jego wielkich dzieł. Poezja Baczyńskiego jest światłem i kolorem – jest wzruszająca i niepowtarzalna.
W spektaklu „Winterreise” Śpiewak jest osobą anonimową, jest postacią metaforyczną, która mierzy się z teraźniejszością, jednocześnie próbując przed nią uciec. Tancerz jest jego alter ego, jego partnerem sparingowym, odgrywa rolę Boga i Diabła, miłości i śmierci. Obaj próbują opisać i zrozumieć sens teraźniejszości – wraz ze wszystkimi jej katastrofami, wyniszczeniem planety, wojnami, migracjami, chaosem i głodem.