W jednej ze szklarni Palmiarni zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym: kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek i dzbaneczników.
Oryginalnie zbudowane muchołówki, połyskujące w słońcu rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają uwagę nie tylko swym wyglądem. Najbardziej niezwykłą ich cechą, wyróżniającą spośród innych roślin, jest umiejętność wabienia, chwytania i trawienia zwierząt – głównie niewielkich owadów. Wśród ofiar tych roślin oprócz owadów i ich larw, trafiają się inne drobne zwierzęta: małe ślimaki, rozwielitki, oczliki, pająki i roztocza. Rośliny mięsożerne to swoiste drapieżniki. Stanowią fenomen w świecie roślin, gdyż są zdolne zarówno do fotosyntezy, jak również bezpośredniego pobierania pokarmu zwierzęcego. Są nieruchome, pozornie bezbronne a jednak atakują i zabijają bardzo ruchliwe zwierzęta. Przybierają często niezwykłe formy; wabią ofiary jaskrawymi barwami lub obietnicą nektaru, chwytają za pomocą pułapek.
Rośliny mięsożerne prezentują pełne spektrum przystosowań do wabienia, chwytania, uśmiercania i trawienia drobnych zwierząt, głównie owadów. Rośliny mięsożerne od dawna wzbudzały zainteresowanie i zachwyt. Choć najczęściej są małe i niepozorne, z roku na rok przyciągają kolejnych entuzjastów, próbujących zgłębić ich tajemnice.
Podczas wystawy zapraszamy również na prelekcje:
23.09.2018r. (niedziela) 11.00 Pielęgnacja roślin mięsożernych w warunkach domowych – prowadzi Kamil Sagan.
23.09.2018r. (niedziela) 13.00 Przez mszary, młaki i rojsty – czyli wędrówka przez tajemniczy świat torfowisk– prowadzi dr. Dorota Michalska z Uniwersytetu Łódzkiego. Prelekcja organizowana w ramach Akademii Różnorodności 2018 Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
Dodatkowo wystawie towarzyszyć będzie kiermasz roślin mięsożernych (22 i 23.09.2018r. sobota i niedziela), a początkujący kolekcjonerzy będą mogli uzyskać informacje jak pielęgnować rośliny mięsożerne w domu.
Zaprezentowane rośliny pochodzą z kolekcji: Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi, Mateusza Bieleckiego – Carnisana, Kamila Sagana i Grzegorza Jamroza.
Wstęp na wystawę i prelekcje za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.
Wystawa czynna w godz. 10.00 - 18.00, kasa do 17.30 (w poniedziałki Palmiarnia NIECZYNNA).
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł.