Jak co roku zaprosiliśmy dwie orkiestry oraz 2 światowej sławy śpiewaków, jak również starannie dobranych DJ-ów i niesamowitych maestros - międzynarodowych mistrzów tanga salon. Podczas koncertu otwarcia festiwalu, w Filharmonii Łódzkiej wystąpi utytułowany polski kwartet Bandonegro Tango Orquesta wraz z legendarnym urugwajskim śpiewakiem tanga - Nelsonem Pino. W programie znajdą się zarówno klasyczne tanga z Ameryki Południowej, jak i polskie szlagiery w autorskich aranżacjach zespołu. Towarzyszyć im będzie para tancerzy z Urugwaju, Juan Martin Carrara i Stefania Colina. Podczas zamykającego Festiwal galowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej wystąpi obecnie najpopularniejsza w Europie rosyjska orkiestra Solo Tango, wraz z Arielem Arditem z Argentyny - uznawanym za największego ze współczesnych interpretatorów tanga. Zatańczą 4 pary zaproszonych przez nas mistrzów z Argentyny, Urugwaju i Chile: Sebastián Achával i Roxana Suárez, Fabián Peralta i Josefina Bermúdez, Juan Martín Carrara i Stefania Colina oraz José Luis Gonzalez i Paulina Cazabón Gomez.
Łódź Tango Salon Festival
Pomysłodawcą i inicjatorem jest Jakub Kania, pierwszy łodzianin tańczący tango argentyńskie, wspólnie z Małgorzatą Chojnacką - założyciel największego w Łodzi i jednego z najprężniejszych w Polsce ośrodków kultury tanga argentyńskiego - TANGOŁÓDŹ. Uczeń najznamienitszych tancerzy i interpretatorów tanga na świecie takich jak Javier Rodriguez czy Julio Balmaceda. Swój warsztat doskonalił także w Argentynie i Urugwaju.
Idea Festiwalu
Celem festiwalu jest dotarcie do jak najszerszej grupy adresatów i zainteresowanie ich tangiem, które stanowi niezwykle ciekawą i rozwijającą formę spędzania wolnego czasu. Festiwal oferuje szerokie spektrum bezpłatnych wydarzeń towarzyszących, umożliwiających aktywne zapoznanie się z kulturą tanga: koncert otwarcia festiwalu, bezpłatne warsztaty dla początkujących, wykłady i prelekcje o tangu, wystawę fotografii.
Nie mniej ważne jest dla nas działanie w drugą stronę: promocja Łodzi i Polski na arenie międzynarodowej. Od początku pragnęliśmy, by w środowisku tangowym – liczącym sobie kilkadziesiąt tysięcy członków w samej Europie – Łódź stała się ośrodkiem znanym i cenionym. W tym celu przykładamy wielką wagę do jakości organizowanych wydarzeń, pokazania przyjezdnym jak najpiękniejszych wnętrz i przedstawienia Łodzi jako miasta wielokulturowego, przyjaznego i modnego.
Tango - to więcej niż taniec; to cała filozofia, to stan ducha. Zjawisko to narodziło się w XIX wieku w wielokulturowym tyglu imigrantów przybyłych do Argentyny. Tam, u wybrzeży Rio de la Plata, powstał taniec odzwierciedlający wszystkie aspekty życia: miłość i nienawiść, radość i smutek, spełnienie i poczucie braku sensu. Taniec nieporównywalny z żadnym innym, ponieważ bardzo zindywidualizowany i dający ogromne możliwości improwizacji i interpretacji muzyki. Od kilkunastu lat tango przeżywa renesans na całym świecie i święci triumfy również w Polsce. Jest zjawiskiem społecznym i kulturowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jego uniwersalność umożliwia porozumienie bez słów, ponad kulturami, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy pochodzenia. To między innymi sprawia, że grono jego wielbicieli stale rośnie, a moda na tango zatacza coraz szersze kręgi. Jego wielokulturowość doskonale wpisuje się w historię wielokulturowej, tolerancyjnej Łodzi i nawiązuje do najlepszych kosmopolitycznych tradycji naszego miasta.
©2018 Łódź Tango Salon Festival
Miejsca:
W tym roku wydarzenia festiwalu odbędą się miejscach reprezentacyjnych oraz trwale związanych z historią miasta:
- Centralne Muzeum Włókiennictwa, Biała Fabryka Ludwika Geyera
93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282 http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/ - Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
90-135 Łódź, ul. Narutowicza 20/22 http://filharmonia.lodz.pl/ - Grand Hotel Łódź
90-102 Łódź, ul. Piotrkowska 72 https://grand.hotel.com.pl/ - Strefa Potrzeb Kulturalnych "U Milscha"
90-553 Łódź, ul. Łąkowa 21 http://www.umilscha.pl/ - ZMCh Polska YMCA Ognisko w Łodzi
90-111 Łódź, ul. Moniuszki 4a http://www.ymca-lodz.pl/
Maestros:
- Sebastián Achával i Roxana Suárez roxanaysebastian.com
- Juan Martín Carrara i Stefanía Colina juanmartinystefania.blogspot.com
- Paulina Cazabón Goméz i José Luis González http://www.tangosalon.cl/
- Fabián Peralta i Josefina Bermúdez Ávila
Orkiestra:
- Koncert Otwarcia: Bandonegro Tango Orquesta i Nelson Pino
Filharmonia Łódzka 26.09.2018, godz. 19:00 - Koncert Galowy: Solo Tango i Ariel Ardit
Filharmonia Łódzka 30.09.2018, godz. 19:00
Dodatkowe informacje:
- Więcej informacji o VIII edycji Festiwalu na stronie Organizatora i na facebookowym profilu.
- Szczegółowy program wydarzeń VIII edycji Festiwalu dostępny na stronie Organizatora.
- Szczegółowy program warsztatów VIII edycji Festiwalu dostępny na stronie Organizatora.
- Informacje o transporcie (również bezpłatnym) w ramach VIII edycji Festiwalu na stronie.
VIII Międzynarodowy Łódź Tango Salon Festival 2018 jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz współfinansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego.
Organizatorzy:
Fundacja Wspierania Kultury Fabryka Tanga
90-509 Łódź, Kopernika 5
tel. +48 606 622 777
http://www.fabrykatanga.pl/
Współorganizatorzy:
Ośrodek TangoŁódź - najstarsza Szkoła Tanga w Łodzi
Firma W. Lewandowski - wspiera i współorganizuje festiwal od 2011 roku.
Patroni Honorowi: Honorowy Patronat Ambasady Republiki Argentyny, Honorowy Patronat Ambasady Urugwaju, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, PREZYDENT MIASTA ŁODZI Hanna Zdanowska, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Prof. dr hab. Zofia Wysokińska Prorektor ds. współpracy z zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego
Czas i miejsce:
26-30 września 2018 (środa-niedziela) 2018
Cały dzień, w różnych lokalizacjach Łodzi
https://www.tangosalon.pl/