Wykłady online w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

19.12.2020

W związku z otwarciem nowej wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” na terenie skansenu, zapraszamy na cykl wykładów online. Tematyką spotkań będzie zarówno historia robotniczej Łodzi, jak i najnowsze trendy w jej badaniu – pod kątem etnograficznym oraz antropologicznym. Dla osób zainteresowanych historią kultury przygotowany został wykład o dziejach łódzkiego teatru.

Etnograf na Grembachu, czyli jak badać łódzkie/ludzkie historie

Prowadzenie: dr Aleksandra Krupa

19 grudnia (sobota) o godzinie 17.00

Etnografa, który prowadzi badania w mieście ciekawi to, w jaki sposób ludzie – mieszkańcy i użytkownicy miasta, organizują przestrzeń, nadają jej znaczenia. Interesuje go też przeszłość miejsc i to, jak wpływa ona na dzisiejszy krajobraz miasta. Aby „opowiedzieć miasto”, etnograf podąża najczęściej za miejskimi narracjami, czyli wspomnieniami i  opowieściami mieszkańców. Zbierane przez niego relacje odnoszą się więc najczęściej do tego, co zapisane w indywidualnym doświadczeniu, w pamięci rodzinnej; pozwalają rekonstruować przeszłość miejsc także w tych jej aspektach, które umykają niekiedy „historii oficjalnej” – w kontekście biograficznym, osobistym, emocjonalnym.

O tym, jak badać łódzkie/ludzkie historie i co z tego wynika, opowiemy na przykładzie badań przeprowadzonych na Grembachu – osiedlu robotniczym, które powstało pod koniec XIX wieku i „od zawsze” związane było z łódzką Fabryką Nici. Zajrzymy w wybrane miejsca, przywołamy wspomnienia mieszkańców, poszukamy śladów przeszłości.

Sojusz historii z antropologią kulturową w ramach przedstawień skansenowskich

Prowadzenie: dr Damian Kasprzyk

20 grudnia (niedziela) o godzinie 17.00

Wykład zostanie poświęcony kilku współczesnym kierunkom historiografii, które w zależności od szczegółowych ujęć określamy mianem mikrohistorii, historii antropologicznej, historii oddolnej, etnohistorii itp. Cechą ich wszystkich jest uwzględnienie perspektywy antropologicznej, które zasadniczo skutkuje spojrzeniem na dzieje z perspektywy jednostki lub małej społeczności, analizą konkretnych wydarzeń umożliwiających wgląd w mentalność a nawet emocje uczestników wydarzeń. Kluczowymi kategoriami stają się w tym wypadku codzienność i doświadczenie, które klasyczna historiografia marginalizowała.

Teatr w robotniczej Łodzi (od "Kobiety z gminu" do "Brygady szlifierza  Karhana")

Prowadzenie: prof. zw. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska

21 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17.00

W latach 1865-1895 w Łodzi wyrosły wielkie przędzalnie i osiedla fabryczne, m.in. Karola Scheiblera przy Wodnym Rynku i na Księżym Młynie oraz Izraela Kalmanowicza Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej. Jak pisano w roku 1901: „Górą przewalały się potoki złota, ale to złoto cudzoziemców były nieczułe na błagania sztuki, dołem tłum wielki wpatrywał się z tęsknotą w bramy teatru, ale tłum ten roboczy nie miał ani czasu, ani możności finansowej, by scenie polskiej byt trwały na łódzkim bruku zapewnić”.

Celem wystąpienia jest prezentacja wysiłków zmierzających – zgodnie z charakterem miasta – do udostępnienia robotnikom sztuki teatralnej, poczynając od przedstawień popularnych po zaniżonych cenach już w latach 70-tych XIX wieku, przez urządzanie specjalnych teatrów dla publiczności robotniczej (Teatr Scheiblerowski, 1898), wreszcie podjęcie szerokiej akcji edukacyjnej (dyrekcja Aleksandra Zelwerowicza, 1908-1911, oraz Andrzeja Mielewskiego, 1910-1913). W okresie międzywojennym szczególne znaczenie miała Scena Robotnicza pod kierunkiem Witolda Wandurskiego (1923-1925) oraz dyrekcja Karola Adwentowicza (1929-1930).

Po wojnie, w politykę budowy nowego ustroju, wpisał się najmocniej Teatr Nowy pod dyrekcją Kazimierza Dejmka, któremu początek dała w roku 1949 sztuka czeskiego robotnika Vaška Káňi pt. „Brygada szlifierza Karhana”. Aktorzy, aby ją odegrać, poznawali pracę robotników w Widzewskiej Fabryce Maszyn, a następnie zapraszali ich na przedstawienie. W następnych latach akcję popularyzacji teatru wśród robotników prowadziły związki zawodowe, z miernym – niestety – rezultatem.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Wszystkie wykłady odbywają się online, na platformie ZOOM.

Bilety (w cenie 3 zł) do kupienia na stronie bilety.cmwl.pl

Link do spotkania na platformie ZOOM zostanie wysłany na adres podany podczas zakupu biletu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem wykładu. Link nie może być przekazywany i udostępniany osobom nie będącym uczestnikami wykładu.

Wystawę "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu Wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Miasta Łodzi.

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

poniedziałek, 8 lipca 2024

Akcja "Książka na wakacjach!"

Często zabieracie ze sobą książkę na wakacje? Jeśli tak, ta akcja jest dla Was! Nieważne czy są to małe, czy duże podróże! Uwiecznij na zdjęciu letnie chwile z książką. Zdjęcia powinny przedstawiać… więcej

08.07.2024 cały dzień

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

08.07.2024 cały dzień
 -  Wakacje na Fali - półkolonie

Wakacje na Fali - półkolonie

Wakacje to ulubiony czas w roku wszystkich dzieciaków i… nie lada wyzwanie dla ich rodziców. Sensowne zagospodarowanie ponad dwóch wolnych miesięcy wymaga pomysłowości i zaangażowania. więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
08.07.2024 07:00
 -  Letnie kolonie w Monosferze

Letnie kolonie w Monosferze

Półkolonie letnie w Monosferze to ogromna dawka ZABAWY ale także WIEDZY. Półkolonie organizowane przy współpracy z GO4Robot Łódź to świetny sposób na rozbudzenie pasji do nauki, zdobycie cennej wiedzy… więcej

Monopolis (Łódź, ul. Kopcińskiego 60 i 62)
08.07.2024 07:30
 -  Letnie Kolonie w Orientarium Zoo Łódź

Letnie Kolonie w Orientarium Zoo Łódź

ZOObacz, jak wygląda Orientarium od kuchni, czyli wakacyjne półkolonie w Orientarium Zoo Łódź. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
08.07.2024 07:30
Kontakt