Przewodnicy Muzeum, animatorzy, a także same włókniarki pokażą, jak kiedyś świętowało się ten wyjątkowy dzień. Będzie to też doskonała okazja, by przypomnieć sobie o włókienniczej historii i tradycjach dawnego imperium rodziny Poznańskich.
Codzienne życie i praca włókniarek to temat, który nieustająco jest bliski sercu łodzian. Wielu ma w rodzinach byłych włókniarzy i włókniarki i z sentymentem wspomina czasy, kiedy życie toczyło się w fabryce lub przylegających do niej famułach. Dzień Włókniarza w Manufakturze ma przypomnieć łodzianom, jak zwykło się celebrować to święto w czasach PRL-u.
W niedzielę, 21 kwietnia, w samo południe, obchody otworzy koncert chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki. Chórzyści, znani z łódzkich imprez muzycznych, zaproszą też do wspólnego odśpiewania utworów – śpiewniki zapewnione. O godz. 13.15 popis umiejętności tanecznych da zespół Pieśni i Tańca „Poltex”. Zespół, założony w 1961 roku, obecnie zrzesza ponad setkę tancerzy, w różnych grupach wiekowych. Występy tancerzy przyciągają uwagę nie tylko samą choreografią, ale też bogactwem kolorowych, tradycyjnych strojów, rekwizytów i muzyki – nie może Was zabraknąć!
O godzinie 14 zacznie się część warsztatowa, otwarta dla łodzian. Chętni będą mogli wziąć udział m.in. w zajęciach z haftowania czy rękodzieła, a także skosztować prawdziwie łódzkich potraw, przygotowanych według przepisów włókniarek „Poltexu”.
21.04, godz. 12, rynek Manufaktury w okolicach kawiarni Starbucks