Fundacja K.I.D.S. po raz 25. zorganizowała konkurs „Dziecięcy szpital przyszłości”, w którym nagradzane są innowacje wprowadzane w szpitalach dla dzieci w całej Polsce. W tym roku w kategorii „Partner transformacji/dostawca rozwiązań” wygrał projekt stworzony w Instytucie Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ.
Naukowcy stworzyli specjalne gry komputerowe, którymi dzieci mogą się zająć podczas rezonansu magnetycznego (fMRI).
W trakcie takiego badania pacjenci muszą wykonywać wskazane czynności przez określony czas i w określonym rytmie. Pobudzenia w mózgu wywoływane w trakcie czynności poddaje się analizie. Niestety, często zdarza się, że mali pacjenci nie są w stanie odpowiednio się skupić lub nie potrafią dostatecznie dobrze powtórzyć podanych ruchów. Co uniemożliwia korzystanie z tego typu diagnostyki.
- Zobacz też: Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż... [ZDJĘCIA]
Z pomocą przychodzą gry komputerowe. Badani podczas procedury za pomocą gruszki manometrycznej, mającej postać gumowej zabawki, oraz konsoli aktywności, pilota będącego na wyposażeniu zestawu do fMRI, kierują wirtualnym samochodem.
W stworzenie projektu zaangażowali się dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak, prof. PŁ, dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. PŁ, dr inż. Arkadiusz Tomczyk z PŁ, mgr inż. Krzysztof Kubiak, absolwent PŁ, a także dr hab. n. med. Michał Podgórski, lekarz radiolog z ICZMP.