Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych imprez w mieście [PRZEWODNIK]

Wystawa motyli tropikalnych, drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus, plenerowe koncerty, uliczny teatr dla dzieci i spacer z przewodnikiem. Sprawdź, dokąd warto wybrać się w długi weekend (12-15 sierpnia).

fot. ŁÓDŹ.PL
Sprawdź, co robić w weekend w Łodzi

Wystawa żywych motyli tropikalnych

W sobotę (13 sierpnia) w Palmiarni Ogrodu Botanicznego (park Źródliska I) otworzy się Wystawa żywych motyli tropikalnych.

To jedna z najciekawszych, a także długo wyczekiwanych wystaw dla zwiedzających. W specjalnie zaaranżowanej szklarni z kwitnącymi roślinami nektarodajnymi zaprezentowane zostaną różnobarwne motyle naturalnie występujące w Ameryce Północnej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Australii. Spacer wśród latających motyli o różnej wielkości i barwie będzie niezwykłym widowiskiem i dużą atrakcją, nie tylko dla najmłodszych zwiedzających. 

Wśród zaprezentowanych gatunków nie zabraknie: Kallima inachus, którego złożone skrzydła przypominają suchy liść, Caligo memnon z charakterystycznym wzorkiem przypominającym sowie oczy czy Papilio rumanzovia zwanego „szkarłatnym mormonem” z racji krwistoczerwonego ubarwienia.

Ciekawym zjawiskiem możliwym do zaobserwowania podczas wystawy będzie moment wykluwania się motyli z poczwarek.

Wystawa czynna będzie w godz. 10:00-18:00. Bilety: 14 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).

Drzwi otwarte Zajezdni Muzealnej Brus

Dzień pośród zabytkowych autobusów, tramwajów i perełek samochodowych FSO – Polonezów, małych i dużych Fiatów? To atrakcja, która czeka na fanów motoryzacji w poniedziałek (15 sierpnia) na terenie Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115.

Zwiedzający będą mogli skorzystać także strefy gastro z foodtruckami, a o muzyczną atmosferę z hitami disco z lat 70. i 80., zadba DJ Williams, prywatnie wielki pasjonat motoryzacji.

Chcąc w pełni poczuć klimat tego wydarzenia, warto wybrać się do Zajezdni Muzealnej Brus linią nr 100, którą obsługuje m.in. zabytkowy Jelcz Ogórek (rozkład dostępny jest na stronie mpk.lodz.pl).

Przedostatnie w tym roku drzwi otwarte Zajezdni Brus, odbędą się w poniedziałek (15 sierpnia) w godz. 12:00-17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spacer po chynchach tropem łódzkich rzek

Wyprawa spacerowa wzdłuż rzeki Brzozy i Sokołówki, którą poprowadzi młody naukowiec i bloger przyrodniczy (Lasem myślący) Jarek Brodecki, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 sierpnia).

Organizatorzy wydarzenia - Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO i Strajk dla Ziemi - Łódź zapewniają, że organizują spacery inne niż wszystkie, bo prowadzące w chynchy, zarośla i dziką, miejską zieleń. Są to wyprawy, które sprawiają radość wszystkim kochającym przyrodę.

Spacer jest bezpłatny. Start o godz. 10:00. Zbiórka: róg ul. Włókniarzy i św. Teresy.

Songwriter Łódź Festiwal: Kamil Kowalski

Koncerty „pod zegarem" wprowadzają niepowtarzalny klimat na letniej Piotrkowskiej i stały się weekendową, muzyczną tradycją. 

W najbliższą sobotę (13 sierpnia) na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Traugutta wystąpi Kamil Kowalski. To młody muzyk i wokalista, ale też i społecznik, organizator Festiwalu Kolęd dla młodszych od niego twórców, promotor twórczości debiutantów, który także troszczy się o kulturę języka polskiego. Jego debiutancka, wydana przed kilkoma miesiącami, płyta „Dom" zawiera m.in. piosenki nagrane w duetach: z Natalią Grosiak z Mikromusic, Belą Komoszyńską z zespołu Sorry Boys oraz Natalią Niemen.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20:00 i jest bezpłatne.

Muzeum Kinematografii: „Głupcy” z producentką Ewą Puszczyńską

W piątek (12 sierpnia) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Człowiek w Zagrożeniu" w Muzeum Kinematografii odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Głupcy".

Dyskusyjny Klub Filmowy „Człowiek w Zagrożeniu" to cykliczne spotkania z twórcami filmu połączone z projekcjami, które organizuje Muzeum Kinematografii. Nie inaczej będzie w najbliższy piątek. Po projekcji filmu „Głupcy” łódzka publiczność będzie miała szansę porozmawiać z reżyserem - Tomaszem Wasilewskim i wybitną producentką (m.in. "Ida", "Zimna wojna"), łodzianką – Ewą Puszczyńską. 

„Głupcy" to historia związku Marleny i Tomasza, których dzieli duża różnica wieku. Ich relacja, która nie znajduje akceptacji społecznej (ona jest starsza o dwie dekady) zostaje wystawiona na próbę, kiedy kobieta musi zaopiekować się chorym synem. Ważną rolę w tym obrazie pełni także nadmorska przyroda. W rolach głównych występują: Dorota Kolak i Łukasz Simlat.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00 i jest biletowane (koszt: 20 zł).

Koncert na dwoje skrzypiec w Sali Lustrzanej

Polish Violin Duo, to gorąco oklaskiwany, nagradzany i rozchwytywany polski duet dwojga skrzypków, który tworzą Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Ci laureaci blisko 200 nagród, które zdobyli na międzynarodowych konkursach, wystąpią na niedzielnym koncercie w Sali Lustrzanej w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15).

W ich pięknych interpretacjach zabrzmią m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Béli Bartóka, łodzianki i patronki Akademii Muzycznej w Łodzi – Grażyny Bacewicz czy współczesnej kompozytorki, pedagożki Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Olgi Hans.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Muzyczne Matinée" w niedzielę (14 sierpnia) o godz. 12:00. Bilety w cenie 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy) można nabyć w kasie biletowej Muzeum.

Baśniowa Piotrkowska: Smocze opowieści

Niezwykłym bohaterom „Smoczych opowieści” będzie w niedzielę (14 sierpnia) kibicować dziecięca publiczność w Pasażu Róży (ul. Piotrkowska 3).

Smok Heniek to smok-oryginał - żywi się starymi książkami i ma ogromny apetyt na legendy i baśnie. Wraz z przyjaciółmi będzie musiał sprostać wyzwaniu i naprawić krzywdy, które wyrządził jego smoczy apetyt. Chcąc tego dokonać wszyscy razem wyruszą w podróż przez najwspanialsze polskie legendy, podania i baśnie. 

Spektakl o Smoku Heńku rozpocznie się w najbliższą niedzielę (14 sierpnia) o godz. 12:00. Wstęp wolny.

Letnie koncerty: Happysad i Kuba Badach

W weekend czekają nas kolejne wakacyjne koncerty w plenerze. W sobotę (13 sierpnia) w ramach Letniska Księży Młyn zagra Happysad. Start o godz. 20:00. Bilety od 59 zł. 

Dzień później, w niedzielę (14 sierpnia) na scenie Letnich Brzmień w EC1 (ul. Targowa 1/3) wystąpi Kuba Badach. Start o godz. 20:00 Godzina: 20:00. Bilety od 99 zł.

Manu Summer Jazz Sundays

Kolejna niedziela (14 sierpnia) upłynie przy dźwiękach najlepszej muzyki na żywo. Na koncert w ramach hołdu złożonego największym muzykom polskiej sceny jazzowej zaprasza Manu Summer Jazz Sundays. 

Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wspominać będą Iza Zając, Jarek Małys, Piotr „Bocian” Cieślikowski, Andrzej Zielak i Adam Lewandowski. Matuszkiewicz był jedną z kultowych postaci polskiej sceny jazzowej. Znany saksofonista, student łódzkiej „Filmówki” odegrał ważną rolę w organizacji tzw. „Zaduszek Jazzowych” Leopolda Tyrmanda w Krakowie. Był także współzałożycielem grupy „Melomani”. Duduś jest także autorem hejnału festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, którego premiera odbyła się na 40. Jazz Jamboree. Nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za muzykę do filmu „Wierna rzeka”, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz zdobywca Złotego Fryderyka.

Start o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Noc spadających gwiazd na Fali

W piątek (12 sierpnia) z okazji nocy spadających gwizd Aquapark Fala (al. Unii Lubelskiej 4) zaprasza na Nocne Pływanie i Saunowanie. 

Impreza rozpocznie się o godzinie 22:00 i trwać będzie do godziny 1:00 dnia następnego. Bilety: 30 zł – do Strefy Basenowej; 40 zł – do Strefy Saun; 50 zł – łączone do Strefy Basenowej i Strefy Saun. Zakup biletów będzie możliwy przez Internet do godz. 20:00 12 sierpnia i w kasach Aquaparku – w dniu wydarzenia od godz. 22:00 do godz. 23:50.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt