Dzień Artura Szyka w Centrum Dialogu

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

13.09.2024

W 73. rocznicę śmierci Artura Szyka 13 września zapraszamy do Centrum Dialogu na cykl wydarzeń związanych z twórczością tego wybitnego iluminatora-karykaturzysty.

Dzień Artura Szyka w Centrum Dialogu
Dzień Artura Szyka w Centrum Dialogu

Artur Szyk (1894-1951) to jeden z najciekawszych i najbardziej zaskakujących artystów przedwojennej Łodzi. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako mistrz miniatury i autor antyfaszystowskich plakatów. Spod jego ręki wyszła m.in. „Haggada”, „Księga Estery” czy “Pieśń nad pieśniami”, czy "Statut Kaliski", gdzie na 45 kartach przedstawił w formie miniatur polsko-żydowskie dzieje począwszy od XIII wieku, kiedy Żydom w Polsce nadany został przez księcia Bolesława Pobożnego tytułowy Statut Kaliski, czyli przywilej, który określał ich status prawny aż do czasów współczesnych.
Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych zaczął tworzyć karykatury wspierające walkę z faszyzmem. Narysowane jego kreską sylwetki Hitlera, Goebbelsa, Mussoliniego, Hirohito i innych zwolenników III Rzeszy, były znane w Europie i Ameryce. Jego prace zbierali alianccy żołnierze - były podobno równie popularne jak zdjęcia gwiazd Hollywood, a Hitler miał wydać na autora zaoczną karę śmierci  - o nagrodzie za głowę Szyka pisały amerykańskie gazety, w których publikował swoje rysunki. Trafnie i kąśliwie karykatury polityczne Szyka przeszły do historii gatunku i stały się wzorem dla następnych pokoleń artystów. Do dziś uchodzą za arcydzieła w swoim gatunku.

PROGRAM DNIA Z ARTUREM SZYKIEM:

10:00-18:00 | BOGACTWO ILUMINACJI
Wystawa farb, pigmentów, atramentów, złota mineralnego i złota płatkowego oraz papierów i pergaminów, z których mógł korzystać Artur Szyk.
Wstęp wolny.

11:00 | ARTUR SZYK. JEDNOOSOBOWA ARMIA PRZECIWKO NIESPRAWIEDLIWOŚCI
Lekcja dla uczniów szkół średnich.
Prowadzenie: Michał Adamiak
Zapisy: edukacja@centrumdialogu.com
 

17:00 | JAK TO ROBIŁ ARTUR SZYK?
Wykład iluminatorki i kaligrafii ksiąg średniowiecznych Magdaleny Stępniak.
Wstep wolny.

18:00 | WARSZTATY INICJAŁU
Podczas warsztatu każdy z uczestników będzie mógł wykonać wybrany przez siebie inicjał i iluminować go złotem.
Prowadzenie: Magdalena Stępniak, pasjonatka malarstwa, iluminatorstwa oraz kaligrafii.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: edukacja@centrumdialogu.com

18:30 | PROJEKCJA FILMU „Iluminator” w reż. Piotra Zarębskiego (2005 r.)

Film "Artur Szyk – Iluminator" opowiada o życiu i twórczości artysty, autora miniatur, karykaturzysty, ilustratora książek. - Szyk był polskim patriotą, synem narodu żydowskiego i Amerykaninem z wyboru. Był autorem antyhitlerowskich karykatur znanych w całym świecie jako "The New Order". Iluminował też dokumenty o wadze politycznej, wśród nich „Statut Kaliski – zbiór praw nadanych Żydom w XIII wieku, Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych i Proklamację Niepodległości Państwa Izrael. Dzieło "Waszyngton i jego czasy", przekazane przez prezydenta Polski Ignacego Mościckiego prezydentowi Rooseveltowi, traktowane było jako dar przyjaźni i wolności od narodu polskiego dla narodu amerykańskiego  - wylicza Piotr Zarębski, reżyser filmu. Prezentując losy Szyka przeprowadził wywiady ze znawcami jego twórczości, kolekcjonerami, a przede wszystkim żyjącą w USA córką Aleksandrą Szyk Braciejowską. Film zdobył Nagrodę Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi w 2005 roku.
Wstep wolny.


Więcej informacji pod linkiem

Link do Facebooka Centrum Dialogu

Link do Instagrama Centrum Dialogu

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt