Transatlantyk Festival - Edukacja&Inspiracje - wykład: Być jak Beyonce. Przejawy współczesnego feminizmu - w Łóżkotece

autor:

Pasaż Schillera (Łódź, ul. Piotrkowska 110)

16.07.2017

W ramach festiwalowej kategorii Edukacja&Inspiracje zapraszamy na cykl wykładów Uniwersytetu SWPS w Łóżkotece, prawdopodobnie najbardziej niezwykłej uczelni w kraju ponieważ wykłady odbywają się w... łóżkach. Wspólnie z SWPS Transatlantyk od wielu lat organizuje darmowe wykłady. Prowadzącymi są zarówno naukowcy, jak i dziennikarze, blogerzy czy psychologowie, zaś spektrum poruszanych przez nich tematów jest bardzo szerokie. Wszystkie wykłady są prezentowane wyłącznie w języku polskim.

fot. mat. pras. Uniwersytet SWPS
Transatlantyk Festival - Edukacja&Inspiracje - wykład: Być jak Beyonce. Przejawy współczesnego feminizmu - w Łóżkotece.
2 zdjęcia
fot. mat. pras. Uniwersytet SWPS
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk Festival Łódź 2017
Transatlantyk Festival w Łodzi to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej. 7. edycja Transatlantyk Festival, drugi odbędzie się w Łodzi. Przez osiem festiwalowych dni miasto, które jest stolicą polskiej kinematografii, stanie się centrum światowego kina.
Łóżkoteka
to kino plenerowe składające się z 50 łóżek, z których każde wyposażone jest w projektor i indywidualny ekran. W ramach Kina Łóżkowego odbywają się seanse filmowe oraz liczne wykłady. To bez wątpienia innowacyjny i wyjątkowy pomysł spędzenia wolnego czasu, wyróżniony przez popularny amerykański serwis BuzzFeed jako jedno z 20 najwspanialszych kin "pod chmurką" na świecie. Podczas zeszłorocznej edycji Transatlantyku, Łóżkoteka bawiła, karmiła, edukowała i integrowała publiczność. Na tegorocznej 7. edycji, Pasaż Schillera stanie się znów miejscem kilkudziesięciu pokazów i niepowtarzalnej atmosfery kina plenerowego z nutką domowego zacisza.

Uniwersytet SWPS na Transatlantyk Festival 2017
Kto powiedział, że łóżko służy tylko do spania? A gdyby tak nie ruszając się z wygodnego posłania, wysłuchać inspirujących wykładów na najbardziej aktualne tematy, zrelaksować się przy dobrej muzyce czy obejrzeć znakomite filmy? (...) O fake newsach i postprawdzie, fenomenie Popka Monstera, sile kobiet, pozytywności w życiu i biznesie i wielu innych zagadnieniach opowiedzą podczas wykładów w ramach Łóżkoteki eksperci związani z naszym uniwersytetem.
Łóżkoteka, czyli edukacja na leżąco.
Edukacja wcale nie musi się ograniczać do uczelnianych murów. Wiedzę można zdobywać w niecodziennej oprawie. Pięćdziesiąt komfortowych łóżek, ocienionych szerokimi baldachimami, umożliwiających w pozycji leżącej wysłuchanie ciekawych wykładów. Jak co roku ich tematyka będzie mocno zróżnicowana.
Cykl wieczornych spotkań rozpocznie kulturoznawcza opowieść o tym, w jaki sposób PRL ukształtował współczesne podejście do seksu i seksualności. Nieprzypadkowo sporo uwagi poświęcimy sile kobiet i współczesnemu feminizmowi – motywem przewodnim 6. edycji festiwalu jest „Siła Kobiety – The Power Of Woman”. Opowiemy także o tym, jak wykorzystać zdobycze psychologii pozytywnej w życiu i biznesie oraz jak umiejętnie kreować swój wizerunek. Weźmiemy pod lupę fenomen Popka Monstera, Króla Albanii, ulubieńca youtuberów, a ostatnio także marketingowców, którzy pokochali jego „strategię braku strategii”. Ale to nie wszystko, postaramy się opanować niełatwą sztukę rozróżniania faktów od opinii, fałszu od prawdy, informacji od dezinformacji – to w trakcie wykładu o postprawdzie i fake newsach.
Spotkania w Łóżkotece poprowadzą wykładowcy z Uniwersytetu SWPS, eksperci w swoich dziedzinach, którzy z pasją i jednocześnie przystępnie przekazują wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości: dr Joanna Jeśman, kulturoznawczyni; dr Karol Jachymek, kulturoznawca i filmoznawca; red. Marek Kacprzak, dziennikarz; dr Michał Lutostański, socjolog, Piotr Maślak, dziennikarz; prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki; Piotr Maślak, dziennikarz, Agnieszka Zawadzka, psycholog i coach; Anna Werner-Maliszewska, trener biznesu i coach.
https://www.facebook.com/events/743067512540944/?active_tab=about
 Program:
  • 14.07 piątek
    (zboczona) historia obyczajów polskich - dr Karol Jachymek

    Tematem spotkania staną się wszystkie (pozornie) nieobecne już „duchy” i „demony”, które przez lata, zwłaszcza w okresie PRL-u, wpływały na współczesny kształt obyczajowości Polaków, ich podejścia do seksu i seksualności.
  • 15.07 sobota
    Design krytyczny - projektowanie na przekór - dr Joanna Jeśman

    Design krytyczny to projektowanie przedmiotów użytkowych, które choć nigdy nie zostaną wprowadzone na rynek, mogą pełnić  ważną rolę społeczną. Motywacją dla twórców jest krytyczne spojrzenie na kulturowe, ekonomiczne czy polityczne mechanizmy rządzące światem konsumpcji.
  • 16.07 niedziela
    Być jak Beyonce. Przejawy współczesnego feminizmu - dr Sandra Frydrysiak

    Dlaczego feminizm jest dzisiaj trendy? Czym jest popfeminizm, cyberfeminizm i postfeminizm? Porozmawiamy o tym, które działania można uznać za feministyczne i co oznacza performatywność płci kulturowo-społecznej. Wspólnie zastanowimy się, czym jest dla nas siła kobiet.
Być jak Beyonce. Przejawy współczesnego feminizmu
Co oznacza dziś bycie feministką i feministą? Co podpowiadają nam kultura, sztuka i nauka? Dlaczego feminizm jest dzisiaj trendy? Czym jest popfeminizm, cyberfeminizm i postfeminizm? Jaki związek istnieje między płcią, rasą, klasą a seksualnością? A jaki pomiędzy gender, feminizmem a kapitalizmem? Pytań jest wiele, bo zagadnienie niezwykle ciekawe i wymagające dłuższego namysłu. Podczas wykładu, czerpiąc z wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, porozmawiamy o tym, które działania można uznać za feministyczne i co oznacza performatywność płci kulturowo-społecznej. Wspólnie zastanowimy się, czym jest dla nas siła kobiet.

szczegóły na facebookowym wydarzeniu

  • 17.07 poniedziałek
    I kto cię kupi? o tym, jak dobrze sprzedać siebie - mgr Piotr Maślak

    Sprzedajemy siebie przez całe życie. Często robimy to jednak nieumiejętnie, bo... nikt nas tego nie uczy! Jak właściwie kreować swój wizerunek? Czy to prawda, że inni postrzegają nas inaczej niż my sami? I wreszcie, jak dobrze sprzedać swoje umiejętności i samego siebie?
  • 18.07 wtorek
    Moc pozytywności w życiu i w biznesie - dr Agnieszka Zawadzka, Anna Werner-Maliszewska
    Pozytywne emocje nie tylko wywołują przyjemne samopoczucie, lecz także sprzyjają budowaniu trwałych zasobów: społecznych, psychologicznych, intelektualnych, fizycznych. Jak od teorii przejść do praktyki i rozpocząć pracę nad rozwojem pozytywnej emocjonalności?
  • 19.07 środa
    Popkulturowy monster, czyli jak zostać królem Albanii - dr Michał Lutostański

    Paweł Rak, stając się Popkiem Monsterem, zrobił 5 marketingowych kroków, które pozwoliły mu zostać Królem – Albanii, ale i YouTube. Do perfekcji opanował zasady nowoczesnego marketingu. Czego mogą nauczyć się od Popka specjaliści budujący marki?
  • 20.07 czwartek
    Jak żyć prawdziwie w świecie nieprawdziwych newsów? - mgr Marek Kacprzak
    Fake news i postprawda – dwa słowa, które robią zawrotną karierę. Kłamliwe wiadomości mają przyciągać uwagę, szokować, dezinformować opinię publiczną. Jak w szumie informacyjnym odróżnić fakt od opinii, prawdę od fałszu, informację od dezinformacji? Czy można się przed tym w ogóle bronić?
  • 21.07 piątek
    Siła kobiet w sztuce - prof. Jerzy Miziołek
    Łagodna, subtelna istota. Czy rzeczywiście kobiety są tak delikatne, jak pozornie się wydaje? Ze sztuki wielu epok wyłania się obraz kobiety, której wewnętrznej siły mógłby jej pozazdrościć niejeden heros. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o kobietach, które tworzą nasz kanon kulturowy?

Opłata i rezerwacja:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, chętni muszą jedynie zgłosić się na interesujący ich wykład poprzez wypełnienie internetowego formularza na: www.transatlantyk.pl
lub https://swps.pl/warszawa/aktualnosci/15941-uniwersytet-swps-na-transatlantyk-festival-2017#formularz
Wszystkie wykłady odbywają się od 18.00 do 20.00
Miejsce:
Pasaż Schillera
90-007 Łódź, Aleja Leona Schillera

http://www.transatlantyk.org/
https://www.facebook.com/UniwersytetSWPS/

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

sobota, 29 czerwca 2024

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

29.06.2024 cały dzień
 -  ROCK & VINYL - Kiermasz płyt winylowych i CD w Galerii Łódzkiej

ROCK & VINYL - Kiermasz płyt winylowych i CD w Galerii Łódzkiej

W sobotę oraz w niedziele handlową 29-30.06 widzimy się w Galerii Łódzkiej na Kiermaszu płyt winylowych i CD. więcej

Galeria Łódzka (ul. Piłsudskiego 15/23)
29.06.2024 09:30
 -  The Art Studium Teatralne

The Art Studium Teatralne

Studium Teatralne dostarcza funkcjonalnych narzędzi niezbędnych w pracy aktorskiej, pomaga również budować bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy, związanej z teatrem jako dziełem sztuki. więcej

29.06.2024 10:00
 -  Joga w Parku Podolskim

Joga w Parku Podolskim

Zapraszamy Cię na cykl 6 spotkań z jogą i wspólnej praktyki w zielonej przestrzeni w Parku Podolskim w Łodzi. więcej

Park Podolski w Łodzi
29.06.2024 10:00
 -  Letnie weekendy

Daj się porwać Fali w letnie weekendy!

Impreza klubowa w Noc Świętojańską, dwa dni zabawy w stylu hawajskim, nadmorskie atrakcje w klimacie wakacyjnego Mielna czy nocne pływanie – to tylko część wydarzeń zaplanowanych na letnie weekendy w… więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
29.06.2024 11:00
Kontakt