"Trauma transformacyjna. Czy zmiana w Łodzi się udała?" w Centrum Dialogu

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

19.02.2025

Zapraszamy do Centrum Dialogu na drugie spotkanie pt. „Trauma transformacyjna. Czy zmiana w Łodzi się udała?” w ramach cyklu W CENTRUM ROZMOWY: TRAUMA.

Trauma transformacyjna. Czy zmiana w Łodzi się udała?

19 lutego, w środę, o 18:00 Jolanta Lechowska-Białecka z Centrum Dialogu zapyta Martę Madejską, archiwistkę społeczną, kwerendzistkę, pisarkę, redaktorkę, oraz Aleksandrę Wysokińską, doktor nauk społecznych, fotografkę, o kluczowe wydarzenia i procesy transformacji ustrojowej, które miały wpływ na przemysłowy charakter Łodzi oraz życie jej mieszkańców.

Celem rozmowy jest spotkanie dwóch perspektyw – osobistej i badawczej. Marta Madejska nakreśli w oparciu o badania socjologiczno-historyczne, historię mówioną i kwerendę archiwalną sytuację społeczno-gospodarczą Łodzi w momencie tzw. „wielkiego przełomu” i tuż po nim. Aleksandra Wysokińska podzieli się z publicznością przede wszystkim osobistą, ale i badawczą refleksją na temat dorastania w potransformacyjnej Łodzi, którą zbierała jako fotografka i socjolożka. Podczas rozmowy z pewnością pojawią się wątki sytuacji społeczno-gospodarczej i materialnej naszego miasta przed symbolicznym 1989 i ogromnej zmiany po tej dacie. Poruszymy tematy skutków upadku przemysłu, feminizacji biedy, kondycji miasta uzewnętrznionej w zdegradowanej architekturze przemysłowej.

Wstęp wolny!


BIO GOŚCIŃ:


Marta Madejska – archiwistka społeczna, kwerendzistka, pisarka, redaktorka. Od 2010 roku nieprzerwanie związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi archiwistyki społecznej i historii mówionej współtworząc Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek” [Wydawnictwo Czarne, 2018], współautorka i redaktorka książek „Wielki Przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000” [St. Topografie, Uniwersytet Łódzki, 2020] oraz „Proszę mówić dalej... Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi” [Muzeum Sztuki, 2022]. Publikuje nieregularnie w „Dwutygodniku” i portalu „Miej Miejsce", jej teksty pojawiały się także w „Wysokich Obcasach”, „Herito", „Dialogu” lub piśmie „Widok: Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej". Obecnie pracuje nad książką „Przypowieści o transformacji", która ukaże się w Wydawnictwie Czarne w 2025 roku.

Aleksandra Wysokińska – doktor nauk społecznych, fotografka, łodzianka z urodzenia i zamiłowania. Miasto uwiecznia od 2013 roku, próbując na bieżąco dokumentować jego zmieniające się oblicze. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, projektów o charakterze socjologiczno-fotograficznym, stypendystka programu artystycznego UMŁ; jej prace można znaleźć w publikacjach książkowych takich jak „Grembach. Etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu" czy „Fotografia i szaleństwo". Obecnie pracuje na Politechnice Łódzkiej.


O CYKLU:

W 2025 roku Centrum Dialogu otwiera nowy cykl „W centrum rozmowy”. Będzie on stanowił okazję do pogłębionej rozmowy, w duchu wymiany doświadczeń oraz wiedzy między badaczami i badaczkami a praktykami i praktyczkami. W tym roku przyjrzymy się tematowi traumy z punktu widzenia medycznego, psychologicznego, historycznego i społeczno-kulturowego.
Jako eksperci i ekspertki wystąpią osoby związane z Uniwersytetem Łódzkim, Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Wojewódzką Komendą Policji w Łodzi, organizacjami pozarządowymi, pisarze i pisarki, psychologowie i psycholożki.
Spotkania odbywać się będą cyklicznie , raz w miesiącu. Najbliższe terminy spotkań to:
19.02, 12.03, 23.04, 28.05, 25.06 zawsze o 18:00 w Centrum Dialogu.
Wstęp wolny!

Partnerami cyklu są Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu oraz Uniwersytet Łódzki.

Zobacz również:

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt