Dzień Sybiraka 2024. Pamiętamy o ofiarach sowieckiego system totalitarnego

17 września, w 85. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, władze Łodzi, samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych oraz łódzkie dzieci i młodzież uczcili pamięć o ofiarach sowieckiego systemu totalitarnego. Zebrawszy się przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta złożyli tam kwiaty i zapalili znicze. Te zapłonęły także na symbolicznym grobie pomordowanych na Wschodzie znajdujący się na Cmentarzu pw. św. Anny na Zarzewie.

Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Nie udało się ocalić tysięcy Sybiraków przed śmiercią, torturami i więzieniem. Pamięć ich gehenny zdołaliśmy jednak ocalić. Historia Sybiru wróciła ponad 30 lat temu, zajmując godne miejsce w podręcznikach historii i debacie publicznej.  Dzień Sybiraka nie powinien zatem w mojej ocenie jedynie przypominać o klęsce i pogromie. Na swój sposób rocznica ta powinna być symbolem zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, wolności nad zniewoleniem, demokracji  nad totalitarnym reżimem - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Na mocy  tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem przewidywanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej najazdu Niemiec na Polskę.

Stalin zdecydował się na uderzenie, gdy wywiad doniósł o podjętej 12 września na brytyjsko-francuskiej konferencji w Abbeville decyzji o zaniechaniu podjęcia działań ofensywnych.

Agresja rozpoczęła się 17 września 1939 roku. Łącznie siły pierwszego rzutu obejmowały 21 dywizji piechoty, 13 dywizji kawalerii, 16 brygad pancernych i 2 brygady zmotoryzowane, w sumie 618 tys. żołnierzy, 4733 czołgów i 3298 samolotów. W dniach 18‒19 września miała miejsce obrona Wilna przed nacierającymi wojskami sowieckimi.

Z kolei w dniach 20‒21 września trwały ciężkie walki o Grodno, gdzie na skutek zaciekłej obrony sowieckim czołgom nie udało się zdobyć miasta z marszu. Miasta broniły jedynie niewielkie oddziały garnizonu (większość w składzie 35 Dywizji Piechoty została kilka dni wcześniej przerzucona transportami kolejowymi dla obrony Lwowa przed Niemcami) i ochotnicy, w tym harcerze. Obrońcy butelkami z benzyną i ogniem działek przeciwpancernych zniszczyli kilkadziesiąt czołgów sowieckich. Agresor używał cywilów i jeńców, jako żywych tarcz dla osłony natarcia czołgów.

Wkraczającym jednostkom Armii Czerwonej opór zbrojny stawiły związki taktyczne Korpusu Ochrony Pogranicza, Brygada Rezerwowa Kawalerii Wołkowysk i Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie.

Ku czci i pamięci ofiar „Golgoty Wschodu”, nazywanych Sybirakami, rocznica agresji obchodzona jest jako Światowy Dzień Sybiraka. Od 2013 jest on w Polsce świętem państwowym.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt