Będzie można porozmawiać z następującymi Żywymi Książkami: Buddystka, Edukatorka seksualna, Gej, Lesbijka, Mama dziecka autystycznego, Osoba biseksualna, Osoba transpłciowa, Osoba z ChAD [Chorobą Afektywną Dwubiegunową], Tęczowa para różnopłciowa, Wegańska rodzina, Żyd.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną wydarzenie odbędzie się przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Prosimy o wypełnienie formularza online w celu zapisania się na rozmowę z wybraną Książką: forms.gle/Jm2enCUH9Pm7hUut5
Nie ma biblioteki bez książek. Żywa Biblioteka opiera się więc o współpracę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów i doświadczającymi dyskryminacji. Każdy może stać się czytelnikiem i czytelniczką – wystarczy zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie inauguracja „Tęczowej ławki”, którą artysta Jerzy Dobrzański z tej okazji podarował Muzeum jako funkcjonalny mebel oraz symbol solidarności ze społecznością LGBT+ oraz innymi społecznościami dotkniętymi wykluczeniem. Ławka na stałe zostanie w ms1.
Sam pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii w 2000 roku. Grupa skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” młodych ludzi zorganizowała Human Library, która w ciągu ponad 10 lat rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Także nasza Żywa Biblioteka będzie realizowana we współpracy z organizacją Human Library, sprawującą opiekę nad projektem i czuwającą nad jakością Żywych Bibliotek we wszystkich krajach.
Pragniemy udostępnić czytelnikom zróżnicowane Książki, prezentujące różne aspekty wykluczenia: ze względu na narodowość i wyznanie, ze względu na niepełnosprawność i chorobę, ze względu na orientację psychoseksualną czy styl życia.
Wydarzenie organizowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi.