Wystawa została stworzona we współpracy z uznaną w Polsce i na świecie artystką wizualną Agatą Zbylut. Projekt bezpośrednio odwołuje się do drag queen Kim Lee. Tym samym stojące za tym wydarzeniem Akademickie Centrum Designu, czyli instytucja scalająca sztukę i design, wdraża działania interdyscyplinarne – włączające twórców niezależnych również należących do mniejszości kulturowych jak drag queen – i jednocześnie nawiązuje do historii robotnic, włókniarek. W tzw. Imperium Scheiblera – na którego terenach znajduje się dziś budynek ACD – oprócz oferty ciężkiej pracy zapewniano zaplecze socjalne, medyczne, ekonomiczne, gwarantując mieszkania, szkoły i przedszkola dla dzieci oraz młodzieży. Niektórym kobietom pod koniec XIX w. zdarzało się zatem mieć wybór. Te, które zdecydowały się na pracę mogły w jakiś sposób wyzwolić się z upodmiotowienia, przypisanej społecznej roli, by podjąć walkę z nasilającymi się różnicami klasowymi i tożsamościowymi. W taki sposób stawały się poniekąd kreatorkami własnej mikrohistorii, a raczej herstorii.
Na wystawie znajdą się prace osób studenckich i artystycznych: Anny Bielawskiej, Piotra Michalskiego, Natalii Sary Skorupy, Kamila Winnickiego, a także premierowe dzieło Agaty Zbylut.
Termin wystawy:
13.09 – 16.10.2024 r.
Wernisaż:
13 września, godz. 18.00 – z oprowadzaniem autorskim, performansem Ani Bielawskiej i koncertem organowym Piotra Cholewy.
Finisaż:
11 października, godz. 18.00 – z oprowadzaniem autorskim, spotkaniem z artystką oraz performansami Pawła Kaźmierowskiego i Natalii Sary Skorupy. Podczas finisażu zapraszamy chętne osoby do nagrania krótkich wypowiedzi o tym, czym jest dla nich jest drag. Materiał ten zostanie wykorzystany w dalszych odsłonach projektu NAJPIĘKNIEJSZE WARSZAWIANKI TO PRZYJEZDNE.
Prace włączone do ekspozycji:
- Anna Bielawska, POLISH SUSHI, praca video performance
- Piotr Michalski, BAJKA (w której ja jestem księciem, a moja mama królową), seria fotografii cyfrowych, 2021
- Natalia Sara Skorupa, PLAY WITH QUEER EROTICA
- Kamil Winnicki, ADAM I ADAM, cykl fotografii
- Agata Zbylut, NAJPIĘKNIEJSZE WARSZAWIANKI TO PRZYJEZDNE.ŁÓDŹ 2024, projekt niejako badawczy, będący pewną diagnozą lokalną Łodzi
Tytuł zaczerpnięty z piosenki Ireny Santor wielokrotnie słyszałam od Charlotte Drag Queer. Nie traktuję go dosłownie. Raczej jest dla mnie symbolem migracji osób z mniejszych miejscowości do większych. I o ile migracja ta może się łączyć po prostu ze zwiększeniem szans na życiowe powodzenie, to dla osób wymykających się cis normom jest jedyną szansą na to, aby w pełni się realizować, żyć w otoczeniu innych tęczowych osób, nie musieć się ukrywać ze swoją wyjątkowością.
Program edukacyjny projektu artystki Agaty Zbylut pt. „SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ” zakłada dwa warsztaty i interaktywny performance artysty i projektanta młodego pokolenia Pawła Kaźmierowskiego. Tematem działania performatywnego będzie szeroko pojęta moda w kontekście dekonstrukcji płci. Projekty Kaźmierowskiego oscylują wokół feminizacji atrybutów męskich. Elementy jego sylwetek modowych są bezpośrednio związane z ciałem. Artysta mówi o tym, jak bardzo nasze ciała dają się kontrolować i dyscyplinować. Performance Pawła przedstawi sylwetki modowe w ujęciu nietuzinkowego pokazu interaktywnego, którego celem będzie uświadomienie odbiorcy, jak bardzo krzywdzące jest stereotypowe myślenie na temat płci. Tematem warsztatów natomiast będzie praca łódzkich pracownic fabryk, włókniarek. W ich rezultacie powstaną projekty kojarzonych z włókniarkami chust z wyszywanymi słowami o wydźwięku feministycznym.
Wystawa Agaty Zbylut SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ jest częścią projektu „Praca kobiet nigdy się nie kończy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wystawie towarzyszą WARSZTATY w dniu 10 października o godz.13:00-15.30 i 16:00-18.30 - więcej info.
Zapraszamy na stronę Festiwalu Łódź Wielu Kultur (4-13 października)
Bądź na bieżąco i zaobserwuj festiwalowe profile: