Sztuka wobec wojny w Teatrze CHOREA

04.10.2022

Pokazy przejmujących filmowych dokumentów, zrealizowanych na polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej granicy, fotograficzne portrety wojennych uciekinierek, rozmowy o powinnościach artystów w trudnych czasach i brawurowa satyra na militaryzm w reżyserii Łukasza Kosa – w Fabryce Sztuki w Łodzi trwa cykl wydarzeń w ramach projektu „Sztuka wobec wojny”. Już we wtorek 4 października zaprezentowane zostaną filmy „Sha­dows” i „The Other Re­fu­ge­es”. W weekend natomiast na scenę Teatru CHOREA powróci „Śmierć na gruszy”.

– Gdy woj­na sta­je się re­al­nym lo­sem na­ro­dów Eu­ro­py, obo­wiąz­kiem każ­de­go ar­ty­sty jest szu­ka­nie i odnaj­dy­wa­nie wspól­nych, naj­waż­niej­szych ludz­kich war­to­ści, któ­re za­trzy­ma­ły­by eska­la­cję nie­na­wi­ści i stra­chu, któ­re po­zwa­la­ły­by na od­bu­do­wa­nie ele­men­tar­ne­go sza­cun­ku dla ludz­kiej god­no­ści – tak Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Teatru CHOREA wyjaśnia genezę projektu „Sztuka wobec wojny”.

Cykl działań otworzyła wystawa prac Agnieszki Cytackiej, zatytułowana „przeMOC". Jest to fotograficzny zapis spotkania z siedmioma kobietami, które opuściły swoje domy w wyniku wojny. – Zobaczyłam pokawałkowany świat, mroczne cienie, zza których wyłania się spokój i moc kobiet. Niekiedy ta siła skryta jest w drobnym przedmiocie, pamiątce zabranej pośpiesznie z domu. Zazwyczaj jednak nadzieję daje miłość do drugiego człowieka: dziecka, męża, matki – mówi autorka. Wystawę w Fabryce Sztuki w Łodzi oglądać można do 9 października.

Już jutro, 4 października, o g. 18.00 kolejna – filmowa – odsłona projektu. Ola Shaya i Rami Shaya przedstawią wyreżyserowany wspólnie dokument „Shadows”, przedstawiający historię trzech osób, próbujących dostać się do Polski. Z kolei „The Other Refugees” Mohammeda Almughanniego to bliskie spojrzenie na kryzys uchodźczy na polsko-ukraińskiej granicy. Bohaterami dokumentu są osoby starsze, kobiety, dzieci, a wśród nich również obcokrajowcy rezydujący dotychczas w Ukrainie, wszyscy zmuszeni do nagłej ucieczki. Film dokumentuje ich zmagania z perspektywy wolontariuszy międzynarodowej pomocy humanitarnej.

W piątek i sobotę na scenie w Fabryce Sztuki w Łodzi zagości ponownie „Śmierć na gruszy”. Ta satyra na kapitalizm i militaryzm, która sto lat temu bulwersowała publiczność, wywołując protesty, od czasu swojej premiery nabrała nowego wymiaru. Łukasz Kos i Teatr CHOREA rok temu sięgnęli po dramat Witolda Wandurskiego, legendy międzywojennej Łodzi, by stworzyć własną, performatywną adaptację i zderzyć go z realiami współczesnego świata.

– Ta baśń, jarmarczny teatr, jedno z najpiękniejszych moich przedstawień, ta opowieść o Śmierci, która wędruje przez nasz świat, staje się po roku w obliczu tej strasznej wojny wyjątkowo aktualna – mówi Łukasz Kos.

Spektakl zagrany zostanie dwukrotnie. Najpierw, 7 października, o godz. 10:00 dla młodszych widzów, dla których przygotowano również warsztaty – Olga Stobiecka-Rozmiarek, trenerka dramy i edukacji międzykulturowej w twórczy sposób pomoże przepracować odbiorcom najważniejsze wątki spektaklu.

Z kolei 8 października spektakl zaprezentowany zostanie o godz. 19:00. Tego dnia o godz. 15:00 odbędzie się również panel dyskusyjny „Teatr awangardy w obliczu wojny”. Punktem wyjścia do rozmowy prowadzonej przez Dariusza Kosińskiego będzie twórczość Witolda Wandurskiego, jego idee sztuki rewolucyjnej, kultury robotniczej i użycia eksperymentów artystycznych do rozbijania dominujących struktur i przekonań społecznych. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. Małgorzata Leyko, Jarosław Suchan czy Maya Harbuziuk z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego. – Chciałbym byśmy wspólnie się zastanowili, czy artystyczny i społeczny radykalizm właściwy Wandurskiemu i awangardzie może się okazać jakoś żywy w dzisiejszych, znów wojennych czasach – zapowiada Kosiński.

Projekt „Sztuka wobec wojny” Teatru CHOREA i Fabryki Sztuki w Łodzi realizowany jest dzięki programowi Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje”.

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

poniedziałek, 17 lutego 2025

Ferie zimowe z MOSiR 2025

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi, jak co roku, przygotował specjalną, dedykowaną ofertę zajęć i atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży. więcej

17.02.2025 - 28.02.2025 00:00

„Misja Specjalna” - półkolonie zimowe w Miejskiej Strefie Kultury

Ferie zimowe to idealny czas na rozwijanie pasji i odkrywanie nowych talentów. Miejska Strefa Kultury w Łodzi zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowych półkoloniach oraz warsztatach… więcej

17.02.2025 - 21.02.2025 00:00

Ferie pełne przygód w Centrum Nauki i Techniki EC1!

Zamieńcie zimowe dni na czas pełen odkryć, zabawy i niezapomnianych chwil! Nasze półkolonie to okazja, by dzieci mogły wejść w świat nauki i technologii w kreatywny i pasjonujący sposób. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
17.02.2025 - 21.02.2025 00:00
 -  Ferie zimowe w Teatrze CHOREA

Ferie zimowe w Teatrze CHOREA

Od 17 do 21 lutego 2025 gorąco zapraszamy na "Ferie zimowe w Teatrze CHOREA!" – czyli cykl warsztatów skierowanych do dzieci w wieku 7-12 lat, które ferie zimowe spędzają w mieście. więcej

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)
17.02.2025 - 21.02.2025 00:00

Ferie na FALI

Uczniowie, którzy zostaną wtedy w Łodzi, wcale nie muszą się nudzić! Program ferii organizowanych przez Aquapark Fala (al. Unii Lubelskiej 4) we współpracy z Akademią Pływania to doskonała okazja, by… więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
17.02.2025 - 21.02.2025 00:00
Kontakt