Opowieść o rybaku i złotej rybce to tradycyjna baśń ludowa, spisana początkowo przez braci Grimm, a następnie poetycko przetworzona przez znakomitego rosyjskiego pisarza, Aleksandra Puszkina. W jego wydaniu, dzięki folklorystycznym akcentom, opowieść nabrała nowego, wschodniego charakteru. Inscenizacja Arlekina pozostaje wierna swojskiemu klimatowi i przenosi widzów w rustykalny świat sprzed wieków.
Ubogie małżeństwo cierpi głód i niedostatek, a jedynym żywicielem rodziny jest poczciwy rybak. Mężczyzna co dzień wyrusza swoją łodzią na morze, by łowić ryby. Któregoś razu w jego sieć wpada ryba wyjątkowa - nie dość, że złota, to jeszcze przemawiająca ludzkim głosem. Stworzenie prosi rybaka, by ten zwrócił mu wolność, a w zamian za to obiecuje spełnić każde życzenie mężczyzny. Gdy rybak wraca do domu i opowiada żonie o niezwykłym spotkaniu, oburzona kobieta każe mu zażądać od rybki wystawnej kolacji. Zwierzę z radością spłaca swój dług, ale życzeniom żony rybaka nie ma końca. Domaga się ona kolejno wygodniejszej chatki, następnie pałacu i mianowania jej carycą. Ciągle chce więcej i więcej, a jej niezaspokojona żądza sprawia, że dobroduszna rybka traci cierpliwość i odbiera małżeństwu wszystko, czym przez cały ten czas hojnie ich obdarowywała.
Spektakl w mądry sposób ukazuje, do czego prowadzi chciwość i uczy, aby doceniać to, co już mamy. Przedstawienie przypomina o prawdziwych wartościach, które w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie, pełnym pokus posiadania coraz większej ilości rzeczy i ciągłego nienasycenia, stopniowo zanikają. Czerpanie radości z relacji i drobnych łask codzienności wydają się tym, o czym warto więc rozmawiać już z najmłodszymi.
„Skrzaty Książkojady” to cykl inscenizowanych czytań performatywnych, wzbogaconych działaniami warsztatowymi, na które zapraszamy w wybrane soboty każdego miesiąca. Projekt skierowany jest do dzieci i rodziców, a jego celem jest promowanie współczesnej literatury pięknej wśród najmłodszych widzów, ale także wśród ich opiekunów, od których w głównej mierze zależy wybór tego, czy i co czytają swoim podopiecznym. Wraz z aktorami-skrzatami i naszymi edukatorami spotykamy się po spektaklu, aby na poduchach, w swobodnej, rodzinnej atmosferze wspólnie czytać i bawić się tematycznie nawiązując do obejrzanego przedstawienia.
Bilety dostępne na stronie.
Znajdź nas na Facebooku i Instagramie.