W getcie łódzkim, zamkniętym dużo szczelniej niż wiele innych gett, bez dostępu do broni, nie zorganizowano nigdy powstania przeciwko hitlerowcom. Nie oznacza to jednak, że nie istniały tu grupy, które w sposób zorganizowany stawiały Niemcom opór. Warto zauważyć pewien fenomen: na czele najliczniejszej struktury ruchu podziemnego w getcie łódzkim, Lewicy Związkowej, stały kobiety. Były one aktywne także w innych organizacjach i partiach politycznych.
W trakcie spaceru przedstawimy sylwetki najważniejszych działaczek ruchu podziemnego w getcie łódzkim. Opowiemy także o tym, na czym konkretnie polegał opór wobec polityki hitlerowskich Niemiec i jak ruch oporu odnosił się do hasła Chaima Mordechaja Rumkowskiego „Naszą jedyną drogą jest praca”.
Prowadzenie: Ewa Kamińska-Bużałek, Izabela Olejnik
Zbiórka przy ul. Zgierskiej 56
Wcześniej, o godz. 11.00 zapraszamy w to samo miejsce na prezentację pracy site-specific artystki Anki Leśniak. Praca będzie poświęcona Zuli Pacanowskiej. Więcej informacji już wkrótce w osobnym wydarzeniu na profilu Łódzki Szlak Kobiet.
Projekt „Życie pod prąd. Opór kobiet w getcie łódzkim” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Wstęp wolny - bez zapisów
Więcej informacji: