Spis natur - spotkanie z Markiem Krajewskim

autor:

Kamienica Hilarego Majewskiego (Łódź, ul. Włókiennicza 11)

22.02.2025

spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem książki „Spis natur. O mieście, technologii, sztuce i współczesnych obyczajach” w ramach cyklu „W gabinecie Hilarego Majewskiego”.

Współczesność to przestrzeń pełna dynamicznych przemian, splątanych sensów i codziennych paradoksów. Ten swoisty spis natur pozwala wyrazić to, czym dziś żyjemy i co nas określa: technologiczne przeobrażenia, pulsujące życie miejskie, zmieniającą się obyczajowość.

Zebrane w książce pojęcia nie aspirują do stworzenia jednolitej narracji czy spójnej teorii. Wręcz przeciwnie – ich fragmentaryczność i nieciągłość mają odzwierciedlać chaotyczną strukturę naszej rzeczywistości. Są zaproszeniem do refleksji zarówno nad rzeczami pozornie banalnymi: krawężnikiem i ulicznym rondem, sposobami trzymania telefonów komórkowych i starymi nowościami, miejską zielenią i roślinnością, ale też nad sztuką, która odzwierciedla aktualne pytania o przyszłość, o miejsce człowieka wśród innych gatunków, jego sposoby życia, pracy i rozrywki.

Książka ma na celu nie tylko nazwanie tego, co już istnieje, ale także wzbogacenie codziennego doświadczenia o nowe warstwy sensów. Mnożenie perspektyw pozwala spojrzeć na dobrze znane zjawiska oczami innych, otwierając przestrzeń do dialogu, ale także ukazując przepaście, które dzielą ludzi i ich sposoby postrzegania świata.

Spotkanie poprowadzi Paulina Frankiewicz.


Marek Krajewski – socjolog, profesor zwyczajny, zatrudniony na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych artykułów dotyczących współczesnej kultury, sztuki i edukacji kulturowej oraz książek: Kultury kultury popularnej, POPamiętane, Za fotografię! (wspólnie z Rafałem Drozdowskim), Są w życiu rzeczy…, Incydentologia, (Nie)nawidzenia. Świat przez nienawiść. Kurator Zewnętrznej Galerii AMS (1998-2004) oraz pomysłodawca projektu „Niewidzialne miasto”. Współtwórca programu propagującego edukację kulturową Bardzo Młoda Kultura oraz projektu Archiwum Badań nad Życiem Codziennym.


W trakcie spotkania będzie można kupić książkę.

Wstęp wolny

Zapraszamy!


https://hilarymajewski.com 

Zobacz również:

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt