Eunice Lazarek ze szkła robi niemal wszystko. Zobacz prace łodzianki

Jeśli szkło kojarzycie głównie z szybami i naczyniami, prace łodzianki Eunice Lazarek mogą Was zadziwić. Artystka od lat udowadnia, że szkło można wykorzystać na setki, jeśli nie tysiące sposobów.

Eunice Lazarek -  fot. LODZ.PL
Eunice Lazarek ze szkła robi niemal wszystko , fot. LODZ.PL

Lampy, witraże, obrazy, biżuteria – pomysłów na twórcze wykorzystanie szkła może być bardzo wiele. Łodzianka, Eunice Lazarek, od kilkunastu lat pasjonuje się szkłem i wszystkim, co może z niego powstać. Jak sama mówi, interesuje ją odkrywanie wielopłaszczyznowości otaczających zjawisk i właśnie to chce pokazać w swoich pracach artystycznych.

Z wykształcenia ekonomistka, prywatnie mama dwójki dorosłych już dzieci i pasjonatka chodzenia po górach. W pewnym momencie na jej drodze pojawiło się jeszcze szkło. 

– Trafiłam na szkło witrażowe, które mnie zachwyciło – opowiada Eunice Lazarek. – A że zawsze lubiłam jakieś prace manualne, szydełkowanie czy szycie, to po prostu wzięłam jakąś szybę i zaczęłam robić z nią eksperymenty. 

Różne formy

Zaczęło się od tworzenia witraży techniką Tiffaniego. Polega ona na łączeniu szkieł przy pomocy miedzianej taśmy. Na koniec łączenia pokrywa się cyną. 

– Witraż jest najprostszy, najłatwiej go zrobić, a że sprzęt do lutowania w domu miałam po dziadku, to szybko w to wsiąknęłam. To było dużo ciekawsze niż gotowanie w kuchni – śmieje się Eunice Lazarek. 

Bardzo szybko okazało się, że szkło jest kruchym, ale bardzo wdzięcznym tworzywem, z którego można wykonać najróżniejsze przedmioty. I tak Eunice zaczęła tworzyć nie tylko witraże, ale także obrazy, biżuterię, a nawet przedmioty użytkowe, np. lampy. 

– Uwielbiam tę zabawę światłem. Szkło ma to do siebie, że w zależności od tego, jak na nie spojrzymy, pod jakim kątem, tak nam się odwdzięczy, za każdym razem innym wyglądem. A te różne odbicia, prześwietlenia tworzą swego rodzaju magię nie do powtórzenia – opowiada artystka.

Inspiracje

Pomysły na obrazy czy kompozycje artystyczne pojawiają się u łodzianki w różnych momentach. Często tworzy szkice, robi zdjęcia interesujących ją przedmiotów, których kształt, wygląd czy gra światła i cienia są dla niej w jakiś sposób inspirujące. Żeby pomysły nie umknęły, kolekcjonowane są przez Eunice w segregatorach. 

– Kiedy mam wenę na tworzenie, wracam do poszczególnych pomysłów i je dopracowuję – opowiada.

Każda skończona praca ma tytuł, nad którym łodzianka długo się zastanawia. 

– Dla mnie istotne jest to, co moje dzieła przedstawiają, o czym są i co mają przekazać odbiorcy – podkreśla.

Przykładem jest obraz Oddalenie”. Artystka przy pomocy geometrycznych form namalowanych na szkle pokazuje wielopłaszczyznowość w ludzkim postrzeganiu i myśleniu. 

– Pewne elementy są nam bliższe, a inne się oddalają. Dokładnie tak wygląda ruch w naszych myślach, są rzeczy które oddalają się” od nas, a są takie, które wybijają się i są na pierwszym planie – opowiada Eunice o zamyśle swojego dzieła.

Wielopłaszczyznowość prac jest jedną z charakterystycznych cech twórczości Eunice Lazarek. Można ją dostrzec nie tylko w obrazach, ale także w przestrzennych pracach, takich jak rzeźby czy lampy. Łódzka artystka ma za sobą kilkanaście lat doświadczenia i masę wystaw. Od 2012 r. na stałe współpracuje z grupą twórczą Złota Linia.

 

Chcesz zobaczyć więcej prac Eunice?

Zajrzyj na stronę:

www.eunice.lazarek.vizz.pl

 

 

 

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt