Wernisaż wystawy: Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Kobieta - działania na płaszczyźnie i w przestrzeni - Galeria Bałucka (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi)

autor:

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Galeria Willa/ Galeria Chimera, 90-607 Łódź, ul. Wólczańska 31)

16.02.2018

Wernisaż wystawy łódzkiej artystki, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

fot. mat. pras. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Wernisaż wystawy: Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Kobieta - działania na płaszczyźnie i w przestrzeni - Galeria Bałucka (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi)
6 zdjęć
fot. mat. pras. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
fot. mat. pras. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
mat. pras. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
fot. mat. pras. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
fot. mat. pras. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Marzena Mirewicz-Czumaczenko
Urodzona w 1968 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki w latach 1989-1996. Dyplom w pracowni plakatu profesora Bogusława Balickiego, aneks w Pracowni Rysunku profesora Jacka Nowotarskiego.
Od kilku lat zajmuje się twórczością w dziedzinie rzeźby i grafiki. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej rzeźby kamienne znajdują się w przestrzeni publicznej w Uniejowie, Miechowie i Bolestraszycach. Obecnie kończy studia magisterskie na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych w łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego.
Więcej informacji na stronie Artystki

Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Kobieta - działania na płaszczyźnie i w przestrzeni
Ludzkie ciało jest sprawcą kultury, przez którą jest jednocześnie kształtowane i modelowane. Przyszło nam żyć w czasach ciągłych modyfikacji ciała – konstruowania go. Poprzez wygląd pragniemy wyrażać swoje podejście do świata, odpowiadać na panujące trendy i oczekiwania. Szczególna uwaga koncentruje się na kobiecie, która codziennie konfrontuje swój wizerunek z tym, który uznawany jest za „właściwy”. Ten z kolei dobrze wygląda na ekranie, jednak nie ma nic wspólnego z różnorodnością i naturalnymi możliwościami damskich ciał. Spojrzenie na siebie jak na dar i pełna akceptacja, to wręczana przez Marzenę Mirewicz-Czumaczenko każdej kobiecie recepta na współczesną, wypaczoną kobiecość. Łódzka artystka podkreśla, jak współcześnie trudno, a zarazem wspaniale być kobietą, którą ciągle na nowo trzeba w sobie odnajdywać.

Mirewicz-Czumaczenko interesuje wizerunek kobiety na styku sztuki różnych kultur. Inspiruje ją połączenie opowieści o jej życiodajnej sile, instynktach, co ujmuje w swych aktualnych zabiegach artystycznych. Preferuje rozważny i spokojny proces twórczy. Artystkę mobilizuje poszukiwanie nowych materiałów. Nie boi się pracy z nieznanym tworzywem, choć ma respekt dla materii i pokorę wobec narzędzi, którymi pracuje.

Swoją kreację zawsze zaczyna od serii szkiców – prób. Na ich bazie mogą powstawać grafiki, które następnie staną się matrycą do druku, by w dalszej kolejności funkcjonować, na przykład jako odbitka na płótnie. Jeden motyw, od którego artystka rozpoczyna swoją pracę, w dalszej kolejności tworzy nowe formy zawarte w odmiennych technikach. (…)

Marzena Mirewicz-Czumaczenko wpisuje się w  tradycję kreowania wizerunków kobiet. Nawiązuje do swoich poprzedniczek, których obrysy dłoni znajdowały się na paleolitycznych malowidłach. Jej niedosłowne portrety w swojej istocie są dialogiczne. Dotyczą zarówno portretowanej postaci, jak i samej artystki. Jest to rodzaj swoistej konfrontacji. Budując obraz kobiety, sięgając ciągle po nowe materiały, poznaje samą siebie. Artystka jest dumna z bycia kobietą i pragnie pokazywać siłę i piękno kobiecego wizerunku. Namawia do szukania kobiecości nie w reklamach, filmach, ubraniach czy kremach – marnej powierzchowności, lecz w sobie. Na pytanie o to, w czym najpełniej koncentruje się przekazywana przez nią siła kobiety, bez chwili zastanowienia odpowiada, że w kamieniu. Trwałość kamienia inspiruje.

Dominika Pawełczyk, fragmenty tekstu do folderu wystawy
Więcej informacji na stronie Galerii

Czas i Miejsce:
Wernisaż: 16 lutego (piątek) 2018, godz. 17.00

Wystawa czynna od 16.02.2018 - 11.03.2018
w godzinach otwarcia Galerii:
wtorek - piątek 12:00 - 18:00
sobota - niedziela 12:00 - 17:00

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Bałucka

91-438 Łódź, ul. Stary Rynek 2
tel. +48 (42) 657 58 52
Galeria powstała w 1975 roku.
Prezentuje twórczość młodego pokolenia artystów.

Organizator:
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
90-009 Łódź, ul. Henryka Sienkiewicza 44
http://www.mgslodz.pl/

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

niedziela, 30 czerwca 2024

 -  „Tydzień liliowców” w Ogrodzie Botanicznym

„Tydzień liliowców” w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na „Tydzień liliowców”, podczas którego będzie można podziwiać kwitnącą kolekcję liliowców. Kolekcja ta obejmuje prawie 16 000 roślin w około 90 odmianach.… więcej

Ogród Botaniczny w Łodzi (ul. Krzemieniecka 36/38)
30.06.2024 - 07.07.2024 09:00

niedziela, 7 lipca 2024

Akcja "Książka na wakacjach!"

Często zabieracie ze sobą książkę na wakacje? Jeśli tak, ta akcja jest dla Was! Nieważne czy są to małe, czy duże podróże! Uwiecznij na zdjęciu letnie chwile z książką. Zdjęcia powinny przedstawiać… więcej

07.07.2024 cały dzień

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

07.07.2024 cały dzień
 -  Joga w Parku Źródliska I

Joga w Parku Źródliska I

To już XII sezon z Jogą w Parku. Jak co roku w okresie wakacyjnym Zielona Łódź i Centrum Hatha-Jogi Michała Szczepanika zapraszają na praktykę na świeżym powietrzu. więcej

Park Źródliska I w Łodzi
07.07.2024 10:00
 -  Joga na dachu Muzeum Fabryki w Manufakturze

Joga na dachu Muzeum Fabryki w Manufakturze

Wraz z sezonem wakacyjnym, powracają lubiane przez łodzian plenerowe atrakcje w Manufakturze. Jedną z nich będą bezpłatne zajęcia z jogi, prowadzone w wyjątkowym klimacie, bo… na tarasie Muzeum… więcej

Muzeum Fabryki w Łodzi (Manufaktura, ul. Drewnowska 58)
07.07.2024 10:00
 -  Kulturanki w Muzeum Pałac Herbsta

Kulturanki w Muzeum Pałac Herbsta

Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na cykl ośmiu koncertów plenerowych! więcej

Muzeum Pałac Herbsta (Łódź, ul. Przędzalniana 72)
07.07.2024 11:00
Kontakt