W poniedziałek na bezpłatnym pokazie w ramach O!PLA, przeglądu filmów animowanych w 60 Fabryce Sztuki, będzie można zobaczyć m.in. pełnometrażową, kinową wersja filmu "Jak zostałem Superłotrem" (Studio Animoon). Po pokazie odbędzie się spotkanie z jego twórcą – cenionym autorem komiksów i wokalistą zespołu Cool Kids of Death – Krzysztofem Ostrowskim. Film to wybuchowa, na wskroś łódzka historia Supełotra – niegdyś popularnego czarnego charakteru (mówiącego głosem Janusza Chabiora) oraz jego syna Superłotra Juniora – nieśmiałego i zamkniętego w sobie nastolatka. Ścieżkę dźwiękową tej animacji wypełniają utwory m.in. 19 Wiosen, Już Nie Żyjesz, Koza, Król, L.Stadt, Zdechły Osa X Odjutraniepale, Myslovitz, Niechęć, Stara Rzeka. Producentem filmu jest warszawskie studio Animoon.
W pierwszej części przeglądu zostaną zaprezentowane wyczekiwane krótkie animacje np. w pełni wygenerowana komputerowo, oryginalna adaptacja słynnego antywojennego wiersza Juliana Tuwima "Do prostego człowieka", zrealizowana przez Cezarego Albińskiego w słynnym Platige Image. O sile języka migowego opowie niezwykły film "Blue 52" oraz jego autorki – Katarzyna Stefańska i Klaudia Wysiadecka. Z kolei Ukraińska artystka Hanna Rybak zastanowi się nad człowiekiem w nagradzanej animacji "If You Can...". To ważny, poruszający animowany protest stworzony przez studentki i studentów animacji z Łodzi i Poznania, traktujący o wydarzeniach i ludziach na granicy polsko-białoruskiej. Plastelinowe "Grren Tree" Filipa Szuksztula to z kolei film o katastrofie klimatycznej, z jaką mierzy się ludzkość.
Filmy i rozmowy to nie wszystko, co czeka gości Wielkiego Otwarcia O!PLA. Cały wieczór otworzy Jan Znajomski – artysta stand-uper z Lublina. To także organizator i prowadzący Open-Mike-ów w Lublinie. Człowiek z wadą wymowy, który się nie wstydzi wchodzić na scenę. Na lubelskiej Scenie Stand-Upu próbuje swoich sił od grudnia 2019.
Wielkie Otwarcie O!PLA 2022 rozpocznie się dziś, 21 marca, o godzinie 18:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi (Tymienieckiego 3). Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
O treści filmu „Jak zostałem Superłotrem”
Superłotr i Superłotr Junior zmagają się z codziennością jak i zastanawiają się w jaki sposób przejąć kontrolę nad światem. Ich metody działania są skrajnie odmienne. Ojciec gorączkowo stara się zarobić na życie i z twarzą kontynuować łotrzykowską karierę, która w realiach prezentuje się dość chaotycznie, tymczasem syn w zaciszu swojego pokoju cierpliwie konstruuje idealny plan zagłady świata. Junior, poza szkołą – gdzie narażony jest na zaczepki większych od siebie rówieśników, w końcu odkrywa w sobie nadnaturalne supermoce, dzięki którym jest w stanie wpływać na ciała fizyczne. Jednak by móc z nich skorzystać potrzebuje swojego ojca, który pewnego popołudnia staje się katalizatorem jego niezwykłej mocy. Wspólnymi siłami ojciec z synem doprowadzą do sytuacji, w której świat zwróci na nich uwagę i odda im zasłużony szacunek.
Krzysztof Ostrowski
Debiutował w połowie lat 90-tych na łamach magazynu Czas komiksu. Jako twórca komiksowy i ilustrator publikował w wielu magazynach takich jak: Playboy, Newsweek, Machina, Gazeta Wyborcza. Wydał pięć autorskich albumów komiksowych, w tym "narko" do scenariusza Dany Łukasińskiej stworzone dla Krytyki Politycznej. W 2002 roku, wraz z Adamem Badowskim zrealizował pierwszy teledysk ("Uważaj" dla zespołu CKOD). W kolejnych latach realizował klipy między innymi dla: T.Love, Jamala, Smolika i Korteza. Współpracował z Breakthru Films (jako animator i concept artist) i z CD Projekt Red (jako animator przy Wiedźminie 2 oraz soundtrack supervisor przy Cyberpunk 2077). Stworzył też aktualne logo firmy i murale na fasady siedzib w Warszawie i Los Angeles. Jest autorem animacji dla MTV, TVP Kultura oraz do filmów Przemysława Wojcieszka. W latach 2002 – 2013 współtworzył (jako tekściarz i frontman) zespół CKOD. Pracuje jako wykładowca łódzkiej ASP i gościnnie na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 obronił doktorat z animacji w łódzkiej Szkole Filmowej. W 2021 ukończył prace nad autorskim serialem "Jak zostałem Superłotrem".