7 października, godz. 19.00
wstęp: 5/ 10 PLN (bilety do kupienia przed wydarzeniem)
„Brudło z Wąchabna” – śledztwo teatralne
Warszawę i Wąchabno dzieli ponad 400 kilometrów, dzieje od 1934 roku, droga głosów, odgłosów i dokumentów. Jednocześnie jest jeden instrument. Jest też potomkini. Są też luki w układanej przez nią historii. Pustka, którą ledwo można dostrzec pomiędzy setkami pożółkłych kartek, nagraniami, które wiecznie czekają na swoich słuchaczy, piaszczystą drogą Wąchabna, zakrzywionymi rogami kozła, pograniczem, Wielkopolską i jej muzyką. Jak odnaleźć tu głos, którego nikt zawczasu nie zapamiętał? Jego odtworzenie podczas spektaklu to próba odnalezienia własnej tożsamości.
Performerka, pieśniarka, zbieranie i opracowanie materiałów: Alicja Brudło
Opieka tutorska i reżyserska: Weronika Fibich
Konsultacje dźwiękowe: Filip Majerowski
Spektakl zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
W spektaklu wykorzystano nagrania archiwalne oraz dokumenty Jadwigi i Mariana Sobieskich pochodzące ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk.
***
Organizatorzy: Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki
Partner: Zjadliwości - kuchnia roślinna
Patroni medialni: Kultura Dostępna, e-teatr.pl, Didaskalia – Gazeta Teatralna, Miesięcznik Teatr, Teatr dla Was, Magazyn Teatralny „Teatralia”, TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki
Przegląd szwalnia.DOK2 realizowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Pełen program przeglądu dostępny na stronie www.teatrszwalnia.pl