Na ekspozycję prezentowaną w Mediatece MeMo składa się ponad 20 portretów powstałych w ścisłej współpracy fotografa z osobami, które zgłosiły się do projektu lub zostały do niego zaproszone. Na zdjęciach znajdują się zarówno ludzie ze społeczności akademickiej, jak i spoza niej. Portrety odkrywają historie związane z tożsamością płciową, seksualną, etniczną, neuroatypowością czy niepełnosprawnościami. W kadrach pojawiają się osoby żyjące na co dzień z syndromem DDA, nerwicą natręctw czy ADHD. Swoje opowieści przybliżają oglądającym również osoba niedowidząca, transpłciowi mężczyźni oraz łódzki Żyd. Ze zdjęć spoglądają na widzów weganka, mężczyzna po załamaniu nerwowym, Ukrainka i ateista, a to nie wszystkie historie. Fotografiom towarzyszą opisy zaczerpnięte przez fotografa z rozmów z osobami uczestniczącymi w projekcie.
Jedno ze zdjęć przemyca cytat Rebecci Solnit nt. empatii – zdolności, której wciąż jako społeczeństwo mamy zbyt mało. Z utrzymanych w konwencji fotografii inscenizowanej kadrów emanuje różnorodność, dzięki czemu oddają one fascynującą złożoność świata.
„Wykonane w ramach projektu DYWERS fotografie są nie tylko efektem złożonego procesu twórczego i źródłem estetycznej satysfakcji, ale przede wszystkim inspiracją do dyskusji i zmiany zbyt pochopnych sądów i ocen, jakie zdarza nam się kierować pod adresem innych” – czytamy w tekście kuratorskim autorstwa prof. Marka Domańskiego z ASP w Łodzi.
Projekt DYWERS, który powstał pod opieką merytoryczną prof. Ingi Kuźmy z UŁ, wpisuje się w strategię uczelni na najbliższe lata, w której czytamy, że „siłą Uniwersytetu Łódzkiego jest różnorodność, a fundamenty naszych działań to szacunek i zrozumienie dla odmiennych opinii i postaw, a także otwartość kulturowa i światopoglądowa tolerancja”.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi.
Więcej informacji na temat wystawy
Więcej informacji: