17 lutego mija dokładnie 110 lat od pierwszego koncertu Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, poprzedniczki Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej z tej właśnie okazji Profesor Zygmunt Krauze skomponował specjalnie utwór „De arte, de homine”.
Dzieło nawiązuje do postaci Władysława Strzemińskiego, twórcy unizmu, którą to koncepcję z dzieł wizualnych Krauze przeniósł na grunt muzyki. Profesor jako czołowy przedstawiciel awangardy muzycznej podczas czterech dekad współpracował i uczestniczył w wielu wydarzeniach w Muzeum Sztuki w Łodzi. Muzeum ma zaszczyt być partnerem tego wydarzenia.
„De arte, de homine” to kompozycja dwuczęściowa, nawiązująca wprost do łódzkich doświadczeń i inspiracji, co łączy się z Muzeum Sztuki w Łodzi. W pierwszej części pokazuje wspaniałą, wizjonerską ideę sztuki unistycznej Władysława Strzemińskiego, a w drugiej skupia się na jego życiu – dramatycznym, pełnym bólu, konfliktów i trudności. O kształcie tego utworu zdecydują kontrasty – zapowiada Krauze. Kompozycji będzie towarzyszyła animacja "7/4" przygotowana przez Piotra Bosackiego, wszechstronnego artystę działającego na styku wielu dyscyplin artystycznych muzyki, sztuk wizualnych, animacji i literatury. W programie wieczoru znajdzie się także występ Piotra Palecznego, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, laureata i jurora prestiżowych międzynarodowych konkursów, ambasadora kultury polskiej za granicą. W jego wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy d-moll Mozarta.