RENDER_PRESS – cykl wydarzeń wokół zinów w Akademickim Centrum Designu

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

Akademickie Centrum Designu (Łódź, ul. Księży Młyn 13/15)

13.12.2024

RENDER_PRESS to trzydniowy cykl spotkań poświęconych niezależnym wydawnictwom, zinom, drukom ulotnym, książkom artystycznym i konceptualnym oraz eksperymentom audio-wizualnym. Tworzą go wykłady, rozmowy z twórcami oraz przestrzeń wymiany doświadczeń, będące miejscem aktywności kontrkulturowych i eksploracji alternatywnych form ekspresji.

plakat, na którego różowo-ciemnym tle znajdują się białe napisy informacyjne

W obecnych czasach, zdominowanych przez cyfryzację, algorytmy i wirtualną przestrzeń, takie formy aktywności nabierają szczególnego znaczenia. Artyści, działając w duchu kontrkultury, stają w opozycji do zautomatyzowanego i zdigitalizowanego świata, powracając do współpracy opartej na bezpośrednim kontakcie i kreatywności w realnej rzeczywistości. Inicjatywy te podkreślają wagę fizycznej obecności, materialności dzieła i kolektywnego tworzenia, stanowiąc przeciwwagę dla anonimowości i izolacji wirtualnego świata. Wynikowo, osoby artystyczne tworzą alternatywne inicjatywy skupiające się na wymianie doświadczeń i umiejętności między twórcami, które opierają się na wielopokoleniowym dialogu i formule Do It Together!
 
RENDER_PRESS działa w obrębie nieoficjalnego obiegu wydawniczego, prezentując publikacje w limitowanych nakładach, w tym ziny, just books, czy book works i unikalne opracowania graficzne, takie jak printy na kasetach, płytach CD i opakowaniach płyt winylowych. Wydarzenie tworzy unikalną estetykę wizualną i charakter artystycznych spotkań, traktując je jako żywy proces interakcji. Wpisuje się tym samym w tradycję działań opartych na samoorganizacji i niezależności, podkreślając znaczenie alternatywnych form twórczości w współczesnym kontekście artystycznym i społecznym.
 
Tegoroczna edycja to wyjątkowe współdziałanie kolektywów oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi i Akademickiego Centrum Designu na Księżym Młynie, które jest gospodarzem cyklu. Spotkania podkreśla również nietuzinkowy charakter łódzkiej sceny muzyki elektronicznej, będącej jednym z istotnych punktów na mapie polskiej kultury niezależnej. Wydarzenie łączy multimedialny i multidyscyplinarny charakter współpracy artystów, wpisując się jednocześnie w bogate tradycje awangardowe miasta – miejsca działalności takich twórców jak Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński.
 
Ponadto, RENDER_PRESS to zaproszenie do odwiedzenia Łodzi. Rewitalizowany obszar Księżego Młyna znajduje się w pobliżu reprezentacyjnych miejsc kulturalnych miasta, w tym Pałacu Herbsta – Oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi, Pałacu Scheiblera – siedziby Muzeum Kinematografii, Muzeum Książki Artystycznej oraz Pracowni Portretu.
---
OPEN CALL – TARGI ZINÓW I WYDAWNICTW DŹWIĘKOWYCH & DRUKOWANYCH
do 06.12.2024 : https://forms.gle/g6FkiyJ1ZaFb3QRq8
 
Festiwal udostępnia przestrzeń dla osób twórczych i artystycznych, oferując możliwość prezentacji zarówno ukończonych projektów, jak i ich prototypowych form. Zależy nam na wspieraniu procesów twórczych i eksperymentu, dlatego w ramach cyklu tworzymy otwartą przestrzeń do dystrybuowania własnych publikacji, omijając przy tym tradycyjne kanały wydawnicze i kulturalnych strażników.


PROGRAM: 
PIĄTEK, 13.12.2024
 
__OTWARTA PRACOWNIA INTROLIGATORSKA – WARSZTATY SZYCIA NOTESÓW – w godzinach 12:00–17:00.
Twórczynie funkcjonujące w obrębie tradycyjnych technik introligatorskich przeprowadzą uczestników poprzez proces własnoręcznego wykonywania notesów. Bookbinding to nie tylko technika, to możliwość do działania ekspresyjnego i konsekwentnego, według własnej myśli twórczej.
@POLANIEPOKOJ & @BASIAPONIA / ASP w Warszawie
 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY / przedpłata, grupa 12 osób. Koszt udziału w warsztatach: 60 PLN / PAY WHAT YOU CAN !

SOBOTA, 14.12.2024
 
__TARGI WYDAWCÓW w godzinach 12:00–19:00 – OPEN CALL
 
__DŹWIĘK I OBRAZ – A/V w godzinach 18:00–20:00 (30 min na każdy koncert).
Wydarzenie audiowizualne, łączy eksperyment, sztukę dźwięku z eksploracją synestezji audiowizualnej. Artyści, wykorzystując nowatorskie technologie i multidyscyplinarne podejście, tworzą immersyjne doświadczenia, gdzie granice między słyszeniem a widzeniem zacierają się. Obrazy rezonują jak dźwięki, otwierając nowe perspektywy w percepcji.
BARTEK TALAGA & MARCIN KORBUS – FLUCTUS FIDELITY – 18:00–18:30
DISTORT VISUAL [ALT.TRU] & SIX – 18:45–19:15
MACIEJ OŻÓG [ALT.TRU] – 19:30–20:00
 
PAY AS YOU WISH / rekomendowane 20 PLN dla artystów
 
__WYKŁAD w godzinach 15:00–16:00.
– PERFORMATYWNA KSIĄŻKA FOTOGRAFICZNA
FRANEK AMMER  
 
__WARSZTATY WYDAWNICZE – Warsztaty produkcyjne w godzinach 12:00–15:00. W trakcie zajęć, chciałbym przejść z uczestnikami przez proces produkcyjny zina.
@LOST PRESS
 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY / przedpłata, grupa 10 osób. Czas trwania 3 godziny. Koszt udziału w warsztatach: 120PLN

__WARIACJE LITEROWE Z WYBUCHEM WIELKIM w godzinach 16:00–18:00.
Podczas warsztatów będzie można stworzyć coś – grafikę, plakat, ilustrację itp.
@WYBUCHWIELKI 
 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY / przedpłata, grupa 12 osób. Czas trwania: 2 godziny. Koszt udziału w warsztaty: 50 PLN
 
__BEZPŁATNE SZKOLENIE Z BEZPRODUKTYWNOŚCI w godzinach 16:00–17:00.
W ramach szkolenia dowiemy się, jak najskuteczniej obniżać własną produktywność, przynosić straty zakładowi pracy i dobrze się przy tym bawić. Szkolenie potrwa 60 minut i zakończy się nieobowiązkowym testem wiedzy.
@DARDOBRYSZYC @PULDZIAN
 
NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY, grupa otwarta. Czas trwania 1 godzina. Udział bezpłatny. 
 
__KOŁO NAUKOWE POWIDOKI ASP W ŁODZI & KOŁO NAUKOWE SPOT Z UAP – WARSZTATY ZINOWE w godzinach 10:00–17:00. Sięgając po techniki kolażu i inne formy twórczego eksperymentu stworzymy zin inspirowany wybranymi twórcami polskiego designu.
 
GRUPA ZAMKNIĘTA – 22 osoby, opiekunowie: Opiekun KN Powidoki z ASP w Łodzi: dr Przemysław Hajek, Opiekun KN SPOT z UAP-u: dr hab. Wojciech Janicki.

Kontakt: Wiktoria Fibor
fibor.wiktoria@gmail.com

NIEDZIELA, 15.12.2024
 
__KOŁO NAUKOWE POWIDOKI ASP W ŁODZI & KOŁO NAUKOWE SPOT Z UAP – WARSZTATY ZINOWE w godzinach 9:00–16:00. Sięgając po techniki kolażu i inne formy twórczego eksperymentu stworzymy zin inspirowany wybranymi twórcami polskiego designu.

GRUPA ZAMKNIĘTA - 22 osoby, opiekunowie: Opiekun KN Powidoki z ASP w Łodzi: dr Przemysław Hajek, Opiekun KN SPOT z UAP-u: dr hab. Wojciech Janicki.

Kontakt: Wiktoria Fibor
fibor.wiktoria@gmail.com
 
__TARGI WYDAWCÓW w godzinach 13:00–17:00 – OPEN CALL
 
__OGÓLNODOSTĘPNY STÓŁ WARSZTATOWY – ZRÓB SOBIE KSERO I ZŁÓŻ ZINA w godzinach 13:00–17:00. Ostatni dzień pozostawiamy do własnej ingerencji twórczej. Ksero, kartki, otwarty stół warsztatowy, narzędzia i inne materiały, pozwolą Wam stworzyć własny druk, zina, ulotkę, plakat i co tylko zechcecie!
 
__KONTRKULTUROWY DIALOG w godzinach 17:00–18:30+ 
Spotkanie z twórcami, którzy od lat działają poza głównym nurtem, z pasją i poczuciem misyjności. Prelegenci, mający realny wkład w rozwój alternatywnej sceny, podzielą się doświadczeniami i refleksjami na temat kultury niezależnej, jej dorobku i przyszłości.
ROZMOWA / prowadzenie: Ola Hoffer
WIKTOR SKOK
MARCIN PRYT- KOSMOPOLITANIA
KONRAD TRZESZCZKOWSKI - DRUKUJ! ZINEFEST + PREMIERA – ZINA & GALERIA ODLOT
WYBUCH WIELKI - PREMIERA ALBUMU WULKAN. EWOLUCJA
 
__PREZENTACJE w godzinach 16:00–17:00.
ZINEK & PO GODZINACH ZIN & ZIEMNIAKI I WYDAWNICTWO STOPKA & PULDZIAN I KUBA MAZURKIEWICZ & LOST PRESS
 
__SŁOWNE DZIAŁANIE – A/V w godzinach 13:00–16:00.
Pełne ekspresji, żywego słowa i synestezyjnych doznań, gdzie poezja, performance i eksperymentalne formy audiowizualne wzajemnie się przenikają. Granice między slamem poetyckim, performansem a wolną poezją zacierają się. Szkicując terytorium, w którym słowa mogą wybrzmieć w pełni, zarówno w ich surowej formie, jak i w dialogu z dźwiękiem i obrazem. Interwencja i spontaniczne kreację, gdzie młodzi twórcy eksplorują nowe formaty wyrazu.
equals.0
SONN
MICHAŁ KARASIŃSKI & JAROSŁAW ZARĘBA VITCZAKOFF
TYMON TRYZNO - 13 GRUDNIA
KAMIL ODROŃ & BARTEK MICIŃSKI & @BONIFFACYKOT


__IDENTYFIKACJA WIZUALNA: AGNIESZKA MICHALSKA @ISTNIATKO
 
__DZIAŁANIE & KOORDYNACJA: DISTORT VISUAL & AGNIESZKA WOJCIECHOWSKA-SEJ, Dyrektorka Akademickiego Centrum Designu & KONRAD TRZESZCZKOWSKI, INICJATYWA DRUKUJ! ZINEFEST & Patrycja Krzyczman & Mateusz Bugalski
 
__ORGANIZATOR: AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH IM. WŁ. STRZEMIŃSKIEGO W ŁODZI & AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU
 
__MIEJSCE: Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15
90-337 Łódź


Więcej info o warsztatach

Wydarzenie FB

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt