Akademia Polskiego Filmu | Styczeń 2025 | w Muzeum Kinematografii

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

Muzeum Kinematografii w Łodzi (Łódź, plac Zwycięstwa 1)

27.01.2025

Zapraszamy na styczniowe zajęcia z Akademii Polskiego Filmu.

13.01.2025 (poniedziałek), godz. 17:00.

„Sublokator” (reż. Janusz Majewski, 1966)

Bilety: https://bit.ly/4gMlgEG

Opis filmu „Sublokator”:
Groteskowa komedia o młodym naukowcu, który wynajmuje pokój w willi pełnej ekscentrycznych kobiet. Każda z lokatorek próbuje wciągnąć go w realizację swoich absurdalnych planów, co zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy unieruchamiają go złamane nogi.

Film był pełnometrażowym debiutem Majewskiego, wyprodukowanym przez Zespół Realizatorów Filmowych „Kamera”. Reżyser czerpał inspirację z groteski Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Franza Kafki. Debiut Majewskiego zyskał uznanie krytyków, zdobywając m.in. nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim. Wyróżniano także rolę Ludwiżanki.

Wykład poświęcony scenografowi Tadeuszowi Wybultowi poprowadzi Monika Talarczyk.

20.01.2025 (poniedziałek), godz. 17:00:

„Pałac” (reż. Tadeusz Junak, 1980)

Bilety: https://bit.ly/4jbAPHq

Opis filmu „Pałac”
Ekranizacja powieści Wiesława Myśliwskiego rozgrywająca się u schyłku II wojny światowej, w czasach wielkiej rewolucji społecznej. Pasterz Jakub (Janusz Michałowski) obserwuje ucieczkę właścicieli pałacu, a opuszczony budynek staje się przestrzenią jego przemiany.

Jakub, z początku nieśmiały, zaczyna wcielać się w rolę dawnego dziedzica. Fantazjuje o pańskim życiu – ucztach, polowaniach i erotycznych uniesieniach – lecz także mierzy się z samotnością i lękiem przed buntem poddanych.

Spotkanie po seansie z autorem zdjęć, operatorem Ryszardem Lenczewskim.

27.01.2025 (poniedziałek), godz. 17:00:

„Akademia Pana Kleksa” (1983), 2 części

Bilety: https://bit.ly/4h9z3os

Opis filmu „Akademia Pana Kleksa”
Historia 10-letniego Adasia Niezgódki, który trafia z szarej rzeczywistości do niezwykłej Akademii prowadzonej przez ekscentrycznego i charyzmatycznego Pana Kleksa.

Film stał się wielkim sukcesem – od premiery w 1984 roku obejrzało go ponad 14 milionów widzów. Krzysztof Gradowski spędził dekadę na przygotowaniach, pisząc scenariusz, teksty piosenek, a nawet projektując niektóre elementy wizualne.

Wykład poświęcony scenografowi Jerzemu Skrzepińskiemu poprowadzi Natasza Korczarowska-Różycka.

Bilet na pojedyncze zajęcia: 15 zł
Karnet na APF dla osób, które uczęszczały na zajęcia: 120 zł
Karnet na APF dla osób, które nie uczęszczały na zajęcia: 150 zł
---
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy w kinach i na uczelniach w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, składają się z godzinnych wykładów i projekcji filmu.
W tym roku akademickim nowy program Malarskość kadru – Mistrzowie Sztuki Obrazu, składa się m.in. z 26 filmów i towarzyszących im wykładów. Program ma na celu wyeksponowanie ról m.in. scenografów.
Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcje wolnej wszechnicy. Otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie.
Wykładowcami są profesorowie i doktorzy z wielu uniwersytetów z całej Polski.
Szczegółowe informacje na stronie: https://akademiapolskiegofilmu.pl/


Więcej informacji

Muzeum Kinematografii

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt