Ewa Kuryluk, urodzona 5 maja 1946 w Krakowie, jest pisarką, malarką, artystką instalacji.
To autorka zbioru esejów o sztuce i atmosferze modernizmu wiedeńskiego „Wiedeńska apokalipsa. Eseje o sztuce i literaturze wiedeńskiej około 1900” (wydanie 2. zmienione „Wiedeńska apokalipsa. Eseje o kulturze austriackiej XX wieku”), autorka książki o grotesce w twórczości Beardsley’a „Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsley’a, esejów „Podróż do granic sztuki. Eseje z lat 1975-1979 i eseje z lat późniejszych na ten sam temat”, powieści „Century 21”(powieść; Dalkey Archive Press 1992, 1993; przekład polski „Wiek 21.” Marabut 1995), powieści „Grand Hotel Oriental” (powieść; W.A.B. 1997, autorka sama przełożyła wersję angielskojęzyczną na polski, powieści „Encyklopedierotyk”, esejów „Art mon amour. Szkice o sztuce” oraz trylogii autobiograficznej „Goldi. Apoteoza zwierzaczkowatości” (powieść; Twój Styl 2004), „Frascati (Wydawnictwo Literackie 2009) i „Feluni. Apoteoza enigmy” (Wydawnictwo Literackie 2019).
Kuryluk jest współautorką i bohaterką wywiadu rzeki „Manhattan i Mała Wenecja” (Ewa Kuryluk /Agnieszka Drotkiewicz). W Polsce ukazały się także katalogi jej wystaw „Ludzie z powietrza. Retrospektywa 1959-2002: instalacje, fotografie, rysunki, obrazy” (katalog wystawy; Artemis Galeria Sztuki 2002 oraz „Kangór z kamerą / Kangaroo with the camera. Autofotografia/Autofotography 1959-2009” (katalog fotografii i esejów; Artemis Galeria Sztuki – Art+on Galeria Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Rempex – Wydawnictwo Literackie 2009).
Twórczość Ewy Kuryluk została przetłumaczona na kilka języków.
W 2010 autorka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike za „Frascati”, a w 2020 za prozę biograficzną „Feluni" (nominowana także do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy).
Ewa Kuryluk mieszkała i pracowała w wielu krajach świata, dziś dzieli czas między Warszawą a Paryżem.
Spotkanie będzie transmitowane online na profilu Domu Literatury w Łodzi oraz Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
Nazwisko laureata lub laureatki tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima poznamy podczas finałowej gali, już 18 grudnia o godz. 18.00 w Monopolis (ul. Kopcińskiego 62 A).
Na galę obowiązują zaproszenia.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zaproszeniem, prosimy o kontakt:
Dom Literatury w Łodzi
ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź
tel. 42 636 68 38 |
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl
_______________________________________
Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima i XV Festiwal Puls Literatury są współfinansowane z Dotacji Urzędu Miasta Łodzi.
XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Fundacji PZU.