TŁUMACZENIE ŚWIATA // Wojna domowa w Syrii, czyli bliskowschodni węzeł gordyjski

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

28.02.2024

W 2011 r. na fali protestów na Bliskim Wschodzie zwanych Arabską Wiosną wybuchła wojna domowa w Syrii.

TŁUMACZENIE ŚWIATA // Wojna domowa w Syrii, czyli bliskowschodni węzeł gordyjski

Konflikt ten, który trwa do dzisiaj z perspektywy laika stanowi bunt uciskanej większości przeciwko uprzywilejowanej mniejszości. 

De facto jest to wielowątkowe zagadnienie, które ogniskuje problemy charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu. Podziały religijne, etniczne, polityczne, wyzwania natury gospodarczej, społecznej, piętno przeszłości, w tym okresu kolonialnego w bliskowschodniej historii czy rywalizacja państw zarówno regionalnych jak i globalnych o wpływy – są to liczne elementy, które składają się na skomplikowaną układankę, będącą odbiciem syryjskiej rzeczywistości.

Dr Robert Czulda – adiunkt Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Łódzkiego, były badacz University of Maryland (2017 – 2018, Fulbright Senior Award), komentator ds. Iranu współpracujący z Atlantic Council i Stimsom Center w Waszyngtonie. Dziennikarz współpracujący na stałe z magazynami: „Polska Zbrojna”, „Defence24”, „Wojsko i Technika”, „Układ Sił”, „Military Technology” oraz „European Security & Defence”.

Dr Krzysztof Zdulski – doktor nauk o polityce w specjalności stosunki międzynarodowej oraz doktor historii w specjalności powszechnej historii najnowszej. Naukowo interesuje się Bliskim Wschodem w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Turcji w polityce mocarstw. Pod względem dydaktycznym zajmuje się m.in. bezpieczeństwem i politycznymi stosunkami międzynarodowymi na Bliskim Wschodzie współcześnie oraz zmianami zachodzącymi w Turcji.

Cykl jest realizowany we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.


Miejsce: ul. Wojska Polskiego 83, Łódź

Wstęp: wolny


Więcej informacji:

Link do wydarzenia

Profil Facebook

Profil Instagram

Zobacz również:

Kontakt