Czego nie wolno robić w Orientarium Zoo Łódź? Giboniec Liczi tłumaczy

Zaczął się Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. 13 ogrodów w całej Polsce, w tym Orientarium Zoo Łódź, aż do 12 marca będzie opowiadało o tym, dlaczego ogrody są ważne, jaką pełnią misję i… jak należy się w nich zachowywać.

W każdym z ogrodów ambasadorem akcji jest jedno ze zwierząt, które tłumaczy jak goście powinni się zachowywać w zoo. W Łodzi na straży odpowiedniego zachowania stoi giboniec żółty – Liczi. W Orientarium spotkać ją można w strefie wysp sundajskich, tuż obok orangutanów sumatrzańskich. „Posterunkowa Liczi” przypomina o tym, że w ogrodach nie wolno jeździć na hulajnogach, rowerach czy deskorolkach. 

Ważna misja ogrodów zoologicznych

Dla wielu osób zoo to przede wszystkim miejsce rekreacji, w którym można spędzić czas z rodziną. Warto jednak pamiętać, że ogrody zoologiczne na całym świecie pełnią bardzo ważną rolę, zwłaszcza obecnie, gdy środowisko naturalne jest tak dewastowane przez człowieka. – Podstawową misją ogrodów zoologicznych jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Rola ogrodów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat diametralnie się zmieniła i nadal się zmienia. Z roli takiej głównie pokazowej przekształcamy się w ośrodki, które faktycznie wspierają ochronę ginących gatunków. Chcemy uświadomić wszystkim, że nasze wybory są ważne dla ochrony zwierząt na całym świecie – mówi Arkadiusz Jaksa, prezes Orientarium Zoo Łódź. 

By móc jak najlepiej wywiązywać się ze swoich założeń, ogrody muszą ze sobą współpracować. Wymieniać się informacjami na temat zwierząt, prowadzić skoordynowaną hodowlę. Tego rodzaju instytucje prowadzą również badania naukowe we współpracy z ośrodkami naukowo - badawczymi, edukują dzieci, młodzież i dorosłych. 

Dobrze wychowani goście Orientarium

W Tygodniu Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów w 2023 r. największy nacisk jest położony na kwestię zachowania w zoo. Czego zatem nie wolno robić? Hałasować, dokarmiać zwierząt, wrzucać niczego na wybiegi, pukać w szyby, robić zdjęć z fleszem, ale też np. jeździć na hulajnogach, rowerach i deskorolkach.

– Musimy pamiętać, że to my znajdujemy się w domu zwierząt. Zachowujmy się tak, jakbyśmy przyszli do kogoś w gościnę. Hałas, rolki, zdjęcia z fleszem – to wszystko może wywołać stres i niepokój u zwierząt, a przecież one są tutaj u siebie i powinny czuć się jak najbardziej komfortowo – mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź. 

A jak się zachowywać w zoo? – Przed wejściem do Orientarium znajdują się grafiki, wystarczy na nie zerknąć, by wiedzieć co i jak – dodaje Jóźwik.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt