Usłyszysz historię ludzi przetrzymywanych w więzieniu w różnym okresie, na przestrzeni 50. lat: w okresie carskim, II Rzeczpospolitej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym, do 1953 r. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną możliwość wejścia do zrekonstruowanych na wystawie cel więziennych, zajrzysz do kibitki, karceru oraz przejdziesz się po spacerniaku.
VI Noc w więzieniu przy Gdańskiej” – Noc w więzieniu przy Gdańskiej jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego łodzianie mają okazję uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie więziennej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W czasie oprowadzania – w nocnym klimacie miejsca – mogą poznać dramatyczne losy więźniów aresztu przy Gdańskiej, posłuchać niezwykłych historii o bohaterstwie kobiet osadzonych tu w okresie II wojny światowej, zobaczyć zrekonstruowane cele z różnych okresów funkcjonowania więzienia oraz zwiedzić zamknięty na co dzień karcer.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną wprowadzony został limit zwiedzających, max 15 osób na grupę.
Koszt 5 zł
Siedziba Główna MTN-Łódź, ul. Gdańska 13 – mieści się dawnym budynku więziennym zbudowanym w latach 1883–1885, przy ówczesnej ul. Długiej (dziś Gdańska). Carskie więzienie przeznaczone było przede wszystkim dla więźniów politycznych – m.in. działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej i innych ruchów niepodległościowych. Na obecnym dziedzińcu zewnętrznym ustawiona wówczas była szubienica, na której wielu naszych rodaków straciło życie. Funkcję więzienną budynek spełniał także poprzez okres I wojny światowej, dwudziestolecie międzywojenne, a także w czasie okupacji niemieckiej i po zakończeniu II wojny światowej. W dwóch ostatnich okresach było to miejsce odosobnienia przeznaczone dla kobiet. Więźniarkami były m.in Halina Szwarc (wybitna agentka AK-owskiego wywiadu) i Maria Eugenia Jasińska (harcerka, żołnierz ZWZ i AK, bohaterka akcji “Dorsze”).