Spotkanie z Jakubem Maciejewskim, autorem książki "Wojna. Reportaż z Ukrainy"

07.12.2022

Reportaż wojenny Jakuba Maciejewskiego jest lekturą nie tylko niezwykle wciągającą, ale także do bólu prawdziwą i pouczającą. Autor książki dotarł na front jako jeden z pierwszych i spędził tam - z przerwami - ponad 140 dni.

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa. Tak więc serce podpowiada mroczne pytanie: czy wojna taka może rozgorzeć w Polsce? Umysł nie pozostaje dłużny tym rozważaniom - Rosjanie ćwiczyli przecież już atak nuklearny na Warszawę. Wrogość do Polski wpisana jest w ideologię rosyjskiego imperium.

Reportaż wojenny Jakuba Maciejewskiego jest lekturą nie tylko niezwykle wciągającą, ale także do bólu prawdziwą i pouczającą. Autor książki dotarł na front jako jeden z pierwszych i spędził tam - z przerwami - ponad 140 dni. Doświadczył rzeczy, które nam - Polakom XXI wieku - wydawały się już niemożliwe. Przeżył koszmar donbaskiego frontu, trwał z mieszkańcami Kijowa podczas bombardowań, widział ślady rosyjskiego ludobójstwa dokonanego w Iziumie. Na tak zwanych drogach życia stał się świadkiem niezwykłej odwagi ukraińskiej ludności cywilnej, zaś w Jagodnem trafił na świeże ślady obozu koncentracyjnego, w którym Rosjanie mordowali Ukraińców.

I choć nieraz łzy złości, rozpaczy i bólu uniemożliwiały mu pisanie, to jednak Jakub Maciejewski relacjonuje tę wojnę szczerze i bezpośrednio. Słowo jest uzupełnione obrazem, który nieraz staje się najmocniejszą formą przekazu. Blisko 80 ilustracji zamieszczonych w tej książce domyka klamrą brutalny krajobraz po rosyjskiej inwazji.

Co ważne, ta książka jest również ostrzeżeniem. Przez kilka dekad wierzyliśmy w naiwną bajeczkę o lepszych i bezpieczniejszych czasach. Co jeśli zachodnim politykom morderstwa w Irpieniu czy bombardowania szpitali i przedszkoli nie przemówiły do rozsądku? Czy będzie inaczej, gdyby to Polska stała się kolejną ofiarą rosyjskiej agresji? Czy nie znajdzie się jakieś wygodne usprawiedliwienie, by reakcję krajów zachodnich opóźnić?

Perspektywa polska wraca w tej książce często. Autor zauważa, że jego polskość otworzyła mu na Ukrainie wiele drzwi, które dla innych pozostały zamknięte. Każdy z oficerów i żołnierzy podkreślał wobec niego swoją dozgonną wdzięczność za serca i drzwi, które zostały otwarte w Polsce dla ich matek, żon, dzieci i starców. Czy może się to stać fundamentem odbudowy idei starej i wielkiej Rzeczypospolitej - pomimo niezwykle trudnej historii najnowszej? Również na to pytanie Autor książki szuka odpowiedzi. 

Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/1207508196558264/?ref=newsfeed

Zobacz również:

wtorek, 7 maja 2024

 - „Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

„Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 8. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
07.05.2024 09:00
 - Włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto w Manufakturze

Włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto w Manufakturze

Ulubione przysmaki, ciepłe uśmiechy i głośne rozmowy – włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto znów zawita do Manufaktury. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
07.05.2024 10:00
 - Wystawa "Algorytmy malarstwa" w Galerii ASP

Wystawa "Algorytmy malarstwa" w Galerii ASP

Wystawa „Algorytmy malarstwa” jest częścią konferencji „Myślę i czuję 2024”. To otwarcie przestrzeni dla debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym… więcej

Galeria ASP (Łódź, ul. Piotrkowska 68)
07.05.2024 11:00
 - "Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" w Akademickim Centrum Designu

"Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" w Akademickim Centrum Designu

Dywan to wyrób rzemieślniczy, jeden z najstarszych w naszej cywilizacji. W Łodzi jest wpisany w tkankę miasta od ponad 120 lat. więcej

Akademickie Centrum Designu (Łódź, ul. Księży Młyn 13/15)
07.05.2024 11:00
 - „Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

„Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 8. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
07.05.2024 11:30
Kontakt